Щедрий вечір: історія та заборони свята

31 грудня 2024 р. 00:43

31 грудня 2024 р. 00:43


Щозими християни східного обряду відзначають День святої Меланії. Це свято у народі також називають Маланка або Меланка , а також – Щедрий вечір.

Раніше його відзначали 13 січня, але тепер дата змінилася. Це пов’язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) з 1 вересня перейшла на новоюліанський календар і тепер віряни ПЦУ відзначають День святої Меланії 31 грудня.

Історія свята

За легендою, у матір богів Лади була дочка Меланка. Коли Князь-Місяць був на полюванні, змій вкрав Меланку і ув'язнив її і лише богатир Василь зміг врятувати дівчину. Пізніше він одружився з Меланкою.

В народі вважають, що Маланка-Вода ходить разом з Василем-Місяцем. Наступного дня після Маланки святкують День Василя. Раніше його відзначали 14 січня, а тепер 1 січня.

Заборони свята

З давніх часів у це свято діяли певні заборони, яких дотримувалися ще наші пращури. Тому в цей день заборонялося лихословити, пліткувати та лаятися. Також не можна бажати іншим зла.

На Маланку не можна було рахувати гроші. Вважалося, що так можна прикликати невдачу. Заборонено також позичати та давати у борг гроші на свято.

Не можна сідати за стіл у старому або брудному одязі. Також не можна було одягати темне вбрання.

Щедрий вечір: історія та заборони свята

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua