Ціни на продукти: чи можуть вони ще зрости

19 листопада 2024 р. 09:08

19 листопада 2024 р. 09:08


В Україні низька врожайність , гірша якість овочів і фруктів, стрімке вичерпання запасів минулого року стимулюють зростання цін. Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Дмитро Марчук розповів в ефірі «Громадського радіо», чи можуть змінитися ціни на молочні продукти, картоплю, яйця та інші товари.

Яка загальна ситуація з цінами

Марчук пояснив, що всі групи товарів характеризуються додатковим зростанням цін. Це відображається в тій ціні, що сьогодні формується на території України, а потім по якій продаються продукти на зовнішніх ринках.

За його словами, це додатковий стимул для українських товаровиробників. Тому що в минулих сезонах зернова група була взагалі збитковою.

«Певні втрати частково компенсували за рахунок олійних. У цьому ж сезоні доводиться «позитивно констатувати», що навіть попри зменшення кількості потенційного врожаю з гектара через погодні умови, зокрема, посуху, Україна матиме можливості продавати пшеницю», – йдеться у повідомленні.

Експерт зауважив, що подорожчання певних продуктів лише частково пов’язана з тим, що Україна їх продає за кордон.

«Наприклад, у ціні хліба пшениця відіграє не більше 20%. Усе інше — це електроенергія, робочі місця, логістика, податки, оплата заробітних плат працівникам», – сказав він.

Чи буде подорожчання яєць

Марчук пояснив, що стрибок у ціні на яйця «достатньо відчутний», оскільки в холодний період домашні господарства фактично відходять від пропозиції на ринку й залишається фактично пропозиція від промислових виробників.

За його словами, така сезонність буває з молоком.

«Літо — це пора великих надоїв, холодна частина року — менших надоїв, відповідно менша пропозиція. Подібна ситуація тепер по групі курячих яєць. Також факторами зростання цін на яйця є вартість кормів та інфляція, яка до кінця року теж зростає», – йдеться у повідомленні.

Експерт додав, що можливо, наприкінці грудня відбудеться стабілізація цін.

«Вірогідно, яйця збільшаться в ціні ще на 10 гривень», – сказав він

Чи очікується зростання цін на овочі

Марчук зазначив, що на овочеву продукцію, яка з’являється на полицях магазинів, «дуже сильно повпливали» посушливі дні, а в деяких господарствах пік збирання кампанії.

За його словами, втрати буряка, моркви, капусти, картоплі були «дуже значними», подекуди більше 30%. Посуха не дала можливості цим культурам достигнути – вони згоріли.

Експерт нагадав, що на збір цибулі припав пік опадів, тому через них не було можливості її зібрати. Вона псувалася, тому «якісної пропозиції» зараз мало. Однак це частково буде компенсуватися імпортом.

Марчук підкреслив, що зараз ціни на картоплю стабілізувалися майже на 23-25 грн завдяки імпорту.

«Він підсилив пропозицію на ринку, що дає можливості стабілізувати ціни, зокрема на овочеву культуру. У нашому випадку ми можемо говорити про картоплю», – резюмував він.

Нагадаємо, що раніше експерт «Економічного дискусійного клубу» Олег Пендзин розповів, чи варто робити запаси їжі на зиму.

Ціни на продукти: чи можуть вони ще зрости

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua