Відповідальність за насильство за ознакою статі виокремлено у самостійну групу у Законі України

12 січня 2025 р. 00:42

12 січня 2025 р. 00:42


Згідно Закону України №3733-ІХ, відповідальність за насильство за ознакою статі виокремлено у нову самостійну норму (ст. 173-6 КУпАП).

Про це повідомила Національна поліція України у Фейсбуці .

Це пов’язано з тим, що домашнє насильство та насильство за ознакою статі відрізняються за своєю суттю, суб’єктами та правовим регулюванням. Такий підхід дозволяє чітко розмежувати ці види порушень, що відповідає вимогам Стамбульської конвенції. Зокрема, це сприяє більш точному збору статистики про різні форми насильства.

Крім того, це робить правопорушення щодо насильства за ознакою статі більш видимим, незалежним від контексту домашнього насильства, як було раніше.

Адміністративна відповідальність настає за будь-які дії чи бездіяльність, що завдають шкоди фізичному або психічному здоров’ю людини через її стать чи стереотипи про ролі жінок і чоловіків у суспільстві.

Крім того, за Законом України №3733-ІХ, введено адміністративну відповідальність за сексуальні домагання — Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 173-7.

Сексуальні домагання — це будь-які дії сексуального характеру, вчинені умисно проти бажання особи. Вони мають такі ознаки:

Ображають або принижують людину.
Мають сексуальний характер.
Можуть бути вербальними (слова), невербальними (жести, рухи тіла) чи вчинятися з використанням електронних комунікацій.

Прикладами сексуальних домагань в онлайн просторі є надсилання небажаних повідомлень, зображень та відео. Або ж публікування таких матеріалів у мережі, створюючи навколо людини залякувальне, вороже, образливе або принизливе середовище.

Відповідальність за вчинення сексуальних домагань настає з 16 років.

Нагадаємо, протягом минулого року збільшилась кількість фактів домашнього насильства на 20%. Про це інформує Нацполіція. Невдовзі в Раді  розглядатимуть в цілому законопроєкт № 8329 про посилення відповідальності за вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі.

"Упродовж лише двох місяців 2024 року в Україні зареєстровано на 56% більше кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством. Спостерігається і динаміка росту серед адміністративних правопорушень — на 21% більше, ніж у 2023 році", - кажуть у поліції.

Нагадаємо, в Україні створили та запустили спеціальний додаток, покликаний захистити жінок, які страждають від домашнього насильства.  "Тривожна кнопка" дозволяє передати сигнал до Національної поліції, виглядає на смартфоні як нейтральна іконка.

Відповідальність за насильство за ознакою статі виокремлено у самостійну групу у Законі України

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua