Сумчани, сумці чи сумʼяни? Мовознавиця пояснила, як правильно називати жителів Сум та інших українських міст

27 березня 2025 р. 08:53

27 березня 2025 р. 08:53


Правильними назвами мешканців Сум є «сумці» та «сумʼяни», тоді як форма «сумчани» не відповідає мовним нормам. Про це у рубриці « Главкома » « Мовне питання » зауважила філологиня Ольга Васильєва .

«Кримці – це всі етноси, які мешкають у Криму: киримли, караїми, кримчаки, українці та інші. Так це слово подає словник Грінченка. Щодо мешканців Харкова, то правильно і харківці, і харківʼяни (як тернопільці й тернополяни). Мешканці Сум – не сумчани, а сумці або сумʼяни. Одесці – теж правильно (як черкасці)», – розповіла філологиня.

Також Ольга Васильєва звернула увагу на те, що слово «київці» є можливим варіантом, оскільки у словнику Грінченка зафіксоване слово «киянський» як відповідник до «київський». На її думку, якщо в мові існує пара «кияни/киянський», то має бути й пара «київці/київський», що не суперечить мовній логіці.

«А що ж зі львівцями? Якби не звукова асоціація з вівцями, цей катойконім теж би природно функціонував, адже найпродуктивнішим у назвах жителів є суфікс -ець, зафіксований ще в XlV столітті», – стверджує філологиня.

Васильєва наголосила, що там, де можемо, завжди обираймо суфікс -ець або -ян-: «В українській мові «-чани» теж утворюються, але тільки від тих назв населених пунктів, які мають суфікси -иць-, -ець-, -цьк-, -ц-, -ч-, -к: Вінниця – вінничани; Трускавець – трускавчани; Донецьк – донеччани; Чернівці – чернівчани; Гадяч – гадячани; Прилуки – прилучани».

Раніше літературна редакторка Ольга Васильєва розповіла, що найбільше помилок українці роблять у виразах та словах : підкажіть, згідно з законом, відтак та наразі. Як пояснила Васильєва, часто українці помилково додають літеру «с» до слова «підкажіть». Літературна редакторка каже, ще однією проблемою є слова «згідно з» або «відповідно до», коли люди кажуть «згідно закону».

Також філологиня, українізаторка, літературна редакторка Ольга Васильєва нагадала, що в українських іменах, на відміну від російських, немає суфікса -ік . Тому правильно казати й писати Толик, Віталик, Славик, Владик, Вадик, Костик, Ростик, Едик, Даник.

До слова, філологиня Ольга Васильєва зауважила, що не всі запозичені слова потребують заміни . Наприклад, легко замінити «фідбек» на «зворотний зв’язок», але от із «лайфгаком» складніше.

Сумчани, сумці чи сумʼяни? Мовознавиця пояснила, як правильно називати жителів Сум та інших українських міст

Джерело: Главком