Рідкоземельні метали України: на що зазіхає Трамп в обмін на допомогу

04 лютого 2025 р. 18:00

04 лютого 2025 р. 18:00


3 лютого 2025 року президент США Дональд Трамп заявив, що хоче отримати від України рідкоземельні метали в обмін на допомогу Америки.

За його словами, Україна до цього. В Офісі президента України підтвердили, що пропозиція з ресурсами є в «плані перемоги» Зеленського, а український лідер вже обговорював це питання із Трампом восени 2024 року.

Chas News пояснює, що таке рідкісноземельні метали, якими з них володіє Україна, де їх використовують та чому вони так потрібні США.

Що таке рідкісноземельні метали

Рідкісноземельні метали — це 17 елементів таблиці Менделєєва : Sc — скандій, Y — ітрій, La — лантан, Ce — церій, Pr — празеодим, Nd — неодим, Pm — прометій, Sm — самарій, Eu — європій, Gd — гадоліній, Tb — тербій, Dy — диспрозій, Ho — гольмій, Er — ербій, Tm — тулій, Yb — ітербій, Lu — лютецій.

Рідкісноземельні метали є незамінними у сучасному світі, адже їх використовують у багатьох галузях. Вони мають унікальні фізико-хімічні властивості і їх не можна просто замінити іншими матеріалами. Ці метали переважно видобувають у Китаї, а США та ЄС нині шукають нові джерела.

Рідкісноземельні метали насправді не є рідкісними. Проблема полягає у тому, що їх складно видобувати. Рідкісноземельні метали не утворюють великих покладів, як-то руда чи залізні метали, а тому очищувати їх — складний і дорогий процес.

Рідкоземельні метали в Україні

Якими рідкоземельними металами володіє Україна

Україна входить до десятки найбільших світових постачальників мінеральних ресурсів, маючи близько 20 тис. родовищ, що охоплюють 116 видів мінералів, і є ключовим потенційним постачальником рідкоземельних металів, зокрема: титану, літію, берилію, марганцю, галію, урану, цирконію, стронцію, графіту, апатиту, флюориту та нікелю.

Україна має:

  • запаси титану — входить до топ-10 країн, а Стремигородське родовище титанових руд у Житомирській області є одним із найбільших у світі;
  • запаси літію — близько третини від доведених у Європі (близько 3% світових покладів);
  • запаси графіту — входить до топ-5 провідних держав;
  • поклади уранових руд — посідає перше місце в Європі та 11-е у світі.

Поклади рідкісних та рідкоземельних металів в нашій країні розташовані у межах Українського щита , зокрема у Волинському, Подільському, Центральному, Криворізько-Кременчуцькому та Приазовському районах.

Рідкоземельні метали України: на що зазіхає Трамп в обмін на допомогу

За оцінкою Forbes, на 2023 рік сукупна вартість корисних копалин в Україні сягала до $15 трлн . Але понад 70% загальної суми припада­ли на три області — Донецьку, Дніпропетровську та Луганську, які зараз частково окуповані росією.

Які родовища Україна втратила через війну з росією

Через російську агресію у 2014 році та подальшу окупацію частини територій України, зокрема Криму та частини Донецької і Луганської областей, країна втратила контроль над деякими родовищами корисних копалин.

До повномасштабного вторгнення росії у 2022 році, Україна була значним постачальником сталі, титану, літію, галію, залізної руди та марганцю до Європи. Однак війна порушила ланцюги постачання, змусивши використовувати дорожчі та повільніші альтернативи.

У серпні 2022 року The Washington Post із посиланням на дослідження канадської фірми з оцінки геополітичних ризиків SecDev писала, що росія взяла під контроль українські території з покладами енергоресурсів, металів та мінералів, що оцінюють у принаймні в $12,4 трлн.

Зараз рф контролює в Україні:

  • 63% вугільних покладів,
  • 11% покладів нафти,
  • 20% газу,
  • 42% металів
  • 33% рідкісноземельних мінералів, серед яких літій.

Країна-терорист взяла під контроль 41 вугільне родовище, 27 газових, 14 пропанових, девʼять нафтових, шість залізорудних, два титанової руди, два цирконієвої руди і по одному родовищу стронцію, літію, урану і золота.

Рідкоземельні метали в обмін на допомогу США: як реагують Україна, ЄС та росія

Реакція України. В Офісі президента заявили, що ідея про спільне видобування металів фігурувала в «плані перемоги» Володимира Зеленського.

В ОП також зазначили, що це питання Зеленський та Трамп обговорювали восени 2024 року.

«Це було пунктом «плану перемоги» Зеленського. У нас є спеціальні ресурси, зокрема рідкоземельні ресурси, уран, літій, титан. Важливо, щоб ці метали не дісталися Росії. Тому президент запропонував, щоб це було спеціально захищено і спеціально використовувалося з ключовими партнерами», — повідомив інсайдер в ОП.

Реакція ЄС. Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував ідею Дональда Трампа, яка передбачає постачання в США українських рідкоземельних металів в обмін на фінансову допомогу.

У майбутньому Україні знадобиться сильна армія та фінансування відновлення країни, зазначив канцлер Німеччини.

«Це великі завдання, якщо врахувати величезні руйнування, які відбуваються в Україні. І саме тому я думаю, що було б краще, якби ресурси України були використані для хорошого майбутнього», — заявив Шольц.

Реакція росії. У Кремлі пропозицію президента США Дональда Трампа допомагати Україні в обмін на її рідкісноземельні ресурси, назвали «купівлею допомоги».

«Якщо називати речі своїми іменами — це пропозиція купувати допомогу. Не продовжувати її надавати на безоплатній основі, а забезпечувати на комерційній. Краще звісно взагалі не надавати допомогу і тим самим сприяти завершенню цього конфлікту», — заявив Дмитро Пєсков, спікер Кремля.

Де використовуються рідкісноземельні метали

Рідкісноземельні метали є незамінними у таких високотехнологічних галузях:

  • медицина,
  • електроніка,
  • зелена енергетика,
  • оптика,
  • оборонна промисловість,
  • аерокосмічна індустрія.

Рідкоземельні елементи використовуються у виробництві смартфонів, комп'ютерів, електромобілів, обладнання для томографів, лазерів. А літій — один із ключових компонентів для виробництва різних товарів: від смартфонів до винищувачів.

Рідкоземельні метали в Україні

Видобуток рідкісноземельних металів: світові лідери

Світовим лідером у видобутку та переробці рідкісноземельних металів є Китай . Він забезпечує понад 60% світового видобутку та майже 85% світової переробки цих стратегічних ресурсів.

Також світових лідерів входять США . Країна видобуває приблизно 12–15% світового обсягу, але залежить від Китаю в переробці (до 2020 року 80% американських руд переробляли в Китаї). Б лизько 7% світового видобутку забезпечує Австралія.

Чому рідкоземельні метали важливі для США

Є кілька факторів, якими можна пояснити зацікавленість американського президента Дональда Трампа українськими рідкісноземельними металами.

США намагаються зменшити свою критичну залежність від китайського імпорту рідкоземельних металів.

Також важливим аспектом може бути те, що Україна має доволі значні поклади рідкоземельні метали . Українські родовища потенційно можуть забезпечити частину глобального попиту.

Крім того, рідкоземельні метали критично важливі для виробництва зброї, дронів, ракетних систем і електронних компонентів, що важливо як для США, так і для України у контексті війни, яку розвʼязала росія.

Рідкоземельні метали в Україні

Рідкоземельні метали України: на що зазіхає Трамп в обмін на допомогу

Джерело: chas.news (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua