Після медкомісії та без відстрочки: які категорії українців мобілізують з 1 січня 2025 року

26 грудня 2024 р. 10:47

26 грудня 2024 р. 10:47


Громадяни, які раніше мали статус обмежено придатний, мають півтора місяця, щоб повторно пройти медичний огляд. За підсумками огляду можливий висновок про придатність і тоді людину можуть мобілізувати в ЗСУ.

Під час воєнного стану в Україні підлягають мобілізації чоловіки від 25 до 60 років, стан здоров'я яких дозволяє службу у війську. При цьому терцентри комплектування (ТЦК) також мають дивитись, чи має громадянин відстрочку і чи не заброньований він. Про те, які категорії українців віком до 25 років можуть призвати, написали на порталі агентства УНІАН.

Порядок призову в Сили оборони регулюється законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" нагадали на порталі. Крім того, починаючи з весни 2024 року, Кабінет міністрів видав серію постанов, а Верховна Рада — серію законів про внесення змін, які уточнили, як саме діяти військкоматам у різних випадках.

Мобілізація в Україні — кого призовуть у 2025 році

Основний масив громадян, яких можуть мобілізувати з 1 січня 2025 року, повинен відповідати кільком критеріям:

  • вік від 25 до 60 років, перебування на обліку військовозобов'язаних;
  • придатність відповідно до висновку військово-лікарської комісії (ВЛК);
  • відсутність відстрочки та бронювання від мобілізації.

У статті також нагадали, що в Україні скасували статус обмежено придатного. Люди, які мали цей статус станом на весну 2024 року, повинні пройти повторну медкомісію. Медкомісія робить висновок про статус "придатний" з можливістю, наприклад, служити в тилових частинах, або "не придатний" і не служити зовсім. Ще один аспект, на який звернули увагу на порталі, — мобілізація можлива у випадку, якщо чоловік ніколи не служив (на строковій службі) і не мав бойового досвіду.

Коли можлива мобілізація з 18 років

Фокус раніше писав про деталі призову юнаків немобілізаційного віку — від 18 до 25 років . Українці, які належать до цієї категорії, потрапляють в армію за таких умов:

  • якщо було навчання на військовій кафедрі;
  • якщо була строкова служба;
  • якщо пішов добровольцем і уклав контракт;
  • якщо працював в поліції, ДСНС, в інших силових органах;
  • якщо мав статус "обмежено придатний", але після перекомісії став придатним. Повторну медкомісію слід пройти до 4 лютого 2025 року.

Щодо останньої ситуації варто зауважити, що на столі в президента України Володимира Зеленського лежить законопроєкт №11379-д, який унеможливлює призов цієї категорії українців. У жовтні 2024 року Верховна Рада прийняла закон про заборону мобілізації до 25 років . При цьому президент протягом місяця не підписує документ.

Армія для старших 50 років

Чоловіки, яким від 50 до 60 років, також потрапляють в категорію військовозобов'язаних, і їх може мобілізувати ТЦК. Водночас, щоб призвати таких людей, має бути персональний запит на конкретного громадянина з конкретною спеціальністю. Умови мобілізації старших 50 років описані у директиву Сухопутних військ, про який восени повідомили медіа. У законі про мобілізацію про такий варіант призову не згадується, пояснили в ТЦК .

Зазначимо, 23 грудня народний депутат від "Слуги народу" Олександр Федієнко пояснив, які зміни очікують жінок . Зі слів нардепа, планують внести зміни в законодавство, щоб українки, які бажають пройти базову військову підготовку (БЗВП), спершу ставали військовозобов'язаними та ставали на військовий облік. Після завершення БЗВП дозволять зніматись з обліку, сказав Федієнко.

Нагадуємо, 24 грудня у мережі з'явилась публікація про підготовку до мобілізації з 18 років : на це відповіли у війську та низка політиків.

Після медкомісії та без відстрочки: які категорії українців мобілізують з 1 січня 2025 року

Джерело: focus.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua