вологість:
тиск:
вітер:
Коли Україна отримає далекобійні ракети: можливості ATACMS та Taurus обговорюємо з експертами
21 вересня президент України Володимир Зеленський планує здійснити візит до США для зустрічі із президентом країни Джо Байденом. Очікувано, що важливою темою переговорів буде передача Україні ATACMS. Далекобійне озброєння необхідне для успішного контрнаступу української армії та захисту своїх територій.
Переговори щодо передачі Україні тактичних ракетних комплексів ATACMS ведуться вже давно. Ще на початку 2023 року радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк розповідав про їхню інтенсивність та про ту аргументацію, яка йде з боку України.
“Ми пояснюємо тактику та стратегію РФ. Ми пояснюємо, що якщо Росія втрачає склади, де знаходяться снаряди, то дуже швидко падає інтенсивність обстрілів і будь-яка здатність РФ. Тому нам потрібні далекобійні ракети”, — говорив Подоляк.
Наразі, за словами президента України, переговори просуваються до позитивного фіналу. Він сподівається переконати президента США схвалити рішення про передачу балістичних ракет уже цієї осені.
“Насамперед нам потрібне далекобійне озброєння, далекобійні системи, артилерія, боєприпаси тощо. Усі говорять про ATACMS. Це дуже важливо. Усі говорять про винищувачів у небі, це дуже важливо. Почнемо з ATACMS. Я сподіваюся, що говоритиму про них із президентом Байденом. Його думка та підтримка для мене дуже важлива. Я думаю, що він може перевернути цю сторінку війни”, — сказав Зеленський в інтерв’ю CNN.
Про те, що президент США близький до ухвалення рішення про передачу Україні ракет великої дальності ATACMS, пише видання Financial Times. Схвалити передачу Україні ракет великої дальності вимагає Конгрес США. Постачання Україні систем ATACMS вписуються у схему військової підтримки України з боку США.
16 вересня сенатори-республіканці у листі закликали Джо Байдена негайно передати Україні далекобійні ракети.
“Ми звертаємося до вас з наполегливим проханням негайно відправити в Україну армійські тактичні ракетні комплекси MGM-140 (ATACMS). Подальша затримка ще більше підірве інтереси національної безпеки США і продовжить цей конфлікт”, — написали Роджер Уікер , Том Коттон , Сюзана Коллінс . Ліндсі Грем .
Вони зазначили, що надання ATACMS дозволить Україні завдавати ударів по ключових російських об’єктах логістики та зв’язку, а також по місцях запуску крилатих ракет та безпілотників на окупованій Росією території.
Проте координатор Білого дому зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі 19 вересня заявив про те, що остаточного рішення, чи надсилати Україні ракети великої дальності ATACMS, ще не ухвалено.
“Президент не сказав, що зробить це, але він продовжує хотіти, щоб міжвідомчі органи, міністерство оборони, державний департамент, Рада національної безпеки розглянули питання ATACMS. Вони не знімаються зі столу”, — сказав Кірбі.
Від відповіді на питання щодо ситуації з передачею Україні далекобійних ракет ухилився на брифінгу після засідання “Рамштайну” 19 вересня голова Пентагону Ллойд Остін . Він змінив фокус на тему протиповітряної оборони України.
“Я не даватиму конкретну оцінку їхньому запиту. Вони просять про те, що вважають за необхідне. Але ми повинні задовольнити зараз найважливіші потреби України”, — сказав він.
Питання про передачу Україні далекобійних ракет Taurus на засіданні “Рамштайну”, як повідомила державний секретар німецького міністерства оборони Сьемтьє Меллер , також не порушувалося.
“ Протиповітряна оборона — те, що було об’єктом обговорень на засіданні. Німеччина продовжує твердо стояти на боці України. Країну треба продовжувати підтримувати, особливо у найближчі місяці”, — заявила Меллер.
Напередодні “Рамштайну” німецькі ЗМІ розповсюдили заяву міністра оборони Бориса Пісторіуса про те, що ухвалення рішення про постачання Україні далекобійних крилатих ракет Taurus може зайняти близько одного-двох тижнів. Пізніше в уряді Німеччини слова Пісторіуса спростували.
Експерти припускають, що Німеччина передасть Україні ракети TAURUS, якщо США передадуть ATACMS.
Крилаті ракети великої дальності SCALP вже поставили Україні французи, Storm Shadow — британці.
Про те, як надання Україні ATACMS та Taurus може змінити хід війни, — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Михайло Подоляк , радник голови Офісу президента України;
- Валерій Романенко , авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. К. Антонова;
- Сергій Грабський , військовий експерт;
- Павло Лакійчук , військовий експерт, керівник проектів з безпеки Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”;
- Олександр Мусієнко , керівник Центру військово-правових досліджень.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Відповіддю на застосування РФ далекобійних ракет має бути надання далекобійних ракет Україні
— Це питання абсолютної історичної логіки. Росія демонструє застосування всіх видів та інструментальної техніки, які вона має, у тому числі далекобійні ракети з дальністю більше 1000 кілометрів. Звичайно ж, для України в рамках міжнародного права, яка веде оборонну війну, було б бажано мати бодай щось близьке до цих ракет для того, щоб знищувати ресурсні можливості Росії швидше.
Безумовно, зрозуміло, що рано чи пізно ми отримуватимемо цю техніку. Хотілося б, щоб глобальна бюрократія ухвалювала рішення дещо швидше.
Переговорні процеси справді на різних рівнях із президентом України ведуться вкрай інтенсивно, і вони дають незмінно позитивний результат.
Потрібно продовжувати інформаційні, дипломатичні та переговорні роботи на різних майданчиках, пояснюючи важливість паритетної наявності далекобійних ракет і що це зволікання оплачується життям конкретних людей в Україні.
ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: Дальнобійні ракети стануть вироком для РФ
— Якщо США передадуть ATACMS, Німеччина пообіцяла передати Україні ракети Taurus.
Німецькі далекобійні ракети стануть вироком російській логістиці на фронтах України.
За допомогою німецьких далекобійних ракет Taurus Україна зможе вражати Кримський (Керченський) міст, Керченську переправу, кримські порти.
Дальнобійні ракети потрібні для того, щоб Крим перетворити з півострова на острів, маю на увазі без постачання з РФ.
По тимчасово окупованій території після прориву російської оборони ми всюди діставатимемо артилерією.
Так, російська ППО здатна збивати ці ракети, але останній пакет допомоги із США включає системи радіоелектронної боротьби та системи протирадіоелектронної боротьби.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: ATACMS змусить росіян відтягнути свою логістику на 200 км.
— Не сумніваюся, що ATACMS буде згодом передано Україні.
Проблемою зараз і те, що немає великих запасів цих ракет. Тобто необхідно розгорнути виробництво, забезпечити потреби насамперед оборони США та виконання їхніх договірних зобов’язань, а потім уже розглядати питання про передачу цих ракет.
Але процес запущений, іде. Медійність навколо цього процесу свідчить про те, що рішення рано чи пізно буде ухвалено. Ми повинні набратися терпіння, побажати успіхів нашим дипломатам та представникам Міністерства оборони на переговорах, і чекати, коли ці ракети з’являться у нас.
HIMARS змусили росіян відсунути логістику до 100 км. ATACMS дозволить зробити так, щоб логістика супротивника була відтягнута на 200 кілометрів і дуже серйозно ослаблена. З ATACMS ми ще більше ослабимо можливості противника вести бойові дії.
Перебудувати логістичні ланцюжки росіянам буде дуже складно.
Ми вже зараз дуже успішно діємо у цьому напрямі. Подивіться на зведення втрат, які публікує Генеральний штаб ЗСУ. Я відзначив дуже цікаву особливість, що останнім часом кількість російської знищеної автомобільної техніки та паливозаправників значно зросла. Це говорить про те, що ми абсолютно продумано та послідовно знищуємо логістику супротивника.
ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: Німеччина чекає на рішення США
— Лід зрушився давно. На Байдена та адміністрацію президента США чиниться тиск і з боку Конгресу, і з боку Сенату — і двопартійний, і двопалатний. Це досить сильний важіль тиску, який ігнорувати просто не можна. Рано чи пізно ракети ATACMS таки приїдуть до нас.
Схожа ситуація із передачею Україні німецьких далекобійних ракет TAURUS.
Єдиним хто, за заявами німецьких політиків, гальмує їх передачу Україні, є канцлер Шольц.
Це схоже на ситуацію з танками та іншими німецькими ініціативами. Вони хочуть бути лідерами Європи, але лише другими після США. Якщо Штати передадуть далекобійну зброю, тоді настане черга Німеччини.
Незважаючи на те, що Taurus — ракети повітряного базування, на відміну від ATACMS, навряд чи Німеччина прив’язуватиме їхню передачу до появи в України F-16.
Аналоги Taurus — британські та французькі — вже давно використовуються Україною, зокрема, нашими Повітряними силами. Розроблено системи підвіски під Су-24. Саме тому росіян останніми місяцями так дратує існування бригади Су-24 України, яку вони намагаються стерти з землі. Але нічого не виходить.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Новин про передачу ATACMS слід чекати на днях
— Рішення щодо ATACMS практично готове. Я думаю, що це ті хороші новини, яких нам варто очікувати найближчими днями.
Також я думаю, що надалі під рішення США будуть відповідні дії і з боку Німеччини надання TAURUS.
На сьогоднішній день є розуміння, що це необхідно для реалізації блискучої морської стратегії України, яка зараз є досить успішною, з ударами по військових об’єктах у Криму. І для того, щоби послабити лінії оборони російських військ.
Виходячи з ситуації на полі бою, і те, що ми наближаємося до зимового періоду, коли необхідно буде коригувати військову компанію, її хід, можливо, з меншим використанням важкої техніки, але з використанням малих груп з легкою броньованою технікою і також з використанням далекобійного озброєння та артилерії .
Під це необхідно надавати відповідні засоби, як ATACMS, так і Taurus, щоб ще більше дезорієнтувати засоби ППО російських військ і демонструвати ще більшу ефективність. Розуміння цього у наших партнерів також є.
США не можуть стояти осторонь, коли Північна Корея хоче підтримувати Росію, постачати снаряди та боєприпаси. Ми розуміємо, що за лаштунками може бути певною мірою Китай. На тлі візитів, які там відбуваються, не підтримати Україну було б серйозною геополітичною поразкою для Заходу. Вони цього допустити не можуть і, звичайно, передадуть ATACMS.
Новини рубріки
Розсекречені документи MI5: радник Єлизавети II був радянським шпигуном
15 січня 2025 р. 08:41
Українська телезірка-втікачка Тодоренко пише книжки для російських дітей
15 січня 2025 р. 08:41
У центрі Києва сталося загоряння на електричній підстанції (відео)
15 січня 2025 р. 08:41