вологість:
тиск:
вітер:
Tomahawk чи SCALP Naval? Які ракети середньої дальності НАТО може надати Україні
«Надати Україні всі засоби, включаючи ракети середньої дальності» закликала уряди та парламенти країн НАТО Парламентська асамблея Північноатлантичного альянсу у резолюції № 494. Її ухвалили на 70-й Парламентської асамблеї НАТО 25 листопада у канадському Монреалі.
Що могло спонукати до такого рішення НАТО, для чого призначені американські ракети, і якими ще боєприпасами середньої дальності Північноатлантичний альянс може підтримати Україну, з'ясували Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Це відбулося на тлі повідомлень у західних ЗМІ про те, що президент США Джозеф Байден може повернути Україні ядерну зброю, а також після російського удару по Дніпру ракетою середньої дальності, призначеною для ядерного ураження на відстані понад 5000 км.
Під «ракетами середньої дальності» у НАТО могли мати на увазі, наприклад, американські «томагавки», припустив Єгор Чернєв, народний депутат України, який очолює Постійну делегацію України у Парламентській асамблеї НАТО.
Заклик надати Києву ракети середньої дальності пролунав на тлі ескалації бойових дій в Україні та актуалізації в інформаційній площині ядерної теми.
24 жовтня перші підрозділи військ КНДР прибули до російської Курщини, повідомили в українській розвідці.
29-30 жовтня з’явилися повідомлення про те, що Київ просив у США ракети Tomahawk.
17 листопада у західній пресі оприлюднили інформацію про те, що КНДР може розгорнути до 100 тисяч військових для допомоги Кремлю.
18 листопада ЗМІ повідомили про те, що Білий дім дозволив Києву застосування далекобійного озброєння по Курській області РФ, де базуються північнокорейські військові.
Після першого застосування 20 листопада далекобійних західних ракет по території РФ Кремль 21 листопада вдарив по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності, призначеною для ядерного ураження .
І 21 листопада американське видання The New York Times зазначило : «Декілька чиновників навіть припустили, що пан Байден може повернути в Україну ядерну зброю, яка була вилучена в неї після розпаду Радянського Союзу. Це було б миттєвим і величезним стримуючим фактором. Але такий крок буде складним і матиме серйозні наслідки».
Під середньою дальністю щодо застосування ракет мають на увазі відстань від 1000 до 5500 км.
«Йдеться про ракети дальністю 1000-5500 кілометрів, які можуть завдавати ударів на стратегічну глибину противника. Наприклад, «Томагавки», – написав у соцмережі Єгор Чернєв, парламентар і керівник делегації України при Парламентській асамблеї НАТО.
Таке рішення дасть юридичні підстави для урядів країн НАТО ухвалити передачу Україні далекобійних ракет, зазначив Чернєв.
На сайті американського виробника ракетного комплексу – компанії Raytheon – йдеться про те, що високоточну ракету запускають «з кораблів, підводних човнів і наземних пускових установок і може вражати цілі з точністю до 1000 миль (до 1609 км), навіть у сильно захищеному повітряному просторі».
Дозвукова крилата ракета має:
- Швидкість до 880 км/год;
- Довжина 6,25 м;
- Діаметр 0,52 м;
- Тип боєзаряду: 450 кг вибухівки, касетні боєприпаси (для ураження групових цілей) або ядерний боєзаряд;
- Дальність до 2500 км. Може досягти будь-якої наземної цілі на земній кулі;
- Точність влучання: похибка складає до 5 м;
- Може запускатися з підводних, надводних, наземних платформ.
- Може виконувати функції безпілотника : оснащення розвідувальною апаратурою; доставка корисного навантаження (боєприпаси, оснащення) з приземленням на парашуті;
- Вартість однієї ракети за підрахунками видання Defense Express складає близько 4,25 млн.дол. До цього ще треба додати вартість наземної пускової установки Typhon. Проте, зазначають у виданні, їхня вартість невідома, бо таке обладнання США не експортують.
Боєприпасом, який є можливим варіантом ракети середньої дальності, згаданої у документі Парламентської асамблеї НАТО, є французька Missile de Croisière Naval-MdCN (або SCALP Naval), зауважує Defence Express.
Це крилата ракета надводного та підводного базування :
- Дальність близько 1000 км;
- Довжина 6,5 м;
- Швидкість близько 800 км/год;
- Тип боєзаряду: бойова частина вагою у 250 кг.
Але, про яку б ракету не йшлося, питання полягає, перш за все, у способі запуску: або Україні потрібний корабель відповідного класу з відповідним оснащенням, або пускова установка.
Проте, як варіант, авіаексперт Валерій Романенко в ефірі телеканалу КИЇВ24 припустив використання повітряної платформи:
«Авіаційним варіантом у нас є бомбардувальники Су-24, які зараз запускають ракети Storm Shadow. На кореневих пілонах вони здатні нести дві таких ракети в авіаційному варіанті. Їхня вага становить півтори тонни, і цей бомбардувальник піднімає 8 тонн. Але, на жаль, у нього немає більше пілонів, на які можна встановити ці ракети. Тобто два Tomahawk він здатен випустити за один політ»
Проте, зазначає Мілітарний , «авіаційну AGM-109H так і не прийняли на озброєння та і пускати її мали з В-52 тобто це точно не той Tomahawk, який ми могли б використовувати. Просто через відсутність носіїв».
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org , у фейсбук , телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.
Джерело: Радіо Свобода УкраїнаНовини рубріки
"Це все неправда": Кулеба розповів, чому не дивиться фільми та серіали про політику (відео)
27 листопада 2024 р. 17:54
Знакова пам'ятка Чернігова: Московський патріархат остаточно втратив ще один собор
27 листопада 2024 р. 17:54
Савченко порівняла Залужного та Сирського та зробила несподіваний висновок
27 листопада 2024 р. 17:42