Маск поширив звинувачення проти USAID: гроші на COVID-19 і "переворот в Україні"

03 лютого 2025 р. 00:21

03 лютого 2025 р. 00:21


Адміністрація президента США Дональда Трампа відсторонила керівників служби безпеки штаб-квартири Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) після того, як вони відмовилися передати засекречені матеріали представникам новоствореного Департаменту ефективності уряду (DOGE) , очолюваного підприємцем Ілоном Маском. Водночас Маск звинуватив USAID у фінансуванні досліджень вірусів у китайській лабораторії в Ухані ‒ міста, звідки розпочалося поширення COVID-19.

Як повідомляє Associated Press із посиланням на неназваних американських посадовців, попри відмову служби безпеки, працівники DOGE зрештою отримали доступ до секретних матеріалів USAID, які містили розвідувальні звіти.

Згідно з джерелами видання, співробітники DOGE не мали достатнього рівня допуску для ознайомлення з цими даними. Відповідно, начальник служби безпеки USAID Джон Ворхіс і його заступник Брайан Макгілл були юридично зобов'язані відмовити у наданні доступу. Після цього вони були відправлені у відпустку.

Маск відреагував на ситуацію у своїй соціальній мережі X, де заявив , що "USAID – це злочинна організація. Їй час припинити існування".

За день до цього офіційний сайт USAID перестав працювати без пояснення причин. За даними американських ЗМІ, адміністрація Трампа розглядає можливість позбавлення агентства незалежного статусу та передачі його під контроль Державного департаменту. USAID, що оперує бюджетом у 42,8 млрд доларів, відіграє ключову роль у фінансуванні програм розвитку та безпеки у понад 100 країнах світу, включно з Україною. Наразі підтримка всіх проєктів в Україні зупинена .

За інформацією CNN, демократи висловили обурення намірами адміністрації Трампа, наголошуючи, що президент не має юридичних повноважень ліквідувати USAID, оскільки агентство фінансується Конгресом. Вони також наголошують, що його діяльність є критично важливою для національної безпеки США.

Крім того, акаунт USAID у соціальній мережі X став недоступним . Користувачі, які намагалися відкрити профіль агентства, отримували повідомлення "Цього профілю не існує". Існують припущення, що сторінка могла бути видалена адміністрацією платформи, власником якої є Ілон Маск.

Згодом Маск зробив репост публікації з непідтвердженими твердженнями про те, що USAID фінансувало дослідження в лабораторії в Ухані, з якої, за деякими версіями, поширився коронавірус. У публікації також стверджувалося, що "ЦРУ вводило американців в оману щодо походження COVID-19 і приховувало переказ коштів платників податків через USAID на фінансування біологічних досліджень".

"Чи знали ви, що USAID, використовуючи податки американців, фінансувало дослідження біологічної зброї, включно з COVID-19, що призвело до загибелі мільйонів людей?" – написав Маск у своїй соціальній мережі.

Окрім того, автор оригінального допису, який цитував мільярдер, заявив, що USAID оплачувало "перевороти на Гаїті, в Україні, Єгипті та інших країнах". Інших деталей цієї фрази не вказано, однак російська пропаганда під словосполученням "переворот в Україні" називає події Революції Гідності у 2013-2014 роках, після яких президент-злочинець Віктор Янукович утік із країни і перебрався в РФ.

Did you know that USAID, using YOUR tax dollars, funded bioweapon research, including COVID-19, that killed millions of people? https://t.co/YVwyKA7ifs

Нагадаємо, днями ЦРУ представило оновлений аналіз щодо походження пандемії COVID-19, у якому агентство вперше висловило схильність до версії про лабораторне походження вірусу . Згідно з новими висновками, ймовірність випадкового витоку з дослідницької лабораторії в китайському Ухані розглядається як основна теорія.

Протягом кількох років Центральне розвідувальне управління США заявляло, що не має достатньої інформації, щоб визначити, чи пандемія виникла природним шляхом на ринку морепродуктів, чи внаслідок лабораторного інциденту. Однак цього тижня агентство оприлюднило оновлену оцінку, яку, за словами посадовців, готували протягом тривалого часу й без впливу нового керівника ЦРУ Джона Реткліффа.

Водночас представники розвідки адміністрації президента США Джо Байдена наголосили, що їхній аналіз залишається незалежним і не зазнав політичного впливу. Вони зазначили, що в розпорядженні розвідувальних служб є переконливі аргументи як на користь лабораторної теорії, так і щодо природного походження вірусу.

Зі свого боку Китай відкидає можливість витоку вірусу з лабораторії. Речниця Міністерства закордонних справ КНР Мао Нін заявила, що міжнародна спільнота, включно з науковими експертами, вважає такий сценарій "надзвичайно малоймовірний". Вона також нагадала, що спільна група експертів Китаю та Всесвітньої організації охорони здоров'я під час візиту до Уханю дійшла аналогічного висновку. Мао Нін не уточнила, звідки саме походить вірус, однак підкреслила, що будь-які твердження щодо його джерела мають ґрунтуватися на наукових дослідженнях.

Маск поширив звинувачення проти USAID: гроші на COVID-19 і "переворот в Україні"

Джерело: zn.ua (Політика)