Хочеш займатися спортом - знайди "свій" шлях

09 липня 2025 р. 21:16

09 липня 2025 р. 21:16


Як вважають британські дослідники, одна з причин - невідповідність між типом особистості та форматом фізичної активності. Команда вчених з University College London з'ясувала: якщо вибрати тренування, яке підходить вашому психологічному профілю, заняття можуть стати приємнішими і навіть ефективнішими.

"Ми виявили, що особистісні риси людини безпосередньо впливають на те, як вона сприймає фізичне навантаження і які вправи викликають у неї інтерес", - розповіла доктор Фламінія Ронка з Інституту спорту, вправ і здоров'я при UCL.

Дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Psychology, засвідчило: мотивація і стрес під час тренувань залежать не тільки від режиму занять, а й від характеру самої людини. За словами професора Пола Берджесса з Інституту когнітивної нейронауки, "розуміння індивідуальних відмінностей в особистості допоможе складати більш стійкі фітнес-програми, до яких людина з більшою ймовірністю прив'яжеться".

У дослідженні взяли участь добровольці, розділені на дві групи. Одна дотримувалася восьмититижневої домашньої програми (велотренажер і силові вправи), друга зберігала звичний спосіб життя. Усі учасники заповнювали анкети про те, наскільки їм подобалися заняття.

Вивчалися п'ять базових рис особистості: екстраверсія, свідомість, доброзичливість, невротизм і відкритість до нового. Результати виявилися передбачуваними, але вельми наочними.

"Наш мозок влаштований по-різному - це відбивається і в тому, як ми сприймаємо фізичні навантаження", - пояснила Ронка.

Люди з високим рівнем екстраверсії віддавали перевагу тренуванням з іншими - наприклад, командним видам спорту або заняттям у групі. Ті, хто набрав високий бал за шкалою невротизму, більше цінували приватність: вони не проти інтенсивних тренувань, але потребують частих пауз і усамітнення.

Свідомі учасники продовжували тренуватися, навіть якщо їм не дуже подобалося, а відкриті до нового - обирали активність із цікавості, незалежно від задоволення.

Одним із цікавих спостережень стало різке зниження стресу в учасників із високим рівнем тривожності. До початку програми рівень стресу був однаковий в обох груп, але після восьми тижнів тренувань саме в "невротиків" він упав особливо сильно.

"Це чудова новина, - каже Ронка. - Ті, хто схильний до стресу більше за інших, особливо добре реагують на фізичну активність. Ми бачимо значне поліпшення психоемоційного стану".

Дослідники підкреслюють: важливо не змушувати себе, якщо не сподобалося.

"Нам не обов'язково отримувати задоволення від кожного конкретного тренування. Якщо не зайшло - можна спробувати щось інше", - каже Ронка.

Берджесс додає:

"Наша мета - щоб люди знаходили фізичну активність, яка їм подобається, і займалися нею добровільно. Адже ми не змушуємо собаку йти гуляти - він сам рветься на вулицю. Тільки людина здатна настільки ігнорувати сигнали тіла, що в підсумку стає нещасною".

Автори вважають, що адаптація тренувального процесу до індивідуальних особливостей особистості може не тільки підвищити ефективність, а й зробити фізичну активність джерелом задоволення

Дослідження : Personality traits can predict which exercise intensities we enjoy most, and the magnitude of stress reduction experienced after a training program. Frontiers in Psychology, 2025. DOI: 10.3389/fpsyg.2025.1587472 .

Хочеш займатися спортом - знайди "свій" шлях

Джерело: socportal.info (Спорт)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua