У Чернігові відбувся суд у справі користування Єлецьким монастирем УПЦ МП

04 липня 2025 р. 14:05

04 липня 2025 р. 14:05


У Господарському суді Чернігівської області розглядають по суті справу щодо користування Єлецьким монастирем представниками єпархії УПЦ МП. На засіданні 3 липня продовжували досліджувати докази, що містяться в матеріалах справи.

Про це повідомляє Суспільне .

Єлецький монастир – пам’ятка архітектури національного значення. Раніше єпархія УПЦ МП користувалася монастирем на підставі договору про безкоштовне користування, підписаним із заповідником "Чернігів Стародавній". Ці договори продовжували кожних п'ять років. Як розповіла директорка Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" Наталія Реброва, строк дії останнього сплив у вересні 2021 року.

"Законодавство зараз дозволяє тільки оренду державного майна із відповідною орендною ставкою. Орендувати ці приміщення у держави Чернігівська єпархія не збиралася. Але єпархія не збиралася звільняти ці приміщення. От це питання стало незрозумілим. І тоді Міністерство культури у 2023 році провело аналіз приміщень, таких як Спас, комплекс Троїцького монастиря і комплекс Єлецького монастиря. Вони були перебрані в єдине користування державою в особі заповідника “Чернігів стародавній".

Зі слів Наталії Ребрової, аби владнати це питання юридично, заповідник звернувся до суду. Розгляд цієї справи триває з 2023 року. Спочатку вона розглядалася у Господарському суді Чернігівської області, потім в апеляційному суді і дійшла до суду вищої інстанції. Представники єпархії УПЦ МП хочуть продовжувати користуватися монастирем на безоплатній основі. Тобто так, як вони робили впродовж 30 років.

"Судом вищої інстанції вся справа була проаналізована і повернута до суду першої інстанції, щоб з'ясувати деякі подробиці юридичних документів, актів передач. І ось уже тривалий час відбуваються судові засідання", – зазначила Наталія Реброва.

З 2023 року низка споруд, які розташовані на території комплексу Єлецького монастиря вже перебрані в користування заповідником "Чернігів стародавній", зокрема Успенський собор і дзвіниця.

"Решта ж приміщень – там перебувають монахині і вони використовують ці приміщення, продовжує функціонувати жіночий монастир", – розповіла Наталія Реброва.

Наталія Реброва сказала, що зараз жодних контактів із Чернігівською єпархією УПЦ МП, окрім зустрічей в суді, немає. Щодо оренди її представники також не зверталися.

"Ми очікуємо на рішення про те, що ці споруди будуть звільнені і держава, в особі заповідника, зможе забезпечити повноцінне функціонування цього комплексу унікальних пам'яток національного значення", – сказала Наталія Реброва.

Суспільне зверталося за коментарем щодо цієї справи до адвоката Чернігівської єпархії УПЦ МП Олександра Шамка. Від коментарів він відмовився.

У Чернігові відбувся суд у справі користування Єлецьким монастирем УПЦ МП

Джерело: risu.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua