Що хоче путін і у чому загроза Китаю: головне із безпекового звіту 2025

11 лютого 2025 р. 15:29

11 лютого 2025 р. 15:29


За кілька днів до початку Мюнхенської безпекової конференції 2025 опублікували безпековий звіт, який окреслює головні теми майбутніх дискусій.

Chas News розповідає, про які виклики йдеться у звіті і чого чекати від MSC-2025 Україні.

Про що безпековий звіт Мюнхенської безпекової конференції 2025

Безпековий звіт MSC за 2025 рік має назву «Мультиполяризація». Слово характеризує своєрідний гібрид багатополярності і поляризації міжнародного порядку. Аналітики вказують, що багатополярний світ має свої значні переваги, але негативних наслідків такого устрою — значно більше.

« Розбіжності між великими державами зростають , а конкуренція між різними моделями порядку стоїть на шляху спільних підходів й призводить до глобальних криз і загроз», — йдеться у звіті.

Мюнхенський індекс безпеки 2025 свідчить про те, що загалом люди в країнах G7 менш оптимістично налаштовані щодо багатополярного світу, ніж респонденти в країнах «BICS» (БРІКС без росії).

«Оптимісти вказують на можливості для інклюзивнішого глобального управління і посилення обмежень для США, які багато хто давно вважає надто домінуючою державою. Песимісти тим часом кажуть, що процеси, які відбуваються, підвищують ризик заворушень і конфліктів і підривають ефективну співпрацю», — зазначають експерти MSC.

США може відмовитися від ролі гаранта безпеки Європи

Порушення консенсусу зовнішньої політики США, що був сформований після «холодної війни», пов'язують насамперед із перемогою Дональда Трампа на президентських виборах. Припущення щодо того, що Сполучені Штати залишаться «світовим лідером з історичною відповідальністю», почали заперечувати ще до самих виборів.

Вже у результаті зростання військової та економічної могутності Китаю й неспроможності США стримати війни в Україні та на Близькому Сході, а також розповсюдження впливу на світову політику, деякі представники зовнішньополітичної спільноти США виступили за адаптацію великої стратегії США, яку виробили під час «моменту однополярності» на хвилі холодної війни.

Для Трампа ж міжнародний порядок, створений США, є «поганою угодою».

«Ми зробили інші країни багатими, тоді як багатство, сила та впевненість нашої країни зникли за горизонтом», — казав Трамп.

Натомість чинний президент США обіцяє вибіркову, а більше односторонню взаємодію, — лише за таких умов, коли враховуватимуться вузько поставлені інтереси США.

Автори звіту зазначають, що, оскільки Китай став пріоритетом, адміністрація Трампа може відмовитися від своєї історичної ролі гаранта безпеки Європи. Так само зазначено, що членство в НАТО для України, за інформацією адміністрації Трампа, не планується.

Зазначається також, що перемога Трампа передбачає кінець консенсусу після «холодної війни». Надалі, зосереджуючись на протистоянні із Китаєм, «адміністрація Трампа могла б прискорити мультиполяризацію міжнародної системи», бо інші учасники повинні будуть взяти на себе більшу відповідальність за певні регіони чи питання політики.

Дональд Трамп

Китай — найвпливовіший прихильник багатополярного світопорядку

Автори доповіді називають Китай найвидатнішим та найвпливовішим у світі прихильником нового багатополярного порядку. Китай також представляє себе захисником країн так званого Глобального Півдня.

Комуністична партія Китаю (КПК) хоче перебудувати інститути глобального управління й просунути альтернативні структури (такі як БРІКС ). Це потрібно для того, аби краще відображати «перерозподіл влади». Втім Пекін, змагаючись зі Сполученими Штатами, часто нехтує тими самими країнами, які й захищає.

Окрім того, як зазначається, сила Китаю викликає дедалі більший опір з боку його сусідів та європейських держав. Зусилля США, спрямовані на стримування Китаю, ймовірно, посиляться. Якщо КПК буде ще наполегливішою на своєму курсі, сам Китай «може допомогти зруйнувати будь-яку надію на «впорядкований багатополярний світ».

Автори звіту додають, що посилення співпраці Китаю з росією, Іраном і КНДР показало, що передбачувані принципи КПК відходять на другий план, коли вони «служать» її стратегічним інтересам.

Китай назвали незамінним прихильником росії — країна не тільки допомагає рф протистояти західним санкціям й імпортує товари до росії, а ще й нібито допомагає країні-агресору створювати бойові безпілотники.

Росія хоче розділити світ на «цивілізації» та групи держав, які мають тісні зв’язки

За словами лідера кремля володимира путіна, повномасштабна війна стосується не лише самої країни, а й «принципів, на яких буде базуватися новий міжнародний порядок». Путін зазначав, що передбачуваний порядок — це порядок «суверенної рівності». Але імперська поведінка росії, як зазначено у звіті, вказує на те, що усе буде навпаки, принаймні для невеликих держав. І окрім того, є законні підстави сумніватися у здатності росії встановити бажаний порядок.

Росія також дотримується думки, що США та їхні союзники зловживають домінуючим становищем у очолюваному Штатами однополярному порядку. Путін стверджує, що такий порядок йде радше до занепаду, тим самим пропонуючи багатополярність як більш справедливу альтернативу. Основу для цього росія хоче закласти через БРІКС . Так само росія обіцяє міжнародний вплив державам Глобального Півдня.

Москва виступає за багатополярний порядок, у якому «цивілізації», групи держав, які мають нібито тісні історичні та культурні зв’язки, є суверенними та рівноправними. Путін каже, що менші держави не мають повного суверенітету.

На додаток до війни в Україні, росія «проникає» до Європи через широкомасштабні кампанії дезінформації, втручання у вибори, диверсії й спроби вбивства. Таким чином росія чинить постійний тиск на своїх геополітичних противників.

Нова адміністрація в США дала сигнал, що хоче швидкого завершення війни росії проти України шляхом переговорів.

Автори звіту зазначають, що якщо партнери України будуть прагнути до припинення війни за будь-яку ціну, росія може використати це, аби досягти вигідної угоди про припинення вогню.

Втім точний план нової адміністрації США щодо припинення війни поки незрозумілий.

володимир путін

Мюнхенська безпекова конференція: що це таке та чого очікувати від MSC-2025

Мюнхенська безпекова конференція — це щорічна міжнародна конференція . Її провод ять у Мюнхені (Німеччина) кожного лютого з 1963 року .

На заході політики, військові , бізнесмени обговорюють актуальні питання і виклики у сфері безпеки . Це найбільша у світі конференція з питань безпеки .

Безпекова конференція 2025 року — вже 61-ша. Вона проходитиме з 14 по 16 лютого у мюнхенському готелі Bayerischer Hof.

На конференції очікують більш ніж 60 глав держав та урядів світу, а також півтори сотні міністрів та керівників міжнародних організацій. Серед них — генсек НАТО Марк Рютте та вище керівництво ЄС у повному складі.

Президент України Володимир Зеленський також планує взяти участь у конференції.

«На цю конференцію їдуть люди з усіх куточків світу. Але головним для всіх буде війна в Україні, і президент дуже чітко сказав про це. Президент Трамп чітко заявив, що війну в Україні потрібно закінчити», — зазначив Марко Рубіо, державний секретар США.

Barron’s пише, що під час конференції відбудуться зустрічі з ключовими союзниками Києва, однак переговори проходитимуть у кулуарах.

«Ми припускаємо, що переговори відбудуться у кулуарах. Я залишу відкритим питання, чи буде оголошено план на конференції. Я впевнений, що конференція буде використана для того, щоб побачити контури такого плану », — наголосив Крістоф Хойсген, голова MSC.

Що хоче путін і у чому загроза Китаю: головне із безпекового звіту 2025

Джерело: chas.news (Політика)