Церква вшановує чесні окови апостола Петра та звільнення від

15 січня 2025 р. 19:21

15 січня 2025 р. 19:21


16 січня християни візантійського обряду відзначають свято Поклоніння чесним оковам апостола Петра, а один із римських храмів зберігає цю реліквію.

Все почалося з ув’язнення апостола у Єрусалимі, про що розповідає нам книга Діяння (12). «Петро, закутий двома ланцюгами, спав тієї ночі, між двома вояками, а сторожі при дверях стерегли в’язницю. Нараз з’явився ангел Господній, і у в’язниці засяяло світло. Він, вдаривши Петра по боці, збудив його, кажучи: “Вставай чимскорше!” І ланцюги впали з рук у нього» (Ді. 12, 6-7). Петро в чудесний спосіб вийшов із в’язниці.

Згідно з Переданням, ланцюги Петра (по-іншому окови, кайдани, вериги) зберіг начальник в’язниці. Їх передавали від покоління до покоління, поки вони не опинилися в єрусалимському храмі Воскресіння Господнього, де зберігалися до 439 року. Звідти окови переходять до Константинополя як подарунок Єрусалимського Патріарха Ювеналія імператриці Євдокії. Її донька Євдоксія один з ланцюгів передала Папі. Так частина реліквії потрапила до Риму. Її поклали в базиліці Сан-П’єтро-ін-Вінколі (дослівно «Святий Петро в оковах»), збудованій коштом Євдоксії.

Інша частина вже була в Римі, оскільки останнє ув’язнення апостол Петро відбував саме там, у Мамертиньскій тюрмі. Кайдани звідти Папа Сикст ІІІ поклав разом з єрусалимськими. Зараз вони становлять одну цілісність і виставлені для почитання вірними біля центрального вівтаря Сан-П’єтро-ін-Вінколі. Легенда пояснює це в надприродний спосіб, хоч можливо, що їх з’єднав коваль. Існують свідчення про чудесні зцілення від недуг за посередництвом реліквії.

Ланцюги у позолоченому релікварії - фото 146020

Ланцюги у позолоченому релікварії

Встановлюючи окреме свято на честь чудесного звільнення Петра, Східна Церква не стільки зосереджується на самій реліквії та зціленнях за її посередництвом, скільки на особі верховного апостола. Це можна простежити у богослужіннях 16 січня.

Події визволення та віднайдення Петрових оков присвячена одна зі стихир Вечірні, яка переповідає: «Ти бо, вдарений у бік приходом ангела і втікши від варти, яка тебе тримала у кайданах, полишив закови, в які був закутий, і даруючи нам цю радість, ти розв’язуєш, премудрий, нерозв’язні оскарження провин».

Так образ вшановуваних оков стає символом звільнення, яке здійснює Ісус Христос за посередництвом закованого в них. Бог у видимий спосіб звільняє Петра з ланцюгів та в’язниці, а в невидимий — кожного вірного від гріхів, пристрастей, диявола. Перша пісня канону Утрені наголошує на спільнотному пережитті події звільнення Петра: «Торжествує Духом, ликуючи, вся Христова Церква, з вірою тебе хвалить і з любов’ю цілує твої, апостоле первопрестольний, чесні кайдани, якими ти був зв’язаний, зв’язуючи мучителя». А світильний цього ж богослужіння – на особистому: «Мене окаянного, зв’язаного кайданами пристрастей, розв’яжи, блаженний, як колись твої кайдани розв’язав ангел Божий і з в’язниці вивів преславно тебе».

Літургійні тексти роздумують і над іншими подіями з життя апостола Петра: його покликання від рибальського промислу стати рибалкою людей, просвічення Святим Духом, місія навчати народи, трикратне запрошення Ісусом до пастирського служіння як відповідь на трикратне його попереднє відречення. Зрештою, окови апостола Петра вказують і на його страждання за проповідь Божого слова, на готовність бути вірним йому аж до смерті: «Триденного померлого Христа проповідував, заради нього кайдани носив ти, Петре; їм сподобившись поклонитися, благочесно тебе почитаємо» (канон Утрені 16 січня, 5 пісня).

Народна побожність українців також пов’язувала це свято з усім, що стосується звільнення (від злих сил, хибної життєвої дороги, небезпек, нещасних випадків тощо), спонукала їх пригадувати про молитву за ув’язнених. А розміщення його в день, коли минає половина зими, породило прикмети, пов’язані з відлигою – звільненням землі й вод від льодових «оков». «На Петра вериги розбивають криги», — казали в народі.

Публікація вийшла у рамках проекту РІСУ " Свята Літургійного року ".

МОНОбанка для тих, хто бажає підтримати проект.

Церква вшановує чесні окови апостола Петра та звільнення від

Джерело: risu.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua