Реакції України і Росії на доповідь ООН: РПЦ визнає УПЦ (МП) частиною Московського патріархату

05 січня 2025 р. 23:01

05 січня 2025 р. 23:01


Міністерство закордонних справ України відкинуло звинувачення ООН у тому, що Україна нібито обмежує релігійні свободи, забороняючи діяльність повʼязаних із Росією церков. Українське МЗС за значає , що висновки у 41-й періодичній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини від 31 грудня 2024 року щодо закону про діяльність релігійних організацій « спотворюють дійсність » . Тим часом Російська православна церква (РПЦ) звертає увагу лише на критичну до України частину звіту і визнає, що УПЦ (МП) є частиною Московського патріархату. І це при тому, що в УПЦ (МП) вже певний час намагаються це заперечити.

МЗС України наголошує, що згаданий у доповіді ООН український закон не передбачає заборони жодної з існуючих у державі церков.

«Він лише не допускає підпорядкування релігійних організацій в Україні керівним центрам, які розміщуються в державі, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину її території, а також релігійних організацій, що підтримують збройну агресію проти України», – мовиться у заяві МЗС.

Закон України « Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій » , який обумовлює заборону діяльності повʼязаних із Росією церков, набув чинності 23 вересня 2024 року.

Російська держава через підконтрольну їй РПЦ освячує звірства проти українців і вихваляє злочинців, які їх скоюють

МЗС України

У доповіді ООН , яка документує порушення прав людини здебільшого на окупованих Росією територіях, також зазначається, що влада України запровадила «невідповідні обмеження на свободу сповідувати свою релігію або переконання».

«На території, підконтрольній Уряду України, набули чинності нові законодавчі положення щодо релігійних організацій; вони забороняють діяльність Російської Православної Церкви в Україні, а також українських релігійних організацій, визнаних афілійованими з відповідними в Російській Федерації», – мовиться у доповіді ООН .

Автори доповіді ООН стверджують, що український закон нібито порушує міжнародні угоди з прав людини, бо, згідно з ними, «національна безпека не є достатньою підставою для обмеження релігійної свободи».

Українська держава має обовʼязок захисту своїх громадян від деструктивного впливу держави-агресора

В МЗС України натомість зауважують, що «Росія системно використовує релігію як зброю у загарбницькій війні проти України».

«Російська держава через підконтрольну їй РПЦ освячує звірства проти українців і вихваляє злочинців, які їх скоюють», – наголошують українські дипломати.

«У цьому контексті, українська держава має обовʼязок захисту своїх громадян від деструктивного впливу держави-агресора, зокрема з використанням релігійних організацій, які в Російській Федерації зрощені з державою і прямо проголосили своєю метою знищення української державності, культури, ідентичності», – мовиться у заяві МЗС.

Українські дипломати також роз'яснюють, що закон переслідує легітимну мету, і є необхідним у демократичному суспільстві, бо передбачає демократичну процедуру, в якій останнє слово належить суду.

Також МЗС нагадує, що не лише Україна вважає діяльність Російської православної церкви загрозою своїй безпеці, адже і Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) у своїй резолюції називає РПЦ «ідеологічним продовженням злочинного режиму».

Саме Росія в ході своєї загарбницької війни вчиняє численні злочини проти релігійних свобод

МЗС звернуло увагу ООН на те, що «саме Росія в ході своєї загарбницької війни вчиняє численні злочини проти релігійних свобод, що включають зокрема навмисні вбивства вірян і релігійних діячів, руйнування релігійних споруд та святих місць по всій території України, переслідування релігійних громад, які не належать до російської православної церкви на тимчасово окупованих територіях України».

На офіційному сайті Московського патріархату поширили лише інформацію, при цьому зі своїми коментарями, щодо критичного фрагменту в доповіді ООН стосовно України, не згадуючи головні висновки – зростання кількості жертв серед цивільних осіб, продовження катувань і страт військовополонених, продовження атак на енергетичну інфраструктуру та обмеження прав людини на окупованій території України.

У публікації РПЦ зазначено , що «українська влада організувала наймасштабнішу в новітній історії країни хвилю гонінь на Українську Православну Церкву Московського Патріархату ».

ПРИМІТКА: На офіційному сайті Московського патріархату саме так і назвали УПЦ (МП) – «Українська Православна Церква Московського Патріархату». Тоді як в УПЦ (МП) вже певний час намагаються це заперечувати, хоча протягом 8 років від початку вторгнення Росії до українського Криму й Донбасу в 2014 році постійно наголошували, що перебувають у духовній єдності з Московським патріархатом.

Реакції України і Росії на доповідь ООН: РПЦ визнає УПЦ (МП) частиною Московського патріархату

Тим часом у самій УПЦ (МП), яка не згадана у законі, також кажуть , що «у доповіді ООН вчергове зафіксували порушення релігійних прав і свобод вірян УПЦ».

Навесні 2022 року УПЦ (Московського патріархату) внесла зміни у свій Статут про адміністративну та канонічну самостійність УПЦ, які мають відмежувати УПЦ від РПЦ, але релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила, що УПЦ залишається структурним підрозділом Російської православної церкви, як про неї говорять і в самій Москві.

Голова УПЦ (Московського патріархату) митрополит Онуфрій (Березовський) у своїй резиденції в Києво-Печерській лаврі. А на стіні – портрет Московського патріарха Кирила, глави Російської православної церкви. Київ, 4 січня 2017 року

Закон передбачає перехідний період у дев'ять місяців на приведення внутрішніх норм нинішньої УПЦ (МП) у відповідність до закону. Як зазначають експерти, якщо синод чи собор УПЦ (МП) ухвалить низку відповідних офіційних рішень, які офіційно оголосять, що УПЦ (МП) виходить зі складу РПЦ, то дія закону не поширюватиметься на цю церковну структуру.

Підсанкційний у США російський пропагандистський телеканал RT написав на своєму сайті , що «Зеленський заборонив» не РПЦ, а саме УПЦ, яка, за висновками української влади, залишається підпорядкованою московському центру.

«Ці дві церкви мають історичні зв’язки. Київ офіційно підтримує створену в 2018 році Православну церкву України (ПЦУ), яку Російський патріархат вважає розкольницькою», – повідомляє RT.

Російський канал також згадує слова очільника Росії Володимира Путіна , сказані ним 19 грудня на щорічній пресконференції у Москві.

Очільник Росії Володимир Путін на щорічній підсумковій пресконференції і так званій «прямій лінії». Москва, 19 грудня 2024 року

Він заявив, що заборона діяльності Російської православної церкви (РПЦ) в Україні була ініційована «етнічними євреями».

«Ці люди, які нападають на церкву, вони не атеїсти, – сказав Путін. – Вони абсолютно невіруючі люди, безбожні люди. Ну, етнічно багато з них є євреями, але ви не бачили, щоб вони відвідували жодну синагогу».

Президент Конференції європейських рабинів Пінхас Гольдшмідт закликав світ засудити антисемітську заяву Путіна , назвавши її «небезпечною пропагандою».

Реакції України і Росії на доповідь ООН: РПЦ визнає УПЦ (МП) частиною Московського патріархату

Джерело: Радіо Свобода Україна