вологість:
тиск:
вітер:
Другий термін Трампа: які очікування в американських законодавців, зокрема, щодо підтримки України
Другий термін Дональда Трампа на посаді президента США, як очікується, принесе багато змін у політиці Штатів, кажуть американські законодавці.
“Ніхто точно не знає, що робити”
Для демократів настали заплутані часи. Багато лідерів на рівні штатів кажуть, що знайдуть сфери для співпраці з новою адміністрацією Трампа, водночас протидіючи політиці, яка, на їхню думку, буде шкідливою. У Конгресі частина демократів висловили готовність підтримати деякі з найбільш суперечливих рішень Трампа, наприклад, його вибір на посаду міністра охорони здоров'я і соціальних служб Роберта Ф. Кеннеді-молодшого. Дехто підтримав імміграційний законопроєкт, який дозволить Міністерству внутрішньої безпеки затримувати “негромадян”, звинувачених у певних злочинах.
Водночас “...ніхто не впевнений, що робити”, - сказав NBC News один із представників Демократичної партії.
Деякі демократи, в тому числі губернатор Колорадо Джаред Поліс і лідер більшості в Сенаті Чак Шумер, навіть висловили відкритість до закликів Трампа отримати контроль над Гренландією або перейменувати Мексиканську затоку — якщо спочатку будуть виконані певні умови.
Сенатор Джон Феттерман, який висловив більшу відкритість до співпраці з Трампом, ніж інші його колеги-демократи, навіть вже зустрівся з обраним президентом США, ставши першим чинним сенатором-демократом, який зробив це з часу перемоги Трампа на виборах. Незабаром після зустрічі Трамп навіть висловив похвалу Феттерману, назвавши його "дивовижною людиною" - це відрізняє сенатора від більшості демократів, які все ще тримаються "на відстані".
Водночас, деякі демократи розкритикували "підхід" Феттермана, а дехто сприйняв його "з подивом".
Декілька законодавців-демократів заявили, що зацікавлені у співпраці з так званим Департаментом ефективності державного управління Трампа (DOGE) — комісією зі скорочення бюджету, яку спільно очолюватимуть мільярдер Ілон Маск та бізнесмен Вівек Рамасвамі.
“Ми тут, щоб боротися за американців. Ми будемо працювати з будь-ким, якщо вони хочуть зробити ваше життя кращим. Але якщо Дональд Трамп і республіканці в Сенаті зроблять щось, що зашкодить вам, ми будемо боротися”, - заявили днями частина демократів Сенату, опублікувавши відеозвернення.
На тлі цього представник республіканців, близький до оточення Трампа, висловив думку, що цього разу реакція демократів “на 100% відрізняється” від тієї, яка була після перемоги Трампа у 2016 році.
“Опір мертвий”, - сказав він.
Водночас, деякі демократи кажуть, що ще занадто рано списувати з рахунків опозицію політиці Трампа. Аналітики зазначають, що опір може проявитися вже після того, як Трамп вступить на посаду.
І демократи, і республіканці також вказали на необхідність з обережністю ставитися до закликів до двопартійності. Втім, у будь-якому разі, зараз існує ширший спектр напрямків, над якими демократи з більшою ймовірністю готові працювати з Трампом і його союзниками.
Підтримка України
Що американські законодавці думають про долю підтримки України за часів адміністрації Трампа? Деякі вважають, що Трамп підтримуватиме Київ, інші ж нагадують, що майбутній президент був нечітким у своїх заявах щодо зовнішньої політики, зокрема, надання допомоги Україні.
“ Голос Америки ” запитав демократів та республіканців про те, як може виглядати політика адміністрації Трампа щодо України.
Конгресмен-республіканець Деніел М'юзер вважає, що підтримка Києва продовжиться. Він назвав російського диктатора Владіміра Путіна воєнним злочинцем, але висловив сумніви що Україні потрібно, аби Штати продовжували надавати зброю. Зокрема, конгресмен наголосив, що українці гинуть на війні, захищаючи свою країну.
“Так, це почесна смерть, але вони гинуть десятками тисяч. Тому це дуже погана ситуація, яку потрібно виправити”, – зазначив М'юзер, який у 2023 році проголосував проти надання Україні касетних засобів, а ще підтримував мораторій на надання допомоги Києву.
Конгресмен-республіканець Майк Лоулер заявив, що Трамп розуміє важливість підтримки України для безпеки США та Європи, тому, на його думку, допомога Києву буде продовжуватися. Лоулер додав, що Трамп хоче спробувати домовитися про врегулювання війни, забезпечити мир і стабільність та захистити суверенітет України.
Тим часом серед законодавців-демократів у Конгресі дещо менше впевненості щодо підтримки України за часів адміністрації Трампа. Деякі демократи підкреслюють нечіткість заяв Трампа про допомогу Києву й інші зовнішньополітичні питання.
“Майбутній президент був дуже туманним та нечітким у своїх заявах щодо зовнішньої політики, підтримки України та інших питань. Ми хочемо переконатися, що буде ясність. Особливо у випадку українського народу, щоб вони розуміли відданість Америки”, – сказав конгресмен-демократ Джон Ларсон.
Республіканці Ральф Норман та Карлос Гіменез упевнені, що на зовнішню політику США чекають зміни, наголосивши на “інакшості” тактики Трампа вести переговори з позиції сили.
Норман назвав причиною проблем з Ізраїлем, Україною, РФ і Китаєм слабкість Вашингтона. На запитання про те, чи переможе Україна у війні республіканський законодавець відповів, що це залежить від Києва.
“Ми вже надали [Україні] понад $100 мільярдів. Ми побачимо, що з цього буде. Вони вижили до цього часу. Побачимо, як вони зможуть продовжувати це робити. Лідер вільного світу матиме іншу тактику. Джо Байден не мав цього лідерства. У Дональда Трампа воно буде”, – сказав Норман.
Конгресмен Гіменез припустив, що за адміністрації Трампа США стануть жорсткішими до ворогів та “приязнішими” до друзів, вказавши на здатність Трампа “вести переговори з позиції сили”.
Конгресвумен від Демократичної партії Норма Торрес теж висловила впевненість у тому, що зовнішня політика США за другого терміну Трампа зміниться. Водночас вона наголосила, що президенту для втілення його політики знадобиться схвалення Сенату й Палати представників.
Торрес, яка входить до комітету з асигнувань Палати представників (комітет контролює фінансування міжнародних справ), назвала Україну дуже важливою, як і Ізраїль.
“Нам важливо переконатися, що ми продовжуємо надавати допомогу, яка необхідна їм для захисту демократії. Тому я думаю, що будуть певні зміни”, – сказала конгресвумен.
Держсекретар США адміністрації Джо Байдена Ентоні Блінкен вважає , що адміністрація Трампа може допомогти Україні “досягти гарної угоди” щодо завершення війни.
“Ми бачимо вплив на її (російську – ред.) економіку. Ми бачимо вплив на її майбутнє, її нездатність інвестувати в критично важливі галузі майбутнього, які могли б стати джерелом сил для Росії”, – зазначив Блінкен, додавши, що тягар, який на Росію наклала адміністрація Байдена, стає важчим.
“Я вважаю, нова адміністрація перебуває в такій позиції, що коли та якщо українці захочуть і вирішать (проводити переговори – ред.), вона може допомогти досягти гарної угоди”, – наголосив Блінкен.
Але, додав він, щоб угода дійсно була “гарною”, насамперед потрібно досягнути припинення вогню, яке має бути стійким та довготривалим: не можна дозволити, аби за час припинення бойових дій Путін перепочив, переозброївся та почав нову агресію.
Трамп ще до президентських виборів у США неодноразово робив суперечливі заяви щодо України та стверджував, що має план завершення війни “за 24 години ”. Однак заяви Трампа про завершення війни стали менш конкретними після перемоги на виборах.
Призначений Трампом спецпредставник з питань України та РФ Кіт Келлог казав, що прагне протягом ста днів після інавгурації нового американського президента спробувати знайти рішення щодо війни. За словами Келлога, Трамп, не намагається поступитися росіянам або Путіну, а хоче врятувати Україну, її незалежність, і зробити це чесно та справедливо.
Також повідомлялося, що у Трампа вже активно займаються підготовкою організації майбутньої зустрічі з главою Кремля, хоча наразі невідомо, коли саме та у якому форматі вона відбудеться.
Майбутній радник Трампа з нацбезпеки Майк Волтц у коментарі ABC News заявив, що президент США може зняти обмеження на далекобійну зброю для України, а також посилити енергетичні санкції проти Росії, щоб змусити Путіна сісти за стіл переговорів.
Також, за словами Волтца, Трамп вважає повернення Криму Україні нереалістичним сценарієм: ситуація з Кримом є надзвичайно складною і потребує дипломатичного вирішення, а не застосування сили. Ще у коментарі ABC News Волтц згадав і про питання зниження мобілізаційного віку в Україні. За його словами, Штати хочуть бачити, як Україна вирішує проблеми нестачі живої сили.
Намагання Трампа згуртувати республіканців
Як пише The Hill , Трамп прагне згуртувати республіканців, зокрема, проводячи зустрічі із законодавцями Палати представників та Сенату, щоб уникнути всіх сюрпризів, які можуть перешкодити реалізації його порядку денного.
Зусилля Трампа спираються на його незаперечну владу над партією, оскільки він збирається просувати амбітні, масштабні плани вже у перші кілька місяців свого перебування на посаді. Реалізація цих планів вимагатиме постійної комунікації та організації, щоб забезпечити підтримку різних сегментів Республіканської партії.
На початку свого першого терміну в Білому домі Трамп говорив про свою відносну недосвідченість, також він заявляв, що був “недостатньо знайомий з людьми й роботою Вашингтона”. Проте цього разу все, схоже, буде інакше: у Трампа буде значно міцніша позиція, на відміну від метушні після перемоги на виборах 2016 року.
На виборах-2024 республіканці здобули більшість у Сенаті й Палаті представників. Втім, республіканська більшість у Палаті представників може бути крихкою . Трамп зокрема, погіршив ситуацію для своєї партії в Палаті, обравши членів Конгресу Майкла Волтца (штат Флорида) та Елізу Стефанік (штат Нью-Йорк) претендентами на посади радника з національної безпеки та посла США в Організації Об'єднаних Націй відповідно.
Обидва їхні місця, а ще місце республіканця Метта Гетца (штат Флорида), який подав у відставку заради номінації на посаду генерального прокурора, не будуть заповнені до весни (Гетц зрештою був змушений відмовитися від номінації на посаду генпрокурора). Це може спричинити певні проблеми для спікера Палати представників республіканця Майка Джонсона і Трампа, які намагатимуться швидко проводити через Конгрес консервативний політичний порядок денний.
Загалом, як кажуть аналітики, наразі Трамп краще підготовлений і глибше розуміє, як працює Вашингтон, ніж під час вступу на перший термін, а також має потужну підтримку Республіканської партії.
Хоча, впродовж останніх двох років узгодженість була досить складним завданням для республіканців, які мали більшість у Палаті представників. Партійні законопроєкти регулярно провалювалися і республіканці намагалися зібрати голоси за ключові закони, зокрема, про фінансування уряду та зовнішню допомогу союзникам США. З Трампом у Білому домі деякі представники Республіканської партії не виключають, що ця динаміка може погіршитися.
Джерело: zn.ua (Політика)Новини рубріки
Коли Трамп планує відвідати Китай? Відповідь The Wall Street Journal
19 січня 2025 р. 14:02
Трамп розповів про свої пріоритети під час першого тижня президентства
19 січня 2025 р. 13:55
Ізраїль оголосив про початок перемир'я в Секторі Гази
19 січня 2025 р. 13:35