вологість:
тиск:
вітер:
В українському уряді пояснили, чому пропустили «газові» консультації в Брюсселі
Консультації між Україною, Словаччиною та Єврокомісією, заплановані на 7 січня й урешті скасовані, мали відбутися з ініціативи Києва й стосуватися насамперед питання експорту електроенергії Україні. Про це заявили в Міністерстві енергетики, відповідаючи на запит Радіо Свобода.
Як зазначають у відомстві, транзит газу з Росії територією України не мав бути предметом обговорення.
«Україна ініціювала зустріч виключно для обговорення умов та наслідків можливого одностороннього припинення словацькою стороною поставок електроенергії в Україну. Питання транспортування російського газу не було на порядку денному цих консультацій», – сказано в коментарі.
У Міненерго пояснили, що консультації не відбулися, бо профільний міністр Герман Галущенко залишився в Україні «для вирішення невідкладних питань, зокрема тих, що стосуються відновлення енергосистеми після терористичних атак Росії».
Радіо Свобода також звернулося до Міненерго за коментарем щодо можливої залученості України до дискусій у межах робочої групи, про створення якої 9 січня в Брюсселі домовилися Словаччина і Єврокомісія. В її межах обговорюватимуть наслідки скасування Україною транзиту російського газу. Прем’єр Словаччини Роберт Фіцо вважає, що українська сторона також має брати участь.
Посол України в ЄС Всеволод Ченцов на запитання Радіо Свобода, чому представники України не долучилися до зустрічі 9 січня, зауважив, що зустріч посадовців Єврокомісії зі словацькими урядовцями «стосувалася внутрішніх питань», і що Київ «підтримує контакти з Єврокомісією з питань нашого порядку денного».
Глава словацького уряду, який 9 січня в Брюсселі особисто зустрічався з єврокомісаром з енергетики Деном Йоргенсеном, за підсумками перемовин знову повторив погрозу обмежити експорт електроенергії Україні зі Словаччини.
Радіо Свобода також попросило Міненерго пояснити, як це вплине на ситуацію зі світлом в країні, а МЗС України – прокоментувати нові погрози Фіцо, зокрема – блокувати рішення щодо допомоги на рівні ЄС, як це робить Угорщина. Відповіді опублікуємо, щойно вони надійдуть.
Україна 1 січня о 07:00 «в інтересах національної безпеки» зупинила транспортування російського природного газу своєю територією.
Основні європейські імпортери російського газу, Словаччина й Австрія, вже забезпечили альтернативні маршрути постачань, хоча Фіцо заявляв про «драматичні наслідки» для всього Євросоюзу, вимагаючи відновити транзит. Якщо цього не трапиться, словацький прем’єр не виключав зупинки експорту електроенергії до України і скорочення допомоги українським біженцям, яких у Словаччині близько 130 тисяч.
Президент України Володимир Зеленський своєю чергою припускав, що Роберт Фіцо, якого в Кремлі приймав Володимир Путін, «отримав доручення відкрити другий енергетичний фронт проти України».
Джерело: Радіо Свобода УкраїнаНовини рубріки
Норвегія виділить Україні найбільшу у своїй історії військову допомогу
10 січня 2025 р. 02:35
Десятки систем ППО та мільярди доларів допомоги: Зеленський підбив підсумки "Рамштайну"
10 січня 2025 р. 02:32
Понад 11 млн українців подали заявки на "тисячу Зеленського"
10 січня 2025 р. 02:26