Від «тітушок» до «вагнерівців». Кримінальна біографія Армена Саркісяна (розслідування)

04 лютого 2025 р. 23:10

04 лютого 2025 р. 23:10


Вранці 3 лютого до холу будинку елітного житлового комплексу «Алые паруса» в Москві зайшов його мешканець з кількома чоловіками – і пролунав вибух . Кілька людей зазнали поранень, один постраждалий помер внаслідок отриманих травм пізніше у лікарні. У російських ЗМІ та телеграм-каналах почали писати, що йдеться про Армена Саркісяна, «президента федерації боксу «ДНР». Однак спорт – зовсім не те, чим насправді займався і чим насправді відомий Саркісян.

Армен Саркісян – кримінальний авторитет з нині окупованої Горлівки на Донеччині. У 2000-х він співпрацював з іншим кримінальним авторитетом Юрієм Іванющенком (прізвисько «Юра Єнакієвський»). Під час Євромайдану Саркісян набирав «тітушок», а під час повномасштабного вторгнення – ув'язнених із тюрем на окупованому Донбасі та колишніх бійців ПВК «Вагнер» у батальйон «Арбат» («Вірменський батальйон») для участі у війні проти України. Про ключові моменти і масштаби кримінальної діяльності Армена Саркісяна, який перебував у міжнародному розшуку ще з 2014 року – у розслідуванні російської служби Радіо Свобода .

Армен Саркісян народився 1978 року в Єревані, а пізніше, як він сам розповідав в інтерв'ю, переїхав до Горлівки – міста в Донецькій області, яке з квітня 2014 року опинилося під владою підконтрольних РФ збройних формувань.

За даними ЗМІ, батько Армена – Нагапет Саркісян допомагав з охороною бізнесменам із місцевої вірменської діаспори, а сам Армен, який тренувався у боксерській секції, на початку 2000-х приєднався до «бригади» Юрія Іванющенка, кримінального авторитета з сусіднього Єнакієвого.

Центр Горлівки, за чотири роки до початку агресії Росії проти Україні і окупації міста. 18 червня 2010 року

У 2009 році Армен, який отримав кримінальне прізвисько «Горлівський», здійснив рейдерське захоплення кількох місцевих видань. Пізніше, як «емісар» Юрія Іванющенка, Саркісян контролював низку підприємств у Горлівці, зокрема, як стверджується , вугледобувне підприємство «Артемвугілля» (у 2016 році в рамках декомунізації Артемівськ перейменували на Бахмут – ред.) та Красноармійський машинобудівний завод (у 2016 році в рамках декомунізації Красноармійськ перейменували на Покровськ – ред.) , а також володів рестораном «Гостинний двір».

У 2013 році на честь батька Саркісяна навіть перейменували одну з вулиць Горлівки.

Юрій Іванющенко, член Партії регіонів, яка нині не існує, і, як вважається , людина з найближчого оточення тодішнього президента України Віктора Януковича, під час Революції Гідності в Україні займався набором «тітушок» – спортивної молоді, яка мала протистояти активістам Євромайдану.

За однією з версій, до цього було залучено спортсменів з Горлівки, де Саркісян обіймав посаду президента міської федерації боксу і був одним з організаторів нападів на учасників Євромайдану. Самого Саркісяна журналісти та правоохоронці теж зараховують до близького оточення Януковича.

У Києві «тітушки» з Горлівки вбили журналіста В'ячеслава Веремія. Веремій фотографував із машини озброєних людей у камуфляжі та масках, його витягли з машини, побили, а потім вистрілили у спину.

За причетність до вбивства журналіста було засуджено Юрія Крисіна, людину Саркісяна, яка контролювала горлівських «тітушок» у Києві.

Сам Саркісян з 2014 року перебував у міжнародному розшуку за звинуваченням в організації вбивства, замаху на вбивство та організації вибухів.

У 2018 році людину на ім'я Армен Саркісян затримали на підставі цього ордера у Франції, але затриманий виявився тезкою «Армена Горлівського».

Євромайдан у Києві, 24 січня 2014 року

Коли підконтрольні РФ збройні формування вторглись на Донбас у 2014 році, Саркісян підтримав окупантів. А вже восени того ж року отримав звання «почесний громадянин Горлівки» за «суттєвий внесок у розвиток фізичної культури та спорту міста Горлівки та Донецької Народної Республіки, систематичну участь у вирішенні найбільш гострих соціальних питань міста, за неоціненний внесок у майбутнє Республіки».

У володіння Саркісяна перейшли ще кілька міських ресторанів та клубів, він отримав посаду президента «федерації боксу «ДНР».

Армен Саркісян підтримував тісні зв'язки з кримінальним світом Росії, зокрема, у 2020 році на його запрошення у Горлівці побував російський «злодій у законі» Едуард Асатрян («Едік Осетріна» або «Едік Тбіліський»).

Бойовик російських гібридних сил на в’їзді в окуповану Горлівку на Донеччині, 14 грудня 2014 року

Ексглава Зайцевської та Мирненської військово-цивільних адміністрацій (ці території нині окуповані – ред.) родом із Горлівки Володимир Весьолкін стверджував , що 24 лютого 2022 року Армен Саркісян із підробленими документами перебував у Києві, очікуючи на захоплення міста російською армією, але йому вдалося уникнути затримання і залишити місто.

У вересні 2022 року Саркісян створив «Вірменський батальйон» («Арбат»), який складався із ув'язнених, набраних у в'язницях окупованої частини Донецької області.

Армен Саркісян

За кілька місяців українська військова розвідка заявила, що російське керівництво призначило Саркісяна «смотрящим» за в'язницями на всій території окупованої частини Донецької області: він мав сформувати з місцевих ув'язнених нову приватну військову компанію, яка конкурувала б з ПВК «Вагнер» Євгена Пригожина .

Спонсором нової ПВК, за даними ГУР Міноборони України, виступив російсько-вірменський бізнесмен Самвел Карапетян.

2024 року до звинувачень Армена Саркісяна додалися ще дві статті з Кримінального кодексу України: «участь у незаконному збройному формуванні» та «пособництво державі-агресорові».

У пресрелізі СБУ та Нацполіції з новими звинуваченнями на адресу Саркісяна було сказано , що основу батальйону «Арбат» склали засуджені за вбивства, розбій та інші тяжкі злочини, а сам підрозділ створено за вказівкою російських спецслужб. У звинуваченні також сказано, що Саркісян використав підконтрольні фірми, щоб купувати тепловізори, паливо та будматеріали для своїх бійців.

Підрозділ Саркісяна входив до добровольчої бригади «П'ятнашка» і складався головним чином з уродженців Абхазії та Росії. 2023 року «Арбат» перейшов у підпорядкування Міноборони Росії.

«Арбат» брав участь у російському наступі на Торецькому напрямку в Донецькій області України, але після початку ЗСУ операції у Курській області РФ у серпні 2024 року був перекинутий туди. Російське державне видання Russia Today називало «Арбат» «виїзною групою штурмовиків», які працюють як сили спеціальних операцій.

Командир підрозділу – колишній «вагнерівець» Айк Гаспарян із позивним «Абрек». Він потрапив на війну проти України з в'язниці: його затримали у 2019 році після спроби пограбування у кафе поряд із посольством Киргизстану у Москві.

«Гаспарян, використовуючи перцевий балончик, разом із озброєним травматичним пістолетом подільником намагався вкрасти у відвідувача кафе сумку з великою сумою грошей», – йдеться у судових документах.

У листопаді 2020 року колишнього бійця ММА Гаспаряна засудили до 7 років колонії суворого режиму, але після початку повномасштабного вторгнення він підписав контракт із ПВК «Вагнер» і поїхав на війну в Україну, а вже у грудні 2022 року отримував медаль «За відвагу» з рук президента Росії Володимира Путіна. Як повідомляли ЗМІ, він став першим ув'язненим, представленим до держнагороди. В «Арбаті», окрім самого Гаспаряна, воюють й інші колишні бійці ПВК «Вагнер».

У серпні 2024 року представники підрозділу заявили, що почали вербувати на війну проти України індонезійців.

Дивитись на сайті

За даними Центру «Досьє», холдинг бізнесмена «Ташир» у 2014 році разом з фірмою «Георесурс» Артема Чайки, сина на той момент російського генпрокурора Юрія Чайки, інвестував близько 300 млн доларів у будівництво торгового центру «РІО» в підмосковних Митищах, а в 2016 році «Ташир» заробив майже 2 млрд рублів на державних контрактах щодо встановлення новорічних декорацій у Москві.

А у грудні 2024 року Саркісян разом із Олександром Бавицьким (ймовірно – помічником призначеного Росією «губернатора» окупованої території Херсонської області) та компанією RBE Group співзаснували (по 20% у Саркісяна та Бавицького та 60% у RBE) на захопленій частині Херсонської області фірму ТОВ «Розвиток територій».

Ця компанія займається постачанням їжі. RBE Group – структура бізнесмена Самари Андрія Шокіна, великого постачальника продуктів харчування. Після заколоту Євгена Пригожина та ПВК «Вагнер» у червні 2023 року саме RBE Group отримала контракти Міноборони на постачання харчування російським військовим замість пригожинської компанії «Конкорд» .

Проте не лише бізнесом відзначився Арсен Саркісян у Москві. 14 лютого 2024 року на вулиці Плющів у Москві автомобіль, в якому була дочка Армена Саркісяна Емілія, зіткнувся з машиною, в якій їхав чеченський боєць MMA Расул Очаєв. На місце події приїхав Армен Саркісян з охоронцями, між ними та Очаєвим з його водієм сталася перестрілка, під час якої зазнали поранень двоє охоронців Саркісяна та Очаєв. У грудні 2024 року Очаєва було засуджено за участь у перестрілці на 3,5 роки колонії.

Матеріал підготовлений за участю Данила Бєловодьєва, журналіста розслідувального проєкту « Система » Радіо Свобода и « Настоящего времени » .

Від «тітушок» до «вагнерівців». Кримінальна біографія Армена Саркісяна (розслідування)

Джерело: Радіо Свобода Україна

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua