вологість:
тиск:
вітер:
Ще 100 років бідності: світова економіка суттєво пригальмувала
Світовий банк опублікував прогноз зростання економік, що розвиваються, в 2,7-4% в найближчі два роки. За оцінкою фахівців, цього недостатньо, щоб боротися з бідністю у світі.
Із доповіді Світового банку під назвою «Глобальні економічні перспективи» випливає, що глобальна економіка переживає не найкращі часи. Через довгий період високих ставок у країнах, де фіксується зростання економіки, у 2025 та 2026 роках воно становитиме 2,7% – на рівні 2024 року. У країнах, що розвиваються, темпи зростання економіки в найближчі два роки не перевищать 4% і будуть слабшими, ніж це було до пандемії. А цього, ймовірно, не вистачить для успішної боротьби із бідністю.
Загалом, як зазначає Світовий банк, економіка країн, що розвиваються, і забезпечують 60% світового зростання, завершить першу чверть XXI століття з найслабшими довгостроковими перспективами з 2000 року.
Наразі близько 8,5% населення світу, за даними ООН та Світового банку, перебувають у стані крайньої бідності: вони живуть менш ніж на $2,15 на людину на день.
Рівень бідності загалом у світі знижувався аж до 2020 року, але наслідки пандемії призвели до значного збільшення чисельності найбіднішого населення людей – з 684,4 млн. осіб у 2019 році до 762,0 млн. осіб у 2020 році. У 2021-2022 роках відбулося невелике скорочення чисельності тих, хто живе в крайній бідності. Утім, їхня кількість все ще перевищує 700 млн осіб по всьому світу.
Основні причини ситуації із бідністю:
- зростаюча глобальна нерівність (доходи більш забезпечених верств населення відновилися значно швидше, ніж у бідніших);
- висока продовольча інфляція;
- високе безробіття у низці країн світу (включаючи зниження попиту на ручну працю як наслідок прогресу);
- кліматичні катаклізми (зокрема глобальне потепління);
- поширення хвороб та інше.
Більшість людей у світі перебувають у крайній бідності. Приміром у Індії їх проживає близько 180 млн осіб, або близько 13% населення країни.
Уряд Індії навіть ініціював низку фінансованих державою програм, серед яких: спроби забезпечити доступ до електрики та водопровідної води (у 2019 році доступ до водопровідної води у сільській місцевості в Індії мав лише 17% населення, а нині ця цифра зросла до 75%), а також скорочення захворюваності населення.
Що буде через 100 років
Зниження загальних темпів зростання світової економіки суттєво гальмує боротьбу з бідністю.
При цьому вже змінюються центри зростання економік – очікується зростання ВВП у країнах Близького Сходу, Африки, Карибського басейну, Південної Азії. Натомість падіння зростання економіки відбуватиметься в Європі, Тихоокеанському регіоні, Центральній та Східній Азії. Для ефективної боротьби з бідністю потрібне відновлення темпів зростання світової економіки, що спостерігалися на початку 2000-х років, роблять висновки фахівці Світового банку.
Зокрема необхідно розробити принципово нові стимули для зростання економіки в геополітичних умовах, що змінилися за останнє десятиліття. Це дозволить врахувати специфіку та потреби громадян.
Нагадаємо, Україна отримає $454 млн від Світового банку для розвитку сфери охорони здоров’я, що за задумом підтримає пріоритетне фінансування за програмою медичних гарантій.
Новини рубріки
Що робити людям без другої половинки на День закоханих: поради
05 лютого 2025 р. 04:58
Космічне бомбардування Землі: які шанси людини загинути від уламків супутників
05 лютого 2025 р. 04:58
На Кубані РФ через атаку дронів загорівся резервуар з нафтопродуктами
05 лютого 2025 р. 04:30