Збитки України від російської агресії сягнули близько 800 млрд доларів – Зеленський

08 листопада 2024 р. 00:15

08 листопада 2024 р. 00:15


Збитки, яких Україна зазнала внаслідок російської агресії, сягнули близько 800 мільярдів доларів, розповів президент Володимир Зеленський під час пресконференції за підсумками участі в саміті Європейської політичної спільноти у Будапешті.

«Зараз є 300 млрд доларів заморожених російських активів. Україну вони (сили РФ – ред.) зруйнували, за оцінками міжнародних інституцій, на близько 800 млрд доларів», – сказав він.

«Україні зараз потрібні ці заморожені активи для закупівлі зброї та побудови житла для людей, які його втратили внаслідок війни», наголосив Зеленський». Він зауважив, що «сума коштів, які РФ отримує від використання тіньового флоту, в рази більша, аніж допомога Україні від усіх союзників».

«Я сьогодні розмовляв з партнерами, наводив приклад тіньового флоту Російської Федерації, який йде водами країн Європейського Союзу, країн НАТО. Російський тіньовий флот заробляє 11-12 млрд доларів на місяць. Множимо на 12 місяців… Я вас прошу тільки ці гроші порівняти з тим, скільки Україна отримала допомоги. Знову-таки, ми вдячні за все, без закидів. Але тільки один тіньовий флот Російської Федерації, на який не були накладені санкції, заробив за майже три роки війни, більше, ніж вся допомога всього світу Україні в цій війні», – сказав президент.

Все про російські заморожені активи – де зберігаються, як генерують прибутки і що з ними буде (відео)

No media source currently available

При цьому він акцентував на «недостатності санкцій». Зокрема, Зеленський нагадав, що обмеження накладені не на всі банки й не на всі енергоресурси РФ.

Європарламент 22 жовтня погодив допомогу для України в розмірі 35 мільярдів євро, яку збираються відшкодувати за рахунок прибутків від заморожених російських активів.

ЄС раніше оголошував про намір надати Україні до 35 мільярдів євро з можливістю знизити цю суму, якщо долучаться інші партнери і фінальна позика сягне 50 мільярдів доларів. Таким чином у Брюсселі намагалися перестрахуватися на випадок, якщо не вдасться залучити до участі у цьому кредиті США.

Вашингтон раніше висував умову, що санкції щодо російських суверенних активів мають бути продовжені на три роки замість шести місяців, але угорський премʼєр Віктор Орбан заблокував таку можливість переходу на довготривалі санкції. Зрештою, Вашингтон зняв цю умову і долучився до загального кредиту.

На цей момент у Європі заморожені 211 мільярдів доларів російських активів. Більша частина з них перебуває в Бельгії та керується кліринговою організацією Euroclear, яка за 2023 рік згенерувала 3 мільярди доларів прибутку з цих коштів. За підрахунками в Брюсселі, заморожені активи мають згенерувати прибутки на суму 50 мільярдів доларів максимум за 45 років.

Збитки України від російської агресії сягнули близько 800 млрд доларів – Зеленський

Джерело: Радіо Свобода Україна

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua