Енергетична криза у Молдові: що змінилося з 1 січня нового року

01 січня 2025 р. 20:38

01 січня 2025 р. 20:38


Після припинення транзиту російського газу через Україну, Придністров'я втратило постачання газу, а на Правому березі значно змінилася структура електропостачання.

Про це розповідає видання NewsMaker .

З 1 січня 2025 року Україна зупинила транзит російського газу в країни Європи у зв'язку із закінченням газового контракту. Раніше Молдова отримувала щодня 5,7 млн кубометрів газу на добу, але весь газ ішов у Придністров'я, де його вистачало для внутрішнього споживання і генерації електроенергії Молдавської ГРЕС для всієї Молдови. «Газпром» за кілька днів до припинення транзиту повідомив, що повністю зупинить постачання газу в Молдову.

У Молдові з 16 грудня у зв'язку з цим діє режим надзвичайної ситуації. Влада Придністров'я також ввела надзвичайний економічний стан у регіоні. Ситуація на енергоринку на обох берегах Дністра істотно змінилася.

Водночас, за даними Energocom, правобережна Молдова повністю забезпечена поставками електроенергії на 1 січня: 45% поставок припаде на місцеве виробництво (ТЕЦ, а також поновлювані джерела енергії), 52% на сусідню Румунію, а ще 3% - на український «Енергоатом».

Як випливає з даних держпідприємства Moldelectrica, з 1 січня Termoelectrica запустила ТЕЦ-1, яка раніше не працювала. Протягом дня він видає близько 6 МВт, тоді як ТЕЦ-2 видає близько 174-175 МВт. Споживання електроенергії сьогодні, 1 січня, йде нижче запланованого.

А ось влада сепаратистського Придністров'я вже оголосила про заходи щодо економії газу, включно з припиненням газопостачання низки соціальних об'єктів. Без поставок газу електростанція в Придністров'ї може припинити роботу, що може призвести до багатогодинних вимкнень електрики не тільки в самому сепаратистському регіоні, а й у всій Молдові.

На перше січня 2025 року в Придністров'ї:

Молдавська ГРЕС перейшла від використання газу до вугілля. Заправка метаном на АЗС обмежена і доступна лише для автомобілів, що обслуговують громадські потреби.

Розташовані в Придністров'ї Молдавська ДРЕС і Дубоссарська ГЕС 1 січня видавали близько 113 МВт, але є можливість зростання генерації в разі збільшення споживання.

Запаси газу Придністров'я становлять 13 млн кубометрів. Цього обсягу має вистачити на 10 днів для північних районів і на 20 днів для південних районів Придністров'я.

Як зазначає Молдавська служба Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода , навіть після припинення транзиту через Україну «Газпром» все одно мав можливість виконувати свої контрактні зобов'язання, постачаючи газ Трансбалканським трубопроводом. Цим газопроводом газ можна буде транспортувати до Туреччини, балканських і центральноєвропейських країн, минаючи Україну. Але він цього не зробив, оскільки використовує постачання газу в Молдову для шантажу.

«Газпром», однак, зупинивши експорт газу в Молдову від ранку 1 січня, посилається не на припинення транзиту, а на заборгованість, яку, за даними російської компанії, накопичила молдовська сторона. Кишинів при цьому визнає лише 8,6 із 709 мільйонів доларів заборгованості, про яку говорить «Газпром». Влада Молдови звинувачує Росію в прагненні, використовуючи газовий шантаж, дестабілізувати ситуацію в країні. Президент Молдови Майя Санду, яка виступає як критик Кремля, раніше звинуватила «Газпром» у провокуванні енергетичної кризи, заявивши, що він відмовляється постачати газ за альтернативним маршрутом.

Нагадаємо, стало відомо, що в Придністров'ї вимкнули систему централізованого опалення в усіх населених пунктах через припинення подачі газу з Росії, повідомила вранці 1 січня компанія «Тираспольтрансгаз-Придністров'я». Відключення прогнозують до 12:00 у котельнях, приватних секторах і багатоквартирних будинках з автономним опаленням.

У містах відключили центральне опалення. У приватному секторі та сільській місцевості призупинили подачу газу. Газ - за рахунок запасів у системі газопроводів - залишився в багатоквартирних будинках без автономного опалення. Його можна використовувати для приготування їжі, доти, доки тиск у мережі не знизиться до критичного рівня.

Своєю чергою, «Тирастеплоенерго» заявило, що від ранку в Тирасполі через зупинку постачання газу припинили подачу тепла і гарячої води в житлових будинках. Виняток - лікарні та соціальні установи.

Енергетична криза у Молдові: що змінилося з 1 січня нового року

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua