Медіарух закликає Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт, який несе загрози для викривачів корупції

02 грудня 2024 р. 23:14

02 грудня 2024 р. 23:14


Медіарух, медійні, правозахисні організації закликають Верховну Раду не підтримувати законопроєкт № 10242 про посилення відповідальності за інформацію з публічних реєстрів. У нинішній редакції він може стати інструментом переслідування журналістів, які висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою. Редакція ZN.UA долучається до заклику медійників і правозахисників не ухвалювати документ без доопрацювання.

Ініціаторами цього законопроєкту є представники фракції ОПЗЖ Григорій Мамка та Суто Мамоян, члени фракції "Слуга народу" Володимир Захарченко, Владлен Неклюдов, Максим Бужанський, В’ячеслав Медяник, Сергій Іонушас, нині позафракційна депутатка, а раніше представниця "Слуги народу" Юлія Яцик, та депутат від групи "Довіра" Володимир Арешонков.

У заяв і Медіаруху зазначається, що цей законопроєкт несе суттєві загрози для свободи слова, роботи журналістів, захисту журналістських джерел та викривачів корупції в Україні.

Законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність (8 років ув'язнення) за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів.

“Під прикриттям боротьби із “зловживанням даними” створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою. Прикладами розслідувань, автори яких можуть бути притягнуті до відповідальності за нормами цього законопроєкту, є матеріали про схеми виїзду чоловіків за кордон під час воєнного стану або про збагачення представників прокуратури .”, – йдеться у заклику.

Водночас законопроєкт не передбачає жодних механізмів захисту для тих, хто розголошує конфіденційну інформацію, яка має суспільне значення.

“Перетворення подібних правопорушень на тяжкі злочини відкриває можливість для застосування негласних слідчих дій проти журналістів, зокрема прослуховування та стеження, що суттєво порушує стандарти захисту джерел інформації”, – вважають у Медіарусі.

Наголошується, що цей законопроєкт просувається під виглядом виконання вимог Європейського Союзу. Проте його положення суперечать принципам свободи слова, захисту журналістських джерел і викривачів, які закріплені у міжнародних документах, включно з нещодавно ухваленим Європейським актом про свободу медіа .

Підписанти наголошують, що підтримують вдосконалення законодавства, але лише в тому випадку, якщо воно не стає інструментом для утисків свободи слова. У теперішній час, коли Україна бореться за своє майбутнє як демократична держава, будь-які спроби обмеження прав журналістів понад цілковиту необхідність, виправдану потребою захисту інтересів держави, а не окремих її представників, є неприйнятними.

“Посилення кримінальної відповідальності має супроводжуватися створенням надійних механізмів захисту журналістів та викривачів корупції. Законодавство, яке обмежує можливості суспільного контролю за владою та сприяє створенню атмосфери страху серед журналістів, не лише шкодить демократії, а й підриває довіру до державних інституцій”, – підсумовується в документі.

Медіарух закликає Верховну Раду не ухвалювати законопроєкт, який несе загрози для викривачів корупції

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua