Сім країн обіцяють посилити підтримку України і розслідувати прорив кабелю у Балтійському морі

27 листопада 2024 р. 20:38

27 листопада 2024 р. 20:38


Лідери Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Норвегії, Польщі, Швеції та Фінляндії пообіцяли посилити підтримку України, в тому числі надати більше боєприпасів, йдеться у заяві за результатами зустрічі представників цих країн під Стокгольмом 27 листопада.

Країни також заявили про готовність посилити санкції проти Росії і обговорили розслідування розриву підводних комунікаційних кабелів на початку цього місяця в Балтійському морі.

«Разом з нашими союзниками ми віддані зміцненню нашого стримування і оборони, включаючи стійкість, проти звичайних і гібридних атак, і розширенню санкцій проти Росії, а також проти тих, хто підтримує російську агресію», вказано в заяві лідерів.

Представники семи країн зустрілися для переговорів щодо трансатлантичних відносин, регіональної співпраці у сфері безпеки та спільної політики щодо війни в Україні. Це була перша зустріч глав урядів Північно-Балтійських країн з 2017 року. Польща взяла участь у ній вперше.

Напередодні зустрічі премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск запропонував спільний моніторинг Балтійського моря після пошкодження двох підводних кабелів звʼязку, яке розслідується як гібридна атака.

Данські військово-морські сили затримали китайське суховантажне судно Yi Peng 3, яке підозрюють у причетності до пошкодження телекомунікаційних кабелів у Балтійському морі. Повідомлялося, що затримання відбулося в територіальних водах Данії ввечері 19 листопада патрульним катером P525.

18 листопада стало відомо, що в Балтійському морі пошкоджені два підводних оптоволоконних кабелі. Один з’єднує Німеччину з Фінляндією, інший – Швецію з Литвою.

Прокуратура Швеції почала попереднє розслідування за підозрою в диверсії через пошкодження кабелів. Фінляндія та Німеччина також заявили про спільне розслідування та повідомили про «підозри в навмисному ушкодженні» кабелю.

Судно Yi Peng 3 вийшло з російського порту Усть-Луга 15 листопада. Минулого тижня Росія заявила, що припущення про її причетність до цих порушень є «абсурдними».

Представники МЗС двох країн вважають, що безпека в регіоні перебуває під загрозою через «гібридну війну з боку зловмисних суб’єктів», а також унаслідок конфлікту Росії та України.

Взимку цього року був обірваний підводний електричний кабель, що з’єднує Фінляндію з Естонією. У жовтні 2023 року були пошкоджені телекомунікаційні кабелі, що з’єднують Естонію з Фінляндією та Швецією. Водночас пошкоджень зазнав газопровід Balticconnector. Пізніше Китай заявив, що причиною пошкодження Balticconnector стало судно під прапором Гонконгу, яке під час шторму зачепило газопровід якорем.

Сім країн обіцяють посилити підтримку України і розслідувати прорив кабелю у Балтійському морі

Джерело: Радіо Свобода Україна