Викликає рак у тварин: регулятор США заборонив використання популярного червоного харчового барвника

16 січня 2025 р. 12:51

16 січня 2025 р. 12:51


Управління з продовольства та медикаментів США (FDA) заявило про заборону Red Dye No 3 – харчового та лікарського барвника, який відомий здатністю викликати рак у тварин, повідомляє Science Alert .

Вчені почали бити на сполох щодо барвника, який також називають Red 3, кілька десятиліть тому. На даний момент він використовується майже у трьох тисячах харчових продуктів у США.

«FDA скасовує дозволене використання в харчових продуктах і лікарських засобах FD&C Red No 3, що приймаються внутрішньо, у правилах про барвні добавки», — йдеться в документі Міністерства охорони здоров'я та соціальних служб.

У листопаді 2022 року Центр науки на користь суспільства (CSPI) та інші громадські організації подали петицію, в якій згадується «пункт Делані» — положення, яке наказує заборону будь-якої барвної добавки, яка, як доведено, викликає рак у людей чи тварин.

Цікаво, що FDA ще в 1990 році ухвалила, що використання Red 3, хімічна назва якого - еритрозин, варто заборонити в косметиці через зв'язок його використання з розвитком раку щитовидної залози у самців щурів.

Але барвник продовжували використовувати у харчових продуктах переважно через опір з боку представників харчової промисловості. Наприклад, виробники мараскінових вишень використовують його для того, щоб зберегти знаковий колір своєї продукції. Барвник також використовується у тисячах продуктів харчування та лікарських препаратів.

«У виробників, які використовують FD&C Red No 3 у харчових продуктах і ліках, що приймаються внутрішньо, буде час до 15 січня 2027 року або 18 січня 2028 року відповідно, щоб перебудувати свої продукти», — заявило FDA.

Агентство визнає зв'язок між використанням барвника і розвитком раку у щурів, але вважає, що доказів, що вже відомі, недостатньо, щоб підтвердити такий зв'язок для людей. Там посилаються на відмінність гормональних механізмів у видів і значно обмеженіший вплив на людей.

Інші дослідження виявили можливий нейроповедінковий вплив синтетичних харчових барвників на дітей. Зокрема, вони можуть бути пов'язані з синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ).

«Сукупність доказів, отриманих у ході досліджень на людях, вказує на те, що синтетичні харчові барвники пов'язані з несприятливими нейроповедінковими наслідками у дітей, і що діти різняться за своєю чутливістю до синтетичних харчових барвників», — йдеться у звіті влади Каліфорнії за 2021 рік.

Дослідження на тваринах показали, що синтетичні харчові барвники викликають зміни в нейротрансмітерних системах мозку та викликають мікроскопічні зміни у структурі мозку, впливаючи на активність, пам'ять та навчання.

Варто зазначити, що регулятори ЄС заборонили використання Red 3 ще у 1994 році, аналогічні заборони введені в Японії, Китаї, Великій Британії, Австралії та Новій Зеландії.

Раніше генеральний хірург США заявив про те, що алкоголь викликає 100 тисяч випадків раку на рік . Десятиліттями вважалося, що помірне вживання алкоголю допомагає запобігти інфарктам та інсультам.

Викликає рак у тварин: регулятор США заборонив використання популярного червоного харчового барвника

Джерело: zn.ua (Політика)