ООН заявила про «тривожне зростання» страт українських військовополонених: що і хто керує солдатами армії РФ?

06 лютого 2025 р. 23:57

06 лютого 2025 р. 23:57


«Багато українських військових, які здалися або перебували у фізичному полоні російських збройних сил, були розстріляні на місці» – йдеться в заяві Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Повідомлення про страти українських військовополонених надходять регулярно, однак спостерігачі зафіксували «тривожне зростання» їхньої кількості за останні приблизно пів року, проаналізувавши свідчення очевидців, а також фото та відео з фронту.

Чому солдати армії РФ почали ще частіше вдаватись до страти полонених українських захисників – спробувало розібратись Радіо Свобода.

79 страт українських військових солдатами армії РФ у 24 окремих випадках із кінця серпня 2024 року зафіксувала Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні. Ці дані у місії охарактеризували як «різкі» та «тривожні». За весь 2014 рік спостерігачі задокументували страту одного пораненого і недієздатного російського солдата українськими збройними силами.

«Багато українських військових, які здалися або перебували у фізичному полоні російських збройних сил , були розстріляні на місці . Очевидці також описували вбивства беззбройних і поранених українських військовослужбовців», – йдеться в заяві місії від 3 лютого.

Місія отримала і проаналізувала відео- та фотоматеріали щодо цих 24 інцидентів, опубліковані українськими та російськими джерелами, на яких були зафіксовані страти або тіла загиблих, а також провела детальні інтерв’ю зі свідками. Географічна та хронологічна прив’язка інцидентів вказує на те, що страти, про які повідомлялося, відбувалися в районах, де велися російські наступальні операції. Ці повідомлення розцінюються як достовірні.

Спостерігачі, хоча і заявили про зростання кількості страт українських військовополонених, не надали попередніх даних для порівняння. Але український омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець нещодавно повідомляв Радіо Свобода, що з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року до середини грудня 2024 року російські військові стратили 177 українських полонених – із них 109 страт сталися у 2024 році .

Дивитись на сайті

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив , що 79 випадків, задокументованих місією ООН, « можуть бути однією з найбільших кампаній умисного вбивства військовополонених у сучасній історії ».

«Світ має не лише засудити, а й терміново вжити заходів. Нам потрібні нові та ефективні міжнародно-правові інструменти, а також конкретні кроки для притягнення винних до відповідальності», – написав міністр у соцмережах.

Лубінець висловив сподівання, що заява місії ООН «стане важливим доказом злочинів, скоєних Російською Федерацією, і сприятиме притягненню країни-агресора до відповідальності».

Українська влада вже провела кілька розслідувань щодо повідомлень про страти. 23 січня Офіс генерального прокурора порушив кримінальну справу проти Росії за підозрою у воєнних злочинах після появи відео, на якому, ймовірно, зафіксовано розстріл шістьох беззбройних українських військовополонених російськими військами в Донецькій області.

«Під час штурму позицій українських військ на Донеччині окупанти захопили в полон шістьох військовослужбовців Сил оборони України і в подальшому розстріляли », – заявили в Офісі генерального прокурора.

Україна заявляє про масові вбивства полонених російськими військами: відео з дрона

No media source currently available

Правовий захист російських солдатів та атмосфера безкарності – те, що могло сприяти «різкому зростанню» кількості повідомлень про страти українських військових, припустила голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белль .

«Ці інциденти не сталися у вакуумі. Публічні особи в Російській Федерації відкрито закликали до нелюдського поводження і навіть страти захоплених українських військовослужбовців, – заявила Белль, коментуючи заяву очолюваної нею місії. – У поєднанні з широкими амністіями такі заяви можуть спровокувати або заохотити протиправну поведінку».

«Усі повідомлення про страту українських військовополонених та публічні заклики до таких дій або їх виправдання мають бути розслідувані», – наголосила вона.

У місії зауважують, що у 2024 році вона зафіксувала щонайменше три таких заклики з боку посадових осіб РФ, а також низку дописів у соціальних мережах військових угруповань, пов’язаних зі збройними силами РФ, які, за повідомленнями, віддавали накази про страти або схвалювали їх.

Пошуковці Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» ексгумують останки українських і російських військових поблизу Ізюму Харківської області для подальшої ідентифікації, грудень 2024 року

Таку ж оцінку восени минулого року озвучував американський Інститут вивчення війни (ISW) . Аналітики вказували на збільшення кількості страт українських військовослужбовців російськими солдатами, зазначаючи, що російські командири, ймовірно, «потурають, заохочують або прямо наказують» здійснювати розстріли.

«ISW продовжує відстежувати кадри і повідомлення про те, як російські військовослужбовці страчують українських військовополонених, і спостерігає ширшу тенденцію російських жорстоких дій проти українських військовополонених на різних ділянках фронту, які, як виглядає, допускають, якщо не явно схвалюють, окремі російські командири», – йшлося у звіті 13 жовтня.

Аналітики також зазначали, що російські воєнні блогери «здебільшого прославляють» страти українських військовополонених.

Максим Буткевич , відомий журналіст і правозахисник, якого звільнили під час обміну полоненими у жовтні 2024 року після двох років у російському полоні, заявив у коментарі Радіо Свобода, що страти військових «є воєнними злочинами і в деяких випадках можуть бути кваліфіковані як злочини проти людяності».

«Той факт, що ці страти… досить часто документуються, знімаються на відео і потім поширюються самими вбивцями, демонструє повну зневагу до законів і звичаїв ведення війни, міжнародного гуманітарного права та Третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими, – сказав Буткевич. – Це демонстрація безкарності».

«Очевидно, що це не поодинокі випадки. Видно, що це злочини, які скоюються системно і санкціоновані на якомусь вищому рівні, ніж рівень виконавців », – наголошує він.

Максим Буткевич виступає в Раді безпеки ООН, 13 січня 2025 року

Відео страт полонених українських військових є способом Росії завдати болю українським цивільним, оскільки ті, хто їх переглядає, «піддаються серйозному емоційному насильству», каже Радіо Свобода Анастасія Обертас , чоловік якої перебував у російському полоні 810 днів.

Ще однією ціллю РФ вона називає розхитування українського суспільства. За словами Обертас, вона «відчула декілька хвиль буквально вкиду російської дезінформації» на прикладі спільнот родичів інших полонених, з багатьма з яких вона досі підтримує зв’язок.

«Вони активно намагаються ці спільноти качати інформаційно для того, щоб зневірені родичі йшли, виходили на Майдани, йшли з пікетами, скидали українську владу і всіляко намагались добитися справедливості саме всередині України, і таким чином якось дестабілізувати ситуацію загальну в Україні », – пояснює Анастасія Обертас.

Вказує вона і на ще один фактор, що може грати важливу роль у збільшенні кількості страт українських військових солдатами армії РФ.

«Це один із методів російських командирів контролювати своїх підлеглих..., оскільки колективна відповідальність за страшні злочини утримує їх разом і змушує продовжувати виконувати злочинні накази », – зазначає Обертас, яка з 2014 року займається волонтерською діяльністю, допомагаючи сім’ям військовополонених.

Крім того, вона вважає, що Росія не зацікавлена у великій кількості полонених українських солдатів нижчого рангу, а російські військові не мають великої мотивації «тягнути за собою більше полонених».

«Це не є їхнім пріоритетним завданням… Вони краще врятують свої шкури», – додала Анастасія Обертас.

Влад Задорін , повернений з полону військовослужбовець ЗСУ, наголошує: українські військові, які здаються в полон, згідно з Женевськими конвенціями, мають право на життя, гуманне поводження та захист від насильства.

«Страти полонених – це нелюдські та злочинні дії, які мають бути розслідувані, а винні – покарані. Подібні випадки тільки підкреслюють, чому Україна продовжує боротьбу за свою незалежність і справедливість, а також чому важливо документувати всі воєнні злочини для міжнародного трибуналу», – каже Влад Задорін в коментарі Радіо Свобода, наголошуючи, що міжнародні партнери повинні змусити Росію припинити страти українських військовополонених.

Російська влада не прокоментувала останні звинувачення, як і інші до того. Росія заперечує скоєння її військовими звірств в Україні, попри вагомі докази, кількість яких постійно зростає.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. Російські війська завдають авіаударів по ключових об’єктах військової, енергетичної та цивільної інфраструктури.

Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та що здійснює цілеспрямовані атаки проти цивільного населення. Від самого початку Кремль називає війну «спеціальною операцією», метою якої є «демілітаризація і денацифікація» України, а також «захист від геноциду».

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер .

Від початку великої війни і до кінця 2024 року Управління Верховного комісара ООН з прав людини підтвердило загибель в Україні 12 445 цивільних, а щонайменше 28 350 людей отримали поранення. Як повідомляла заступниця генерального секретаря ООН Ізумі Накаміцу на засіданні Радбезу ООН– майже половина усіх жертв серед цивільного населення України загинули чи отримали поранення внаслідок застосування Росією зброї далекої дії, а саме ракетних та дронових атак.

ООН заявила про «тривожне зростання» страт українських військовополонених: що і хто керує солдатами армії РФ?

Джерело: Радіо Свобода Україна