Журналісти та правозахисники закликають Зеленського запровадити санкції щодо Портнова

26 грудня 2024 р. 15:37

26 грудня 2024 р. 15:37


Об'єднання українських медіа, журналістів та громадських організацій Медіарух, а також інші медійні та громадські організації закликали президента України Володимира Зеленського ініціювати запровадження санкцій РНБО України щодо колишнього заступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова . Відповідне звернення опублікував Інститут масової інформації.

Ініціатори заяви вказують, що українські суди неодноразово задовольняли позови Андрія Портнова проти медіа та громадських організацій, попри наявність серйозних підстав для критичного ставлення до його діяльності, що може вказувати на збереження його впливу на судову систему України.

Тому автори заяви закликають Верховний Суд та Вищу раду правосуддя перевірити суддівські рішення у цих справах на предмет їхньої відповідності стандартам правосуддя та суддівської етики.

«Будь-який можливий вплив на судову систему, зловживання або порушення стандартів правосуддя мають бути розслідувані, відповідно оцінені й негайно припинені», – йдеться в заяві.

Ініціатори заяви нагадали, що у 2021 році США застосували санкції до Андрія Портнова, які ґрунтуються на його причетності до корупційних дій, спрямованих на контроль української судової системи . Натомість Україна досі  не запровадила жодних санкцій щодо Портнова, попри численні журналістські розслідування, які свідчать про можливе збереження його вплив на судову систему України.

Разом із зверненням до президента керівниця відділу розслідувань hromadske і представниця Медіаруху Ярослава Вольвач подала на розгляд Кабінету Міністрів України петицію із закликом застосувати санкції РНБО до Андрія Портнова. При цьому журналістка зазначила, що хотіла опублікувати петицію на сайті президента, однак їй чотири рази відмовили у публікації, посилаючись на її «невідповідність встановленим вимогам».

З 2010 по 2014 рік Андрій Портнов обіймав ключові посади в Адміністрації президента Віктора Януковича, зокрема був причетним до ухвалення так званих законів 16 січня, які порушували права громадян, обмежували свободи та визнавали громадянське суспільство  «екстремістами» й  «іноземними агентами».

У вересні 2024 року Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні скарги керівниці київського бюро Радіо Свобода та проєкту  «Схеми» Наталії Седлецької в справі про захист честі, гідності й репутації ексдепутата та ексзаступника голови Адміністрації президента Андрія Портнова і залишив чинним рішення Печерського райсуду на його користь.

Портнов позивався проти Седлецької й низки інших медіа восени 2020 року через її Facebook-пост від 17 серпня 2020 року – у день підпалу автомобіля редакції  «Схем». Тоді  Седлецька згадала про негативне ставлення Портнова до редакції, зокрема про те, що він оприлюднив особисті дані водія з адресою його проживання та номерними знаками зрештою спаленого автомобіля, а напередодні підпалу публічно погрожував  «учбово-виховними заходами» редакції розслідувачів.

Також у вересні 2024 року Печерський районний суд Києва задовольнив позов Портнова проти Руху  «Чесно « щодо видалення його профілю з реєстру зрадників на сайті руху.

А 9 грудня 2024 року Київський апеляційний суд підтримав рішення Печерського районного суду та зобов’язав hromadske видалити розслідування  «Як віджимали Крим: ексклюзивні записи» про ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова.

Журналісти та правозахисники закликають Зеленського запровадити санкції щодо Портнова

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua