вологість:
тиск:
вітер:
Транзит азербайджанського газу замість російського: Росія готує повноцінне повернення на ринок ЄС
Транзит через Україну азербайджанського газу замість російського - це фікція, адже в Азербайджану немає вільного власного газу. Щоб збільшити експорт Азербайджану потрібно підняти видобуток, а це потребує часу та значних інвестицій. Очевидно, що мова йде про подальший експорт російського газу. Про це в статті «Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити» пишуть президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар та екскерівник ТОВ «Оператор ГТС України» (2019–2022) Сергій Макогон.
На даний час Азербайджан експортує газ до Грузії, Туреччини та ЄС. 2023 року до ЄС (в основному до Італії) маршрутом TANAP—ТАР Азербайджан експортував 11,8 млрд кубометрів. До 2027 року Азербайджан планує поступово збільшити постачання до ЄС до 20 млрд кубометрів.
«2025 року транзитом через Україну може транспортуватися виключно російський газ, який буде замаскований під азербайджанський шляхом укладання якогось комерційного SWAP-контракту між російською та азербайджанською компаніями», - вважають автори матеріалу.
Зацікавлені в цій схемі сторони продовжують просуватися в цьому напрямку - словацька SPP та азербайджанський SOCAR вже підписали невеликий пробний контракт купівлі-продажу. Але словацька компанія при цьому ремствує, що вона втратить 140 млн євро, якщо їй доведеться транспортувати газ іншим маршрутом, ніж прямий, тобто через Україну.
Однак фінальним бенефіціаром транзиту газу через Україну залишиться Росія, а азербайджанська компанія просто матиме комісію за свої посередницькі послуги.
«Фактично Україні пропонують схему обходу санкцій, яку раніше реалізувала угорська MOL з транзитом російської нафти, коли почала її купувати на українсько-білоруському кордоні та далі транспортувати Україною як угорську нафту. Але навіщо Україні допомагати ворогу отримувати мільярди доларів від експорту газу?», - пишуть експерти.
Крім іншого, реалізація в Україні такої схеми обходу санкцій проти РФ стане небезпечним прецедентом для урядів деяких інших країн. Наприклад, ультраправі політики Німеччини вже почали закликати до поновлення імпорту енергоносіїв із РФ. Тому за аналогією такий «азербайджанський» газ може піти й у Німеччину через уцілілу гілку «Північного потоку-2».
Провідні українські енергетичні експерти та громадські діячі створили петицію щодо запровадження санкцій РНБО на транзит нафти та газу з РФ через Україну. Підписати петицію можна за посиланням.
Джерело: zn.ua (Політика)Новини рубріки
У ССО відреагували на затримання одного зі своїх командирів
15 листопада 2024 р. 12:22
Погодні зміни: синоптикиня розповіла, коли чекати на потепління
15 листопада 2024 р. 12:22
"Це перший випадок": у ЄС профінансують спільні закупівлі озброєнь
15 листопада 2024 р. 12:22