Україна втратила 30 відсотків гуманітарної допомоги після відмови США фінансувати важливі проєкти

23 лютого 2025 р. 19:44

23 лютого 2025 р. 19:44


Минулого року фінансування США на гуманітарну підтримку вразливих верств населення України, які постраждали від війни, становило 30% від міжнародної допомоги. Більшість з цих 30% - це втручання, що рятують життя, наприклад, продукти харчування та непродовольчі товари, а також грошова допомога.

Таку цифру назвав у інтерв'ю Інтерфакс-Україна помічник генерального секретаря ООН, координатор системи ООН в Україні і гуманітарний координатор Матіас Шмале.

Він наголосив на тому, що, у зв'язку з тим, що політика США щодо міжнародної допомоги змінилася, можуть виникнути величезні виклики, якщо донори ООН з Вашингтона скоротять чи навіть припинять свою допомогу Україні. Вже є приклади, коли гуманітарні партнери ООН, які отримують пряме фінансування від США для своєї гуманітарної діяльності, припинили її повністю.

"Уряд США під керівництвом президента Трампа дуже чітко говорить, що гуманітарна та міжнародна допомога має бути пов’язана з їхніми інтересами як країни. Тож питання, чи є підтримка України в їхніх інтересах. Ми сподіваємося, що США, які є таким важливим партнером у гуманітарній роботі в усьому світі, продовжуватимуть свою роботу з порятунку життів, у тому числі тут, в Україні", - сказав Шмале.

Він звернув увагу на те, що США наголосило на припиненні роботи з питань різноманітності, рівності та інклюзії (DEI).

"Нещодавно я відвідав центр у місті Дніпро, яким керує недержавна організація. Це безпечний простір для дітей, переважно переселенців, багато з них приїхали з лінії фронту. Також є діти з місцевої громади. І це робота з інклюзії. Близько 1000 дітей отримали підтримку, включаючи психологічну та соціальну підтримку, і стали частиною місцевої громади, де вони живуть зараз. Організації, яка керує цим центром, було сказано припинити його. Наразі вони знайшли спосіб продовжувати. Але якщо фінансування не відновиться, роботи можуть зупинитися. Громадська організація також керує двома іншими центрами в інших містах уздовж лінії фронту, тож загалом отримують підтримку 3000 дітей.

Інший приклад - центри підтримки жертв GBV (гендерно зумовленого насильства). Я відвідав деякі з них. Вони допомагають переважно жінкам, але також чоловікам, дівчатам і хлопцям, які зазнали гендерно зумовленого насильства на війні. І такі центри ризикують припинити своє існування. Це веде до того, про що я говорив раніше - існує прихована криза, криза психічного здоров'я, криза, пов'язана з насильством, яке пережили люди. Важлива робота з подолання цієї кризи знаходиться під загрозою, і я не знаю, чи відновлять США фінансування цієї роботи", - зазначив координатор ООН, і він не впевнений, чи зможе організація знайти альтернативні джерела для цієї підтримки.

Зі слів представника ООН стал зрозуміло, що якщо 30% не буде, це відчутно. Більшість з цих 30% - це втручання, що рятують життя, наприклад, продукти харчування  Значна частина підтримки ООН надається у грошовій формі, і незрозуміло, чи вважає уряд США, що готівка рятує життя, чи ні. Але саме в Україні  готівка була дуже важливою частиною реагування протягом останніх трьох років, адже людина, отримуючи допомогу готівкою, сама вирішує що і де їй купити і ще - зберігається людська гідність.

Матіас Шмале заглянув у найближче майбутнє, яке, як сподівається світ, все ж таки буде без війни.

"Ми повинні думати про майбутнє. Україна хоче закінчити війну. Я відчуваю, що цього року ми можемо побачити припинення війни. Не мир, але припинення вогню. Ніхто не знає, що буде після припинення вогню. Гуманітарні потреби, швидше за все, не зникнуть у день, коли замовкнуть гармати, особливо якщо не буде справедливого миру. Для мене мир означає справедливість. Якщо війна припиниться зараз, але залишаться окуповані території, що означатиме справедливість для людей, які все ще там і потребують допомоги? Я чітко усвідомлюю, що гуманітарні потреби будуть існувати й надалі. І багато хто з переселенців також не зможе повернутися додому відразу, навіть якщо війна припиниться".

Нагадаємо, Агенція США з міжнародного розвитку (USAID) тимчасово зупинила реалізацію всіх своїх проєктів в Україні . Напередодні американський президент Дональд Трамп підписав указ, який на 90 днів призупиняє всі програми зовнішньої допомоги від США.

Як повідомляє Reuters із посиланням на анонімного представника агентства, це рішення охоплює низку ключових програм, зокрема підтримку освітніх закладів, медичну допомогу, вакцинацію дітей та екстрену допомогу матерям.

USAID є одним із головних джерел американського фінансування в Україні. Агенція керує міжнародним розвитком і допомогою від Уряду США через партнерства та інвестиції, які зміцнюють демократичне управління та допомагають людям вийти з гуманітарних криз і досягти прогресу.

У 2022 році в Україну на гуманітарну допомогу надійшло понад $4 мільярди, у 2023 році – $2,6 мільярда, а торік – $2,2 мільярда. І значна частина, особливо в перший рік, пішла на допомогу людям біля лінії фронту.

Україна втратила 30 відсотків гуманітарної допомоги після відмови США фінансувати важливі проєкти

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua