Виявлено раніше невідомий фактор ризику поширених захворювань серця

04 грудня 2024 р. 18:54

04 грудня 2024 р. 18:54


Інсулінорезистентність, мабуть, є важливим фактором ризику розвитку найпоширенішого у світі захворювання серцевого клапана (стенозу аорти). Це відкриття може відкрити нові можливості для запобігання захворюванню.

У новому дослідженні фахівці Університету Східної Фінляндії вивчили зв'язок між різними біомаркерами та ризиком аортального стенозу. Результати можна прочитати у журналі « Анали медицини ».

Підписуйтеcь на наш Telegram-канал Lenta.UA - ЄДИНІ незалежні новини про події в Україні та світі

Обстежено понад 10 000 чоловіків

Команда оцінила дані 10 144 чоловіків віком від 45 до 73 років, усі з яких брали участь у дослідженні «Метаболічний синдром у чоловіків» та не мали аортального стенозу на початку дослідження.

Для всіх учасників також були доступні дані про різні біомаркери, деякі з яких пов'язані з гіперінсулінемією та/або резистентністю до інсуліну, повідомляє команда.

Дослідники продовжили, що після середнього періоду спостереження в 108 років у 116 учасників розвинувся аортальний стеноз.

Інсулінорезистентність – важливий фактор ризику

Експерти визначили різні біомаркери інсулінорезистентності (наприклад, інсулін натще, проінсулін та С-пептид), які були пов'язані з підвищеним ризиком аортального стенозу.

Цей зв'язок зберігався, навіть якщо були прийняті до уваги відомі фактори ризику, такі як високий кров'яний тиск або були виключені учасники з діабетом або пороком розвитку аортального клапана, пояснює дослідницька група.

Потім експерти виділили важливі профілі біомаркерів і спромоглися виявити дві різні закономірності, які вказують на резистентність до інсуліну як на предиктор аортального стенозу. Відповідно, інсулінорезистентність є значущим фактором ризику аортального стенозу, що піддається зміні.

Що таке інсулінорезистентність?

Інсулінорезистентність виникає, коли клітини ефективно не реагують на гормон інсулін, який відповідає за регулювання рівня цукру в крові. Потім організм виробляє більше інсуліну для підтримки нормального рівня цукру в крові, що призводить до підвищення рівня інсуліну в крові (гіперінсулінемія).

До цього часу підвищення резистентності до інсуліну було відоме, передусім, як важливий чинник захворювання при діабеті, але нинішнє дослідження ясно показує, що це, очевидно, також може впливати на серце.

Аортальний стеноз часто розпізнається пізно

У випадку аортального стенозу можуть пройти роки, перш ніж помітні перші симптоми, такі як біль у грудях , втома, задишка і прискорене серцебиття, пояснюють дослідники.

Деякі з постраждалих навіть не мають жодних симптомів взагалі. Однак при аортальному стенозі підвищується ризик небезпечних для життя ускладнень, серцевої недостатності та передчасної смерті. Тому важливо якнайточніше ідентифікувати відповідні фактори ризику.

На думку експертів Німецького кардіологічного фонду, відомі фактори ризику аортального стенозу включають задишку, відчуття тиску на грудну клітину, запаморочення, зниження працездатності та непритомність.

Нові варіанти лікування на горизонті

«Оскільки резистентність до інсуліну широко поширена серед західного населення, лікування метаболізму може стати новим підходом до зниження ризику аортального стенозу та покращення здоров'я серцево-судинної системи у старіючого населення», — наголосив автор дослідження доктор Йоханна Куусисто.

Фото: H_Ko/stock.adobe.com

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Lenta.UA», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи підстави для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Олена Коваль

Виявлено раніше невідомий фактор ризику поширених захворювань серця

Джерело: lenta.ua (Здоров'я)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua