вологість:
тиск:
вітер:
Мігранти з Центральної Азії в окупованих Маріуполі та Мелітополі: чому приїхали і як живуть?
«Ці держави є величезними донорами робочої сили. В першу чергу, для Російської Федерації»
«Людьми насамперед рухають якісь матеріальні причини. Багато хто хоче заробити багато і швидко»
«Люди повірили російській пропаганді і їдуть туди на заробітки»
«Відчайдушна спроба продати хоч комусь цю нерухомість в окупації»
Російська влада завозить на окуповані території України мігрантів з країн Центральної Азії, щоб змінювати етнічний склад населення, стверджують у
Центрі національного спротиву
. Зокрема, в Маріуполь, за різними оцінками, переселилися від 30 до 50 тисяч вихідців з країн Центральної Азії. Також у деяких країнах регіону почалася рекламна кампанія з закликом купувати нерухомість в окупації.
Чим приваблюють мігрантів захоплені українські міста та чому цю міграцію не зупиняє влада в центральноазійських країнах? Інформацію про зібрав проєкт Радіо Свобода
«Новини Приазовʼя»
.
До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну жодна з центральноазійських етнічних груп не входила до числа найбільших у Маріуполі. Але наприкінці 2022 року ситуація змінилася, розповідає «Новинам Приазовʼя» журналістка з Маріуполя Анна Романенко .
«Спочатку основні роботи, які проводилися в Маріуполі з вивезення залишеів зруйнованого, будівельного сміття, все, що залишилося після обстрілів, розмінування тощо, все це виконувалось силами будівельників та робочих РФ. Вони отримували дуже високі зарплати, але вже в кінці 2022 року вони стали виїжджати і на їхнє місце заходили саме будівельники з азійських країн, які російському бюджету обходилися дешевше. Мабуть, охочих було більше, ніж самих росіян, виконувати ці важкі і часто дуже ризиковані роботи. Бо ми знаємо, що особливо в кінці 2022 на початку 2023 років дуже багато було вибухів під час розборки завалів, розчищення території, демонтажу зруйнованих будівель. Дуже багато вибухало снарядів, дуже багато травмувалося людей», – каже вона.
До окупованого Маріуполя приїздять, як правило, ті громадяни країн Центральної Азії, які раніше потрапили на територію Росії. За оцінками російського МВС, в країні проживають близько 4 мільйонів іноземців з цього регіону. Переважно – громадяни Киргизстану, Таджикистану й Узбекистану, пояснює головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Віталій Ярмоленко. Ці країни є основним джерелом трудових мігрантів для Росії з початку 2000 років.
«Це держави, де є один з найвищих рівнів росту населення у світі. Населення цих держав стрімко молодшає. Населення росте, молоде населення, особливо чоловічої статі. Наприклад, середній вік в Узбекистані становить трошки більше ніж 29 років. Це означає те, що дуже бідні економіки цих держав не можуть прийняти на роботу і забезпечити такий рівень, таку кількість робочих місць для такої кількості населення. Відповідно ці держави є величезним донором міграційної-робочої сили, в першу чергу, для Російської Федерації», – розповідає експерт.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну центральноазійські мігранти опинилися в полі зору російської влади. Їх почали агітувати підписувати контракт і їхати на війну проти України . Також Росія заохочує переселятися на окуповані території і трудових мігрантів. Чому це відбувається – пояснює головний редактор регіонального відділу Радіо Свобода по Центральній Азії Толкун Умаралієв.
«Ми точно розуміємо, що людьми насамперед рухають якісь матеріальні причини, високі зарплати, бо багато хто хоче заробити швидко і багато. Але, наскільки багато людей із Центральної Азії, які їдуть туди, ми поки що не знаємо. Тому робити якісь загальні тенденційні висновки поки що ми не можемо. З того, що нам відомо, люди здебільшого їдуть працювати в комунальному секторі та у будівництві. Ми також намагаємося знайти героїв, поговорити з людьми, які там. Але поки мало хто взагалі готовий на цю тему відкрито розмовляти з журналістами, особливо з незалежних медіа. Тому що, вони розуміють, що можуть бути якісь наслідки, є активна частина суспільства, яка може привселюдно засуджувати їхні дії», – пояснює Умаралієв.
Мігрантів для переселення на захоплені території України наймали спеціальні агенції. У Маріуполі прибулих селили в гуртожитках чи в пансіонатах на березі моря. Окупаційна влада використовувала міграцію з пропагандистською метою, зазначає маріупольська журналістка Анна Романенко.
«На місцевих пропагандистських телеканалах знімають бравурні сюжети про те, як якісь родини приїжджають, хтось привозить в Маріуполь свою родину. Вони беруть інтерв'ю у нього, у дружини, і вони розповідають, яке прекрасне місто Маріуполь, як тут тепло, красиво, комфортно жити на березі моря. Тобто вони це виставляють, як, знаєте, такий маркер того, що, от, «подивіться, як швидко відновлюється Маріуполь», що він стає привабливим для мешканців інших регіонів Росії. Тобто вони з такої пропагандистської точки зору подають цю інформацію і таким чином заохочують і інших людей з віддалених районів РФ їхати в Маріуполь», – розповідає журналістка.
Наприкінці 2022 року будівельні компанії почали наймати мігрантів з Таджикистану для так званого «відновлення» Маріуполя.
Таджицька служба Радіо Свобода писала, що робітникам обіцяли до 250 тисяч рублів на місяць – за тодішнім курсом це приблизно 3,5 тисячі доларів. Також наймачі гарантували безоплатне триразове харчування і тимчасове житло.
Але згодом місцеві жителі почали нарікати на кількість мігрантів, також виникали конфлікти на кримінальному ґрунті. Окупаційна влада почала влаштовувати антимігрантські рейди, розповідає Романенко.
«Ми розмовляли зі свідками таких облав. Оточується російськими силовиками цілі квартали і не дають нікому вийти. Зверху нависає гвинтокрил, стискаються в кільце і затримують дуже багато людей. Частину відпускають, частину забирають із собою. Згідно з повідомленнями окупаційної адміністрації, частину людей змушують йти воювати. Ті, які перебувають нелегально, їх змушують підписувати контракт та вступати до війська РФ. Ті що легально перебувають, продовжують свою роботу. Ми не знаємо, скільки їх там», – додала Романенко.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
- Маріуполь був оточений російськими військами ще в перші кілька діб широкомасштабного вторгнення Росії, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Бої за місто тривали до виходу останніх українських військових із заводу «Азовсталь» у травні. За цей час у місті було зруйновано значну частину будинків та інших об’єктів. Точна кількість загиблих невідома – оцінки варіюються від кількох тисяч до кількох десятків тисяч.
- Президент Володимир Зеленський в інтерв'ю італійській журналістці Чечілії Салі для газети Il Foglio заявив, що поки неможливо встановити реальну кількість жертв російської агресії в окупованому Маріуполі, але Україна мала інформацію про майже 20 тисяч загиблих цивільних.
- Україна й міжнародні правозахисні організації звинувачують Росію у численних скоєних у Маріуполі воєнних злочинах. Серед них – обстріл пологового будинку й удар по Драматичному театру, де ховалися люди. Міноборони Росії називає ці звинувачення «фейками».
Також центральноазійські мігранти їдуть і в інші окуповані населені пункти на півдні України, зокрема, у Мелітополь, розповідає голова громадської організації «Мелітопольська волонтерська група Патріот» Ольга Леонтьєва .
Це місто у Запорізькій області стало привабливим, оскільки до окупації українська влада вкладала в його розвиток значні кошти.
«Так, у Мелітополь зараз велика кількість людей приїхала. Тому що Мелітополь українською владою був дуже класно зроблений, а окупанти його зараз показують як зразковий. Звісно, люди, які там умовно десь бачать їхні новини, думають, що там так класно і їдуть туди на заробітки. Це точно є і масово їдуть, тому що місцеві жителі кажуть, що місто стало зовсім інше – дуже велика кількість інших людей. Звісно, ще є така історія, як конфіскація житла тих, хто поїхав з міста, це житло надають тим, хто приїжджає. От в тебе нічого не було, а ти приїхав і в тебе одразу квартира. Тому, звісно, приїжджають, їм там подобається», – розповіла вона.
- Мелітополь у Запорізькій області війська РФ окупували на початку повномасштабної війни . З того часу в місті та його околицях регулярно відбуваються вибухи , внаслідок яких гинуть чи зазнають поранень, в тому числі особи , призначені Росією в окупаційну адміністрацію.
До переселення на окуповані території України російська влада почала залучати не тільки мігрантів, які вже переїхали до РФ, але й жителів центральноазійських країн.
У січні посол України в Узбекистані Микола Дорошенко повідомив , що в узбекистанському сегменті інтернету шириться рекламна кампанія з закликами купувати житло у захопленій Росією частині України. Посол розʼяснив, що «придбання нерухомості на тимчасово окупованих територіях є незаконним та небезпечним. А будь-які документи, видані окупантами, є недійсними».
Що могла значити ця рекламна кампанія, «Новинам Приазовʼя» спробував пояснити Толкун Умаралієв.
«Насправді, ми також здивувалися, коли побачили цю рекламну кампанію. Це може бути як вкидом, так і просто спробою продати хоч комусь цю нерухомість. Тому що ми поки що не бачимо великого бажання не лише в узбекистанців, а й взагалі у жителів Центральної Азії – усіх цих п'яти країн, купувати нерухомість на окупованих територіях України. Тому це може бути одне з двох, або вкид якийсь, щоб перевірити, зрозуміти, як аудиторія може на це реагувати. Це також може бути, дійсно, вже така відчайдушна спроба продати хоч комусь цю нерухомість, тому що її комусь продати треба от і намагаються скрізь, де це можна розповсюджувати таку рекламу», – припускає Умаралієв.
Головний консультант Національного інституту стратегічних досліджень Віталій Ярмоленко зазначає: уряди країн Центральної Азії не протидіють спробам Росії переселяти їхніх громадян на окуповану частину України. І це можна пояснити економічними чинниками.
«Попри нюанси, попри труднощі, у 2024 році мігранти з Узбекистану в цілому переслали додому із-за кордону понад 12 млрд доларів США. тобто це реальні валютні надходження від простих громадян. Прибуткова робота це можливість додаткових грошових переведень. Далі влада цих держав намагається проводити збалансовану політику, яка враховує в тому числі інтереси Росії. Це означає, що, скажімо, вона, якщо не протидіє, то принаймні закриває очі на подібні оголошення, аби, умовно, не злити старшого брата», – зауважив він.
- Повномасштабна війна Росії проти України триває від ранку 24 лютого 2022 року. Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну і називає це «спеціальною операцією», або як сказав Путін 19 грудня 2024 року – «двіжухою» . Також російська армія щодня атакує міста та інфраструктуру, але не визнає, що цілеспрямовано скоює злочини проти цивільних жителів України.
Новини рубріки
Шмигаль: оборонна угода з Британією дозволить Україні отримати від 2 мільярдів фунтів на ППО
05 лютого 2025 р. 16:44
Нова зустріч «Рамштайну» пройде 12 лютого під головуванням Британії
05 лютого 2025 р. 16:44
Вбивство підлітка на фунікулері: мати підозрюваного побила журналістку
05 лютого 2025 р. 16:41