У разі припинення допомоги з боку США український ВПК може самостійно забезпечити деякі потреби

27 грудня 2024 р. 16:01

27 грудня 2024 р. 16:01


За даними джерел ZN.UA, в Головному управлінні розвідки розглядають три сценарії перебігу подій після приходу до влади у США Дональда Трампа. Серед них: повна зупинка допомоги, зменшення її кількості та навпаки — посилення в разі відмови Росії від мирних переговорів. І хоча повне припинення підтримки вважають малоймовірним, у такому разі Україна все одно матиме певний простір для маневру, пише Віталій Кононученко у статті « Хиткий шлях самостійності: чого очікувати Україні в разі зупинки військової допомоги від США ».

«На перший із цих варіантів дають доволі невеликий відсоток імовірності. Це пояснюють як суб’єктивними причинами, так і об’єктивними, адже допомога Україні дає США нові робочі місця, поповнення власних арсеналів і збільшення престижу на світовому ринку озброєнь. Однак у разі реалізації найгіршого сценарію Україна однаково має простір для маневру, хоч він і є доволі хитким», – йдеться у статті.

За словами джерела ZN.UA в керівництві військово-промислового комплексу, забезпечити цей маневр можливо лише постійним розвитком вітчизняного ВПК із залученням європейських коштів, а також посиленням прямого постачання зброї з країн Євросоюзу.

Однією з головних можливостей автор називає залучення фінансування ВПК за «данською моделлю». Це означає, що кошти отримуватимуть безпосередньо виробники, які своєю чергою можуть виготовити потрібне озброєння у значно коротші терміни та дешевше, ніж це зробили б європейські компанії.

«Гарним прикладом тут є виготовлення партії САУ «Богдана» у вересні цього року. Тоді від моменту фінансування Данією виробництва 18 нових САУ до постачання їх війську минуло менш як два місяці», – пише Кононученко.

За даними джерел ZN.UA у ВПК, на сьогодні Україна може виробляти серійно та в значних кількостях:

  • легку бронетехніку (БТР-4 та MRAPи різних моделей);
  • буксовану та самохідну артилерію;
  • розвідувальні й ударні БПЛА десятків різних моделей;
  • протитанкові ракетні комплекси;
  • снаряди та міни;
  • стрілецьку зброю та боєприпаси для неї.

Водночас Україна може відновлювати:

  • всю лінійку радянської артилерії;
  • танки виробництва СРСР і країн Варшавського договору (зокрема колишньої Югославії);
  • БМП-1 та БМП-2 з установленням сучасних бойових модулів «Спис» і «Грім»;
  • БТРи M113, які часто прибувають зі зберігання в країнах ЄС у вкрай поганому технічному стані.

Також Україна має наступні розробки:

  • крилатих ракет великої дальності;
  • балістичних ракет одразу кількох зразків;
  • власних керованих авіабомб;
  • ЗРК з ракетами проти аеродинамічних цілей (літаки, гелікоптери, дрони, крилаті ракети).

«За умови збільшення фінансування українського ВПК з-за кордону виробництво та розроблення всіх цих систем можуть бути збільшені в кратну кількість разів, адже наявні потужності завантажені далеко не повністю. Ключове питання, яке стоїть зараз, — це постачання порохів, вибухівки, ракетного палива та металів, які виробляються в країнах ЄС», – йдеться у статті.

За словами автора, однозначно Україна є залежною від допомоги США й не зможе швидко виконати всі зазначені вище кроки у стислі строки в разі відмови від постачання всіх типів озброєнь новою адміністрацією Трампа. Проте довгострокова залежність нашої країни від допомоги з-за океану є лише в кількох ключових компонентах. Зокрема, мова йде про ракети Patriot PAC, ракети для HIMARS і доступ до супутникових та геопросторові розвіддані та системи Starlink. На думку дотичного до ВПК джерела ZN.UA в одній із силових структур, якщо США надаватимуть лише ці три ключові технології, то Україна й надалі зможе вести війну .

Так, ракети Patriot PAC-3 забезпечують перехоплення балістичних та аеробалістичних ракет типу «Іскандер» та «Кинджал». І без них українська протиповітряна оборона не зможе захистити нас від російських ударів балістикою по тилу й навіть по Києву. Ракети GMLRS для системи HIMARS також є критичним видом озброєння для України. Адже побоювання росіян щодо ударів з цієї системи утримує їх від розміщення резервів і складів озброєння до 80 кілометрів від лінії фронту.

Що стосується доступу України до Starlink, супутникових знімків, координат від американських розвідувальних дронів Global Hawk і даних для наведення ракет Storm Shadow, SCALP та ATACMS, то це теж критичний елемент нашої оборони. Адже без цієї підтримки наші далекобійні засоби будуть просто «сліпими».

У разі припинення допомоги з боку США український ВПК може самостійно забезпечити деякі потреби

Джерело: zn.ua (Політика)