У Чорному морі через ворожий російський флот та бомбардування продовжують гинути дельфіни

08 вересня 2024 р. 00:07

08 вересня 2024 р. 00:07


Від ворога, який намагається окупувати не тільки українську землю, але й море, гинуть морські істоти, у тому числі найрозумніші з мешканців моря - дельфіни. Про це писали немало, але популяція дельфінів продовжує зменшуватися. І от - нові приклади загибелі розумних істот.

Як вчергове повідомив на своїй сторінці у Фейсбуку доктор наук, біолог Іван Русєв , днями на узбережжі Національного природного парку "Тузловські лимани" знову до берега прибило дитинча звичайного дельфіна - білобочку, а біля села Грибівка - дельфіна афаліну. І це не поодинокі випадки.

Викидало море дельфінів і на береги Чорного моря у Болгарії і на Азовських берегах. Причина одна - війна.

"Внаслідок використання гідролока́торів або сонарів, які ще діють на деяких російських суднах біля Новоросійська та окупованого Криму, створюються потужні хвилі, які негативно впливають на здоров`я тварин: дельфіни потрапляють у зону опромінення навігаційних приладів суден. Це виводить з ладу їх органи навігації та ехолокації, вони отримують потужну акустичну травму", - розповідає Іван Русєв.

При уражені органів навігації і слуху, дельфіни не можуть застосувати ехолокацію, тобто вони стають фактично «сліпими». Втративши орієнтацію тварини втрачають акустичний контроль над середовищем. «Сліпі» дельфіни знаходяться в стресі та паніці, не можуть орієнтуватися в просторі. В результаті вони потрапляють на усілякі перешкоди, зокрема й міни, розбиваються об скелі. І головне - такі “паралізовані” дельфіни не можуть вполювати рибу та швидко виснажуються.

Ослаблені від удару гідролокаторів дельфіни, «сліпі», в стресовому стані різко втрачають імунітет і стають об'єктом автономного зараження збудниками інфекцій, віруси яких в них живуть постійно. Не виключено, що від характеру хвиль від сонарів, та у результаті бомбардування і рівня децибел "шуму війни", у дельфінів при різкому спливанні на поверхню моря, виникає газова емболія або декомпресійна хвороба. При тяжкій формі вони можуть призвести до паралічу або смерті тварини.

Шанс на життя  дельфінам може дати тільки знищення флоту росіян, бо у цих тварин немає іншого дому, ніж Чорне море. Але відновлювати популяцію буде дуже й дуже важко.

Як нагадав Іван Русєв ще у 2022 році обласною прокуратурою було відкрито кримінальне провадження, але зразки тканин загиблих дельфінів от уже майже два роки досліджуються в Італії і Німеччині - і відповіді немає.

У Чорному морі через ворожий російський флот та бомбардування продовжують гинути дельфіни

Джерело: zn.ua (Політика)