«Формат «Рамштайн» зробив Європу безпечнішою» – речник Пентагону

10 січня 2025 р. 15:41

10 січня 2025 р. 15:41


За три роки міжнародна спільнота надала Україні понад 126 мільярдів доларів допомоги на оборону. Формат «Рамштайн» допоміг координувати ці зусилля та зробив Європу безпечнішою, але попереду ще багато роботи, каже речник Пентагону генерал Патрік Райдер в ексклюзивному інтерв'ю Радіо Свобода.

Речник Пентагону, генерал Патрік Райдер під час брифінгу. 24 січня 2023 року

– США на останньому засіданні у форматі «Рамштайн» оголосили про новий пакет допомоги Україні на $500 млн. Наскільки він може змінити ситуацію на полі бою?

– Вся допомога, яку ми надаємо Україні, має значення. Цей конкретний пакет включає дуже важливі можливості, які допоможуть Україні підтримувати боєздатність винищувачів F-16. Йдеться про ракети, зокрема «повітря-земля», а також життєво важливі компоненти для обслуговування F-16.

У нашому Конгресі є сильна двопартійна підтримка України

Патрік Райдер

Але важливо розуміти, що не лише США надають безпекову допомогу Україні. Це 50 країн з усього світу, які збираються разом майже щомісяця протягом трьох років, щоб Україна мала все необхідне не лише для сьогоднішньої боротьби, але й для стримування майбутньої російської агресії.

– Не освоєними залишились ще кілька мільярдів доларів допомоги для України, схвалені американським конгресом. Чому їх не включили до цього останнього пакету?

– Важливо розуміти, що це повноваження влади – використовувати ці кошти. Я не буду спекулювати про те, що може зробити наступна адміністрація. Але ми знаємо, що в нашому Конгресі є сильна двопартійна підтримка України. Як ви чули від міністра Остіна , захист України має значення. Це не лише про Україну – це про міжнародну безпеку та повагу до прав і правил міжнародного порядку. Ми повністю усвідомлюємо важливість боротьби України для безпеки всіх нас.

Міністр оборони США Ллойд Остін на прес-конференції під час засідання Контактної групи з питань оборони України на авіабазі Рамштайн. Німеччина, 9 січня 2025 р

За останні три роки міжнародним співтовариством було надано понад 126 мільярдів доларів

– В українському медіапросторі піднімали питання, чи встигнуть США освоїти ці кошти. Чи означає це, що зараз у запасах недостатньо озброєння для надання більшої допомоги?

– Ми завжди маємо балансувати між власними потребами готовності та тим, що ми можемо зробити для підтримки України. Але знову ж таки, важливо наголосити, що тут не лише Сполучені Штати. Це міжнародні зусилля, підкріплені 50 країнами, які об'єдналися для підтримки України.

– Як на довго має вистачити цього пакету, зважаючи на темпи використання боєприпасів та іншої зброї?

– Важливо розглядати це як комплексні зусилля міжнародної спільноти на підтримку України. І хоча цей пакет є важливим, але якщо ви подивитеся на суму допомоги, яка надається Україні, то за останні три роки міжнародним співтовариством було надано понад 126 мільярдів доларів. І що важливо, коаліції щодо можливостей, створені цією групою, розробили дорожні карти, які дозволять Україні захищатися в майбутньому, і спланувати ресурси для стримування майбутньої російської агресії.

– За майже три роки міжнародна спільнота збиралась на зустріч «Рамштайн» 25 разів. Як цей формат трансформував здатність України протистояти російській агресії?

– Якщо повернутися на три роки тому, коли Росія розпочала свою незаконну агресію проти України, багато країн хотіли допомогти, хотіли щось пожертвувати. Цей формат дозволив країнам зібратися разом і комплексно подивитися, як вони можуть найкраще підтримати Україну, використовуючи свої унікальні можливості та переваги.

Міністр оборони України Олексій Резніков (праворуч) і міністр оборони США Ллойд Остін (ліворуч) під час засідання Консультативної групи щодо оборони України на авіабазі ВПС США «Рамштайн» у Німеччині, 26 квітня 2022 року

Це максимізувало зусилля, підвищило значимість підтримки і забезпечило розуміння потреб України від самої України. Також, я думаю, той факт, що ми додали двох нових членів НАТО, демонструє – ми всі разом у питаннях колективної безпеки та запобіганні спробам таких країн, як Росія, вторгатися до своїх мирних демократичних сусідів. У багатьох аспектах цей формат зробив Європу безпечнішою.

– Наскільки важливою була роль США у заохоченні країн надавати цю допомогу?

Є міжнародне розуміння, чому Україна важлива

– США, завдяки нашим відносинам по всьому світу та нашій присутності у світі, змогли забезпечити це лідерство, щоб об'єднати всіх. Міністр Остін, зокрема, зміг надати це лідерство. Для нас як країни дуже важливо працювати з нашими союзниками та партнерами та поважати їх.

– Чи може формат продовжувати роботу без активної участі США? Які частини цієї структури стабільні незалежно від рішень нової адміністрації?

– Я не буду прогнозувати майбутнє чи спекулювати. Але є міжнародне розуміння, чому Україна важлива. Унікальний аспект цієї групи в тому, що це все країни, які ухвалюють власні суверенні рішення про те, як вони можуть найкраще підтримати Україну.

Представники України під час віртуального засідання Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн». Київ, 23 січня 2024 року

Важливість підтримки України – це те, на що багато країн продовжуватимуть звертати увагу, включаючи США

UDCG ( Контактна група з питань оборони України, яку неформально називають «Рамштайн» –ред.) створила форум, де всі можуть зібратися разом і комплексно подивитися, як ми можемо найкраще підтримати та задовольнити потреби України. І в такому форматі чи в якомусь іншому, я думаю, ми всі погоджуємося, що важливість підтримки України – це те, на що багато країн продовжуватимуть звертати увагу, включаючи США.

– Очільниця місії України при НАТО вважає , що формат «Рамштайн» варто зберегти навіть після перемирʼя та початку мирних переговорів, оскільки Україні все одно потрібна буде зброя як гарантія безпеки. Ви погоджуєтеся?

– Це не моє рішення як військовослужбовця. Очевидно, ми продовжуватимемо підтримувати наших партнерів та союзників по всьому світу. Цей конкретний формат продемонстрував багато переваг з точки зору того, як він об'єднує країни. Тому, звісно, я бачу роль для такого формату. Але знову ж таки, не буду прогнозувати майбутнє.

«Формат «Рамштайн» зробив Європу безпечнішою» – речник Пентагону

Джерело: Радіо Свобода Україна