вологість:
тиск:
вітер:
Financial Times з'ясувала, чи зможе Європа захистити себе без американської допомоги
Протягом 75 років США відігравали провідну роль в НАТО. Проте перемога Дональда Трампа на виборах і його повернення до Білого дому викликали загрозу війни в Європі, в якій союзники по НАТО більше не зможуть розраховувати на повну підтримку США — або, можливо, на будь-яку підтримку з боку США взагалі.
Після виборів у США європейські заклики до дій стали більш наполегливими. Президент Франції Еммануель Макрон, заявив, що Європа не повинна стати слабкою "травоїдною твариною" , оточеною "хижаками".
Проте поки що європейські справи не відповідають риториці. Деякі фахівці з оборонного планування навіть згадують 1970-ті роки — останній раз, коли НАТО, щоб компенсувати свої недостатньо потужні звичайні засоби стримування, чітко дало зрозуміти Москві, що в разі нападу на Альянс він застосує ядерну зброю першою, повідомляють кореспонденти газети Financial Times.
"Так чи інакше, європейцям доведеться взяти на себе більший тягар [оборони]. Питання в тому, чи буде це керованим процесом, чи хаотичним", — визнає високопоставлений європейський чиновник з питань безпеки.
Кореспонденти стверджують, що однією з проблем є неефективність фрагментованої оборонної промисловості Європи. Відсутність масштабу збільшує витрати, обмежує оперативну сумісність і створює логістичні проблеми навіть з такими простими речами, як боєприпаси, які є стандартними для всіх країн-членів НАТО.
"Виконання зобов'язань [НАТО] вимагатиме від європейських членів Альянсу значного підвищення рівня боєготовності, закриття критично важливих сфер спроможностей, зміцнення оборонно-промислових баз і здійснення довгострокових фінансових інвестицій у збройні сили й оборонні інновації", — попереджає аналітичний центр Міжнародний інститут стратегічних досліджень у своїй нещодавній доповіді.
Ще одним важливим питанням є фінансування. Згідно з даними НАТО, європейські союзники по НАТО збільшили витрати на оборону з 2022 року майже на третину в реальному вираженні, до 476 млрд доларів. Проте Марк Рютте, генеральний секретар НАТО, заявив, що Європа "не досягне 2-відсоткового показника".
"Якби американці не робили жодних внесків, а європейці не витрачали 3-4% ВВП на оборону, [Європа] наражалася б на значний ризик з боку Росії", — каже високопоставлений європейський чиновник з питань оборони.
Нагадаємо, що лідери Франції та Німеччини заявили, що Європейський Союз повинен бути єдиним і тісно координувати свої дії у зв'язку з поверненням Трампа до Білого дому. У Reuters зазначили, що досягнення європейської єдності буде непростим завданням, не в останню чергу тому, що протягом останніх років Париж і Берлін дедалі більше розходяться у поглядах на різні питання — від того, як фінансувати витрати на оборону, до торгівлі й, зокрема, тарифів на китайські електромобілі.
Джерело: zn.ua (Політика)Новини рубріки
Б'є рекорди: ціна на автогаз для українців може зрости до 40 грн за літр, — ЗМІ
25 листопада 2024 р. 13:35
Чернишов перший серед претендентів на посаду посла України у США – джерела
25 листопада 2024 р. 13:31