вологість:
тиск:
вітер:
Війна в Україні перетворилася на війну за панування над корисними копалинами — The Telegraph
Президент Дональд Трамп пом'якшив свою давню позицію щодо військової допомоги Україні, але для цього країна повинна надати США свої природні ресурси. Зосередженість Трампа на доступі до корисних копалин в Україні не є несподіваною.
Високопоставлені республіканські діячі рішуче застерігали від домінування Китаю в ланцюгах постачання рідкісноземельних металів. Рішення Китаю у відповідь на американські обмеження експорту сучасних мікросхем заборонити експорт галію, германію та сурми посилює їхню тезу.
Прагнення Трампа посилити вплив США на Гренландію також пов'язане із зацікавленістю США у забезпеченні доступу до мінеральних ресурсів острова, зазначає Семюель Рамані, дослідник британського Королівського інституту об'єднаних служб (RUSI).
"Нахабне переслідування Трампом українських корисних копалин має логічне підґрунтя. Україна має найбільші запаси титану в Європі, які складають 7% від загальних світових запасів, і одне з найбільших родовищ літію в Європі, що містить 500 тисяч тонн цього елементу. Оскільки жоден з українських літієвих родовищ не експлуатується належним чином, стратегічна цінність його запасів може перевершити запаси будь-якої іншої європейської країни", — вважає дослідник.
Оскільки економіка США залежить від імпорту літію та рідкісноземельних металів, українські запаси могли б надати критично важливий імпульс їхнім ланцюжкам поставок і зменшити стратегічну залежність від Китаю. Якби не одна проблема: значна частина українських родовищ рідкісноземельних мінералів знаходиться в окупованому Росією Криму, Донецькій і Луганській областях.
Дослідник зазначає, що домінування Росії над цими критично важливими ресурсами може бути невипадковим. З початку свого вторгнення в Україну понад десять років тому вона послідовно концентрувала сили в районах, де зосереджена більша частина запасів рідкісноземельних металів. Анексувавши Крим у березні 2014 року, Росія отримала контроль над значною частиною марганцевих запасів України.
"З моменту перемоги Трампа на виборах у листопаді, російські сили зосередили свою наступальну потужність на багатих на літій районах Донецької області. Хоча Росія оцінює Покровськ як логістичний хаб, він також є важливим для видобутку великих запасів літію в сусідньому місті Шевченко", — пише Рамані.
Дослідник додає, що замороження війни в Україні на нинішніх кордонах, ймовірно, пришвидшить видобуток рідкісних металів Росією та створить стійкий до санкцій ланцюжок поставок для її автомобільної та оборонної промисловості. З таким великим запасом мінеральних ресурсів Росія зможе експортувати їх супротивникам США по всьому світу.
"Щоб уникнути цього катастрофічного сценарію, угода про постачання рідкісноземельних металів в обмін на зброю може стати для Києва найкращим способом продовжити підтримку США зусиль України зі звільнення своєї території. Збереження за Україною територій в Курській області може стати важливим козирем для відновлення родовищ корисних копалин у районах півдня України, які Росія не повністю контролює", — підсумував Рамані.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський заявив, що Україна
готова до спільної розробки
з партнерами родовищ рідкісноземельних металів. Він розповів, що ще у вересні 2024 року обговорював із Трампом можливість американських інвестицій в Україну. Також Зеленський пояснив, що Україна відкрита до приходу інвестицій американських компаній, бо якщо ці родовища контролюватиме Росія, туди зайдуть інші країни й компанії.
Новини рубріки
Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану та мобілізації
05 лютого 2025 р. 15:48
Україна повернула з російського полону 150 захисників
05 лютого 2025 р. 15:48
Вибухнуло біля КПП: Хмельницький військком та ЗМІ про інцидент в ТЦК Кам'янця-Подільського
05 лютого 2025 р. 15:44