вологість:
тиск:
вітер:
Дональд Трамп хоче ліквідувати USAID? – Politiko дізналося про плани нової адміністрації
Своїми нещодавніми діями Дональд Трамп нашкодив Агенції США з міжнародного розвитку, і, не виключено, що він перебуває на шляху до подальшого зменшення її ваги, або навіть фактичного закриття, пише Politico.
Двоє нових представників адміністрації Трампа, знайомих з цим питанням, повідомили, що команда президента вивчає можливість підпорядкування агенції Державному департаменту. П'ятеро інших, близьких до адміністрації, сказали, що їм не відомо про конкретні плани, однак незалежність USAID точно не гарантована . Усі вони говорили на умовах анонімності.
Трамп уже заморозив мільярди доларів іноземної допомоги , що вдарило по величезній кількості програм USAID; відправив у відпустку близько 60 співробітників керівної ланки USAID, звільнив або відправив у відпустку сотні підрядників; і досі не призначив адміністратора USAID, дозволивши Державному департаменту здійснювати нагляд за агенцією, яка дедалі більше потерпає від нестабільності.
Представник USAID заперечив, що адміністрація планує приєднати агенцію до Державного департаменту, назвавши це питання «суто спекулятивним». Не під запис співрозмовник додав: «Це неправда, і ми не можемо коментувати жодних обговорень, оскільки вони ще не відбулися».
У Раді національної безпеки також відмовилися прокоментувати плани щодо USAID або її програми.
Те, як Вашингтон впорається з такою зміною, також матиме наслідки для інших частин федерального уряду, які Трамп хоче скоротити.
«Я стурбований тим, що зусилля з реорганізації агенції будуть використані як привід для подальшого скорочення зовнішньої допомоги США. Якщо нашою метою є просування американських інтересів, мої колеги-республіканці, які говорять про велику гру, про те, щоб перемогти Китай і його глобальні інвестиції, повинні пояснити, як цей постріл собі у ноги нам допоможе», – заявив конгресмен-демократ Грегорі Мікс, член Комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США.
Такі зміни в USAID можуть порушити гуманітарну роботу в усьому світі, а також репутацію Америки, оскільки вона стикається з конкуренцією з боку таких країн, як Китай, попереджають чиновники та аналітики. USAID надає життєво необхідну допомогу в зонах конфліктів і допомагає країнам, що розвиваються, у різних сферах: від надання медикаментів до сільськогосподарських тренінгів. В агенції працюють люди, які часто мають спеціалізовані знання, що виходять далеко за межі типових дипломатів Державного департаменту, і які намагаються діяти поза політичним порядком денним.
Є й інші ознаки потенційних змін. Один чинний і один колишній посадовці USAID заявили, що наразі обговорюється питання передачі системи фінансового управління всіма грантами, відомими як програма «Фенікс», під контроль Державного департаменту, щоб краще впорядкувати паралельну роботу двох відомств у сфері зовнішньої допомоги. Речник USAID заперечив, що такий процес відбувається.
« Якщо ви подивитеся на ці дії в сукупності, то вони дійсно створюють картину, яка прагне виключити USAID з гри », – на умовах анонімності розповів помічник конгресмена-демократа.
Зміна структури USAID може отримати підтримку з боку республіканців, які зазначають, що ця ідея не є новою, ба більше: її ініціаторами в різний час були представники різних партій.
«Цю ідею з часу заснування USAID Конгресом у 1998 році висувала майже кожна адміністрація. Я підтримую зусилля з реформування та реструктуризації агентства таким чином, щоб воно краще служило інтересам національної безпеки США, і буду шукати шляхи для цього» , – сказав сенатор-республіканець Джим Ріш , голова Комітету з міжнародних відносин Сенату США.
Упродовж багатьох років як демократична, так і республіканська адміністрації гралися з ідеєю зробити USAID частиною Державного департаменту. Ці плани так і не були реалізовані, оскільки прихильники USAID в Конгресі вважають, що агенція має цілком відмінну від Державного департаменту місію: вирішувати проблеми розвитку, в той час як Держдеп займається дипломатією. Але між Державним департаментом та USAID – незалежно від того, яка партія перебуває при владі – завжди існувала напруженість щодо того, яке відомство контролює ту чи іншу частини багатомільярдного апарату зовнішньої допомоги.
Перша адміністрація Трампа розробила плани злиття USAID з Державним департаментом у 2017 році, однак зрештою ці плани були скасовані через двопартійну опозицію на Капітолійському пагорбі.
Деякі посадовці USAID припускають, що цього разу адміністрація Трампа навмисно робить все непублічно: будь-яка серйозна спроба формально об'єднати два агентства або реорганізувати виконавчу владу вимагатиме схвалення Конгресу або принаймні низки повідомлень законодавцям.
Але закладення фундаменту без жодних офіційних оголошень дозволяє обійти цю політичну перешкоду – принаймні поки що. Або ж Трамп, який, як стверджують критики, вже продемонстрував готовність ігнорувати букву закону на багатьох фронтах, може просто дозволити, щоб злиття відбулося неофіційно.
Це викликає занепокоєння у демократів. Деякі з них зазначають, що робота в USAID часто вимагає наявності значного технічного досвіду.
«Це окрема агенція не просто так. У ній працюють професіонали, які знають, як виконувати свою роботу і щодня надавати допомогу, що рятує життя, і саме вони мають найкращу кваліфікацію для цього. Тому з нашої точки зору – це величезне занепокоєння, і ми готові боротися », – говорить помічник конгресмена-демократа.
Законодавці-демократи вже розлючені такою перспективою.
«Трамп вже заморозив практично всю нашу іноземну допомогу - що може змусити когось повірити, що йому не байдуже до USAID? Функціонально демонтувати один з наших найефективніших інструментів «м'якої сили» – це жахлива ідея» , – розкритикував ставлення влади до агенції сенатор Кріс Мерфі.
Існує багато способів дозволити Державному департаменту здійснювати більший контроль над USAID, не обов'язково формально її ліквідувати.
Один із варіантів, до якого може вдатися адміністрація, полягає в тому, щоб адміністратор USAID також виконував обов'язки директора Державного департаменту з питань іноземної допомоги. Особа, яка обіймає посаду у Держдепі, традиційно тісно співпрацює з USAID, а ідея об'єднання або подвійного підпорядкування цих посад пропонується в «Проєкті 2025» – консервативній візії авторства дослідницького центру The Heritage Foundation , чимало співробітників якого наразі працюють на Трампа.
З огляду на те, що адміністрація вже має намір скоротити USAID, як і інші державні установи, вона може переорієнтувати Управління з питань іноземної допомоги, відоме як «бюро F», на фактичне управління USAID.
Вже зараз однією з фігур Трампа, яка стала дуже впливовою у визначенні підходу адміністрації до іноземної допомоги, є Піт Марокко – він обіймає керівну посаду в Державному департаменті, що здійснює нагляд за «бюро F».
Марокко обіймав різні посади в першій адміністрації Трампа, в тому числі в USAID, де він намагався реорганізувати Бюро з питань запобігання конфліктам і стабілізації агентства, що викликало негативну реакцію співробітників. Після появи службової записки, спрямованої проти його зусиль, Марокко, який пропрацював лише три місяці, відправили у відпустку.
Експосол України у США Олег Шамшур у своїй статті " Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна" ще на початку листопада минулого року прогнозував, що вже найближчим часом після інавгурації Дональда Трампа стратегія нової каденції республіканця, ймовірно, визначатиметься ультраконсервативними й авторитарними ідеями. Тому суттєвим питанням є, наскільки потужно демократичні інституції США зможуть з цим боротися.
Джерело: zn.ua (Політика)Новини рубріки
Україна повернула брата та сестру, які все життя прожили в окупації
01 лютого 2025 р. 03:56
Трамп заявив, що може разом з Путіним зробити щось "значне" для припинення війни: деталі
01 лютого 2025 р. 03:32
У Британському музеї знайшли раритетний кухоль з Києво-Печерської Лаври
01 лютого 2025 р. 03:32