вологість:
тиск:
вітер:
Байден програє Сі Цзіньпіну в “битві” за Латинську Америку — FT
Президент США Джо Байден програє китайському лідеру Сі Цзіньпіну в боротьбі за вплив в одному з найбагатших на ресурси регіонів світу, пише FT .
У Латинській Америці 57% світових запасів літію, 37% міді, майже п'ята частина нафти і майже третина світових запасів прісної води, а також площ первинних лісів.
Усвідомлюючи важливість регіону, Сі минулого тижня додав до свого графіку візит до Перу, де він очолив делегацію з кількох сотень китайських бізнесменів і відкрив першу “фазу” проєкту великого порту на 3,5 млрд доларів, який повинен відкрити прямий маршрут з Китаю через Тихий океан до Південної Америки.
Байден тим часом оголосив про надання дев'яти гелікоптерів Black Hawk для програми боротьби з наркотиками й передачу “вживаних” потягів з Каліфорнії для системи метро Ліми.
“Це був такий разючий контраст”, - каже професор Джорджтаунського університету Майкл Шифтер.
У Бразилії, найбільшій економіці регіону, була схожа історія. Сі прийняли з усіма почестями у столиці країни після саміту G20, в той час як Байден вирушив додому. Лідер США відвідав Амазонію по дорозі до Ріо й оголосив про пожертвування $50 млн до природоохоронного фонду, тим часом Сі, як очікувалося, зосередиться на багатомільярдних китайських інвестиціях.
За останні два десятиліття торгівля Китаю з Латинською Америкою зросла з $12 млрд у 2000 році до $450 млрд у 2023 році. Зараз Пекін є ключовим торговельним партнером для більшості країн регіону і пропонує дедалі більший обсяг інвестицій. Винятком є Мексика з її особливим доступом до американського ринку через угоду з США та Канадою (USMCA).
Останніми роками Пекін зосередився на інвестуванні в ключові південноамериканські сектори, такі як видобуток критично важливих корисних копалин, виробництво і передача електроенергії, а також цифрова і транспортна інфраструктура.
Експерт з питань китайсько-латиноамериканських відносин Маргарет Маєрс каже, що 60% китайських інвестицій в Латинській Америці зосереджені на високотехнологічних секторах, які є пріоритетними для обох сторін.
Алекс Контрерас, який був міністром фінансів Перу під час будівництва мегапорту Чанкай, сказав Financial Times, що “будь-які інвестиції вітаються в регіоні, який має величезний дефіцит інвестицій”.
“Якщо вам доведеться вибирати між відсутністю інвестицій і китайськими інвестиціями, ви завжди віддасте перевагу інвестиціям”, - додав він.
Проте, попри часті заяви США про занепокоєння щодо “просування” Китаю в Латинській Америці, реакція Вашингтона була не надто потужною.
Повернення Дональда Трампа до Білого дому, схоже, дасть Китаю ще більш панівну роль в економічному житті регіону. Експерти не бачать особливих перспектив того, що Трамп збільшить торгівлю та інвестиції США в регіоні під час свого другого терміну. На їхню думку, жорстка риторика посилить тиск на країни Латинської Америки, щоб обмежити присутність Китаю, в той час як Пекін отримає стимул подвоїти зусилля з розширення свого впливу, залишаючи внутрішню політику в регіоні глибоко розділеною.
У Перу також відбулася зустріч Байдена, який завершує свою каденцію, з Сі Цзіньпіном. Ця зустріч більше підкреслювала конфлікт у відносинах США та Китаю, аніж переконувала в можливості їх нормалізації. Про масштаб суперечностей якнайвиразніше свідчила несумісність позицій двох країн стосовно України.
Про що говорили Байден та Сі й для кого призначалися їхні основні меседжі, читайте в статті доцента Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Віктора Константинова " Прощальний уклін Байдена ".
Джерело: zn.ua (Політика)Новини рубріки
Британія та Молдова підписали пакт про протидію агресії РФ
20 листопада 2024 р. 19:10
Окупанти розстріляли полонених захисників на Покровському та Курському напрямках
20 листопада 2024 р. 19:10
Один із найбільших автовиробників у світі скорочує робочі місця в Європі
20 листопада 2024 р. 19:10