вологість:
тиск:
вітер:
Ігор Коліушко — Потрібно писати правильні закони, а не змінювати правила під «правильних людей»
Коли в Україні створювали нові райони, передавали громадам гроші та повноваження, то сподівалися, що паралельно реформується й правоохоронна система. Однак цього не сталося. Ба більше, саме громади досі фінансують правоохоронців, а місцеві клани залишаються реальністю. Попри це голова Центру політико-правових реформ (ЦППР) Ігор Коліушко переконаний, що спершу потрібно все ж створити правильн у законодавчу рамку для змін, а не змінювати правила під «правильних» людей. Про це він розповів редакторці відділу внутрішньої політики Інні Ведерніковій для статті « Законопроєкт №4298. Чи зможуть центральна та місцева влади подолати розкол заради держави? ».
«Я завжди розділяю дві речі. Одна — це інституційна організація публічної влади. А інша — люди й практика їхньої діяльності в межах цієї влади, тобто реальність. Я вважаю, що моя функція як експерта — пропонувати й обстоювати максимально ефективні інституційні механізми. Звісно, навіть у найкращій моделі можуть з’являтися корумповані, злочинні чи просто неадекватні фігури й, відповідно, така ж практика. Але боротися з цим мають органи правопорядку», – зауважив експерт.
Водночас Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури не вистачає на всю країну. Однак Коліушко зазначив, що немає відповіді на питання, як зробити так, аби на місцях чи в уряді взагалі не виникало корупції чи зловживань.
«Тому інституційна система проєктується насамперед для тих, хто справді хоче працювати на користь суспільства. І саме для них вона має бути зручною… Принаймні такою є моя позиція. Я завжди керуюся саме нею. Не скажу, що на 100% у ній упевнений, але на 85% — точно. І гадаю, що вона значно корисніша, ніж інша модель — коли спочатку намагаються завести «правильних» людей, а потім під них змінюють правила. Я не вірю в такий підхід. Він є набагато менш продуктивним», – додав Коліушко.
Експерт пояснив, що, по-перше, дуже складно визначити, хто «правильна» людина, а хто – ні. По-друге, за словами Коліушка, він ніколи не брав участі в кадрових призначеннях, адже це справа політиків. Він же працює виключно з юридичними документами.
«Я намагаюся створити найкращі правила, в межах яких люди, котрі справді хочуть щось змінювати, могли б працювати ефективно. А з тими, хто порушує, нехай розбираються органи правопорядку. І Шабунін із його ЦПК», – додав експерт.
Реформа децентралізації в Україні стала найуспішнішою, за версією європейських партнерів. Однак, навіть попри те, що місцева влада отримала гроші та повноваження, подальші зміни все ж стали на паузу. Зокрема, центральна та місцева влада по різному бачать держнагляд і завершення децентралізації. А проєкт закону №4298, який і має завершити реформу, заблоковано в комітеті.

Новини рубріки

Антикорупційний суд різко зменшив заставу для ексголови МСЕК Хмельниччини
31 березня 2025 р. 12:16

Смерть дитини під час лікування зубів. У Тернополі судитимуть лікарів
31 березня 2025 р. 12:16

WSJ: Окрім хуситів, Волтц також обговорював у Signal й Україну
31 березня 2025 р. 12:15