Дефіцит газу в Україні. Експерт пояснив причину

08 лютого 2025 р. 07:26

08 лютого 2025 р. 07:26


Уже зараз Україна стикається з нестачею газу. Уряд вже визнав проблему, але її можна було уникнути за умови грамотного планування та розвитку внутрішнього видобутку. Про це заявив економічний експерт та кандидат наук з державного управління Юрій Гаврилечко.

Він додав, що ситуацію загострюють російські удари по газовій інфраструктурі. У період з грудня 2024 по лютий 2025 року атаки на ДКС у Полтавській і Харківській областях призвели до зниження внутрішнього видобутку.

«Ці втрати можна було б перекрити з резервів у ПСГ, але… влітку 2024 року «Нафтогаз» їх не наповнював… Так, такої проблеми не було позаминулого року, коли компанія імпортувала 2,8 млрд куб.м. і зима пройшла без проблем. А ось у минулому, 2024 році імпорт склав лише 1,5 млрд куб.м. Як наслідок, станом на 1 січня 2025 року запаси газу у ПСГ були майже на 2 млрд куб.м. менше, ніж рік тому», – підкреслив Гаврилечко.

Також експерт звернув увагу, що замість системної підготовки до зими компанія активно працювала у комерційному сегменті.

«Замість того, щоб виконувати загальнодержавні функції щодо нівелювання ризиків та гарантування стабільності з опаленням взимку, впродовж року «Нафтогаз» грався в бізнес агресивно заходячи у комерційний сегмент із демпінговими пропозиціями продажу газу підприємствам. Зараз цей газ , що вони задешево продали підприємствам був би дуже потрібний, щоб впевнено пройти ОЗП… але зараз вони імпортують газ за набагато вищими цінами чи, ніж вони продавали самі два місяці тому», – зазначив Гаврилечко.

На його думку, ключовою проблемою стала відсутність довгострокових контрактів із вітчизняними приватними видобувниками.

«То хто заважав «Нафтогазу» не лише імпортувати дешевий газ влітку минулого року, а й укласти довгострокові контракти із вітчизняними приватними видобувними компаніями (це 20-25% ринку), а кошти, що зараз йдуть на коштовний імпорт спрямувати на розвідку, буріння та зміцнення енергетичної безпеки? Питання риторичне», – підсумував Гаврилечко.

Нещодавно міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що Україна до кінця 2025 року потребуватиме імпорту приблизно 1 млрд куб м газу.

Дефіцит газу в Україні. Експерт пояснив причину

Джерело: Главком

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua