вологість:
тиск:
вітер:
«До нас залетів шахед». Ексміністр оборони Латвії розповів, який стрес пережила держава НАТО
Латвія опинилася в центрі безпекового скандалу після того, як 13 січня російський безпілотник залетів у повітряний простір країни та кружляв над міжнародним аеропортом у Ризі. Інцидент спричинив скасування рейсів і викликав хвилю запитань до Міноборони . Про це зауважив колишній міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс в інтерв'ю «Главкому».
Ексміністр оборони Латвії визнав, що шахед не був збитий – він упав сам. За його словами, це стало несподіванкою для країни-члена НАТО , яка не перебуває у стані війни.
«Цей інцидент спричинив невеликий скандал у Міністерстві оборони. Всі запитували у міністра: як же так, ми країна НАТО, а на нашу територію залетів шахед?! Скажу вам: якщо держава не перебуває у стані війни, на таку ситуацію непросто відреагувати, адже ми не очікуємо, що Росія буде нас бомбити, у нас немає такої алертності ( стан максимальної готовності до дії, – «Главком» ). При воєнному стані збройні сили країни, безсумнівно, відреагували б на появу шахеда інакше», – зауважив Артіс Пабрікс.
Ексміністр оборони підкреслив, що інцидент із безпілотником над аеропортом свідчить про те, що провокації з боку РФ стають дедалі відвертішими. За його словами, проти Латвії ведеться гібридна війна , що включає диверсії, кібератаки та дезінформацію. Він також наголосив, що подібні загрози спостерігаються у всьому регіоні, зокрема йдеться про неодноразові пошкодження підводних кабелів у Балтійському морі.
«Ми дуже задоволені тим, що Фінляндія так жорстко відреагувала ( 25 грудня 2024 року поліція та прикордонна служба Фінляндії затримали танкер Eagle S, який пошкодив підводний електрокабель, що з’єднує країну з Естонією, – «Главком» ). Латвія та всі країни регіону відтак ще уважніше стежитимуть за акваторією Балтики, де курсують російська судна, щоб уникнути диверсій у критичній інфраструктурі ( 27 січня Швеція затримала судно, яке підозрюють у пошкодженні підводного оптично-волоконного кабеля між Латвією та Швецією, – «Главком» )», – зауважив Артіс Пабрікс.
За словами ексміністра, Латвія бачить, як Росія атакує цивільну та військову інфраструктуру України, і робить висновки для посилення власної оборони. Він наголосив, що нині пріоритетом є збільшення оборонного бюджету: якщо у 2024 році на військові потреби виділялося 2% ВВП, то цього року цей показник зріс до 3,5%.
«Гадаю, найближчими роками оборонний бюджет нашої держави зростатиме – далі буде і 4%, і 5% ВВП. Звичайно, це важко, бо люди хочуть гарних доріг, кращої якості життя... Але Латвія у будь-якому разі піде на збільшення витрат на оборону, бо, як відомо, якщо ти не утримуєш свою армію, то змушений будеш годувати чужу, а ми цього не хочемо», – підсумував Пабрікс.
Нагадаємо, що у східній частині Латвії 7 вересня 2024 року розбився російський військовий безпілотник . Зазначалося, що він містив вибухівку та використовувався для атак проти України.
Як повідомлялося, Європа демонструє ознаки підготовки до найгіршого сценарію конфлікту з РФ . Литва, наприклад, готується до мінування мостів, які з'єднують країну з РФ. Тим часом у Балтійському морі кораблі НАТО проводять операції з виявлення «тіньового флоту» Росії, який підозрюють у пошкодженні підводних кабелів.
Новини рубріки
Війна в Україні перетворилася на війну за панування над корисними копалинами — The Telegraph
05 лютого 2025 р. 13:40
Злиття автогігантів Honda і Nissan опинилося під питанням
05 лютого 2025 р. 13:33
Влада Гренландії проведе дострокові вибори на тлі заяв Трампа
05 лютого 2025 р. 13:33