вологість:
тиск:
вітер:
Громадян ЄС попросили запастися їжею та водою на три доби. Європа готова воювати з армією РФ?
Громадян Євросоюзу попросили запастися їжею та водою на три доби. Такий заклик пролунав у Єврокомісії, де представили стратегію готовності до надзвичайних ситуацій. Це план на випадок війни, терактів, стихійних лих, кібератак, перебоїв з електропостачанням та навіть розгону паніки у соцмережах, інформує телеканал « Настоящее время », створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
No media source currently available
Це не конче підготовка до війни, наполягають у Єврокомісії. Кожна країна має сама вирішити, що саме потрібно. Багато хто вже розробив інструкції. Наприклад, фінів , у яких спільний кордон із Росією, вчать, зокрема, тримати зброю у руках. У той час як для бельгійців та французів це не зовсім актуально, зазначила єврокомісар з управління кризами Аджа Лябіб .
У плані Єврокомісії – 30 заходів , які мають бути реалізовані упродовж найближчих двох років. Серед них – посилення моніторингу фейкових новин, захист фінансового сектора та інтеграція підготовки в шкільні навчальні програми.
Тим часом у Литві на замовлення МВС випустили мобільний застосунок LT72 на випадок війни литовською, англійською та російською мовами. Він пояснює, що робити, якщо почнеться вторгнення, чи відбудеться викид радіації або зазвучать сирени повітряної тривоги. Каже, які речі мають бути в «тривожній валізці» і чим запастися вдома на випадок можливого конфлікту.
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Польщі ухвалили закон про оборону вітчизни. За ним чисельність Війська Польського має бути збільшена до 300 тисяч осіб.
Після того, як американський президент Дональд Трамп не виключив, що США можуть вийти з НАТО, якщо Європа не збільшить витрати на оборону, все частіше почали говорити, що Росія може вторгнутися до Європи.
Керівник польського Бюро нацбезпеки Даріуш Луковський заявив, що поки що війна в Україні дає час Польщі на підготовку до можливого вторгнення Росії.
«Важливе питання – де Росія буде атакувати»
«Важливе питання – де Росія буде атакувати. Якщо в Литві, і Польща вирішить захищати Литву, я думаю, що росіянам буде важко. Якщо в Естонії , в Нарві, війна буде зовсім іншою, – каже військовий аналітик Bild Юліан Рьопке . – Я говорив з естонськими експертами, вони цілком відверто сказали, що вони не мають змоги протистояти росіянам у конвенційній війні. І тут починається цікаве. Вони сказали, що як тільки Росія окупує перший сантиметр нашої країни, буде використаний системний шок, і в Москві навряд чи залишиться хоч один ліфт чи потяг метро, що працює».
Юліан Рьопке припускає, що це можуть бути кібератаки, які використовує, наприклад, армія Ізраїлю, вимикаючи системи виявлення ракет в Ірані.
Щодо готовності до війни Німеччини , військовий оглядач вважає, що ця країна запізнилася з підготовкою.
«Одна німецька бригада буде в Литві до кінця 2027 року. І навіть якщо ми почнемо зараз купувати танки та наймати людей в армію, це мають бути професійні солдати. І щоб вирушити до Литви, добровольцями чи контрактниками, на це піде багато часу», – каже він.
Кількість солдатів не матиме значення?
У Бундесвері служать менш як 200 тисяч професійних солдатів. Але більше у Європі – лише у Франції.
Якщо Росія нападе на ЄС, то кількість солдатів не матиме значення, вважає колишній міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс . На його думку, хоча російська армія отримала реальний бойовий досвід за останні три роки війни, вона зазнала таких втрат, що більшість професійних військових вже загинула або поранена.
«Звісно, Росія має набагато більше солдатів, але які ці солдати, яка підготовка? Я думаю, просто підраховувати людей, які проходили військове навчання один-два-три тижні, а потім їх відправляють воювати – це самогубство для них. У НАТО по-іншому ставляться до підготовки армії і солдатів», – говорить він.
У Данії з 1 липня 2025 року на обов’язкову військову службу почнуть призивати жінок, щоб компенсувати нестачу добровольців. Не всіх, а у «форматі лотереї». Щодо військової техніки, то тут треба порівнювати економічні показники. І вони на користь Європи. Незважаючи на те, що Росія кинула всю свою економічну міць на виробництво зброї, майже вся ця зброя використовується на фронті. У ракетних ударах виникають паузи, експерти пояснюють це тим, що ракети потрібно накопичувати. Те саме стосується і танків.
Ймовірність нападу РФ на ЄС велика?
Військово-політичний експерт Юрій Федоров в ефірі телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю Голосу Америки, сказав, що ймовірність нападу Росії на Європу досить велика.
«Люди, наближені до влади, і представники військового командування ясно дають зрозуміти, що війна не закінчиться в Україні і буде продовжена в Європі, – каже він. – Все російське військове планування призначене для створення потенціалу, здатного вести війну проти країн-членів НАТО, проти європейських держав. Питання в тому, коли Росія зможе і чи зможе взагалі створити такий військовий потенціал, здатний подолати сили стримування, які має Європа. Вона може кинути кілька сотень тисяч солдатів, які зараз воюють в Україні, зосередити їх на порівняно вузькій ділянці на Балтійському фронті. Втрати Росії будуть колосальні, але через те, що перевага сили на цій конкретній ділянці фронту може бути на користь Росії, є серйозна ймовірність, що російські війська вийдуть на польський кордон або навіть на межу Вісли. І тоді виникає питання, якими силами та якими засобами європейці можуть їх відігнати».
Військовий експерт пояснив, що країни Балтії мають кілька планів і можливостей для того, щоб або зупинити російське вторгнення, або зробити його дуже витратним для Росії.
«Є ідея створення потужного захисного поясу вздовж кордонів держав Балтії з Росією і кордону Польщі з Росією в Калінінградському районі та в зоні білорусько-польського кордону з мінними полями і укріпленнями, – каже він. – Є й ціла низка інших планів і можливостей, у тому числі нанесення кібератак. Але все питання в тому, хто встигне раніше: європейці, у тому числі держави Балтії, створити надійні інструменти стримування Росії чи Росія вирішить ризикнути вторгнутися до країн Балтії чи Польщі разом з Білоруссю, і таке теж можливо».
На думку Юрія Федорова, Європа має лише один інструмент, який здатний «протверезити» російську владу – загроза використання ядерної зброї. 6 березня 2025 року президент Франції Емманюель Макрон виступив зі зверненням до нації, в якому заявив , що у зв’язку з загрозою, яку представляє Росія для Євросоюзу, і можливою зміною політики США ініціює дискусію про те, щоб Франція як ядерна держава гарантувала безпеку інших країн ЄС.
Напередодні зустрічі в Парижі в рамках «коаліції охочих» з підтримки України Емманюель Макрон також оголосив, що Франція надасть Україні новий пакет військової допомоги на суму два мільярди євро (2,1 млрд доларів США), який міститиме протитанкові ракети, системи ППО, ракети для винищувачів Mirage, бронетехніку, боєприпаси та іншу допомогу, повідомляє Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода.
Після саміту, головною темою якого були гарантії безпеки для України, Макрон ще раз наголосив: перша лінія цих гарантій – це українські війська, а потім уже європейські. Причому вони не виконуватимуть миротворчої місії, це будуть «сили перестрахування» або «сили заспокоєння», повідомляє РВЄ/РС. Макрон сказав, що найближчими днями в Україну вирушать представники генштабів Франції та Британії, щоб детальніше обговорити це питання.

Новини рубріки

Росіяни через підземні труби намагаються вийти до позицій Сил оборони у Торецьку – ЗСУ
31 березня 2025 р. 13:06

Голова ЦВК: Що робити з реєстром виборців, незрозуміло. Навіть перепис не врятує
31 березня 2025 р. 13:06

Відповідь на пропаганду Росії. Рейнджери ССО полонили росіян під Курськом – відео
31 березня 2025 р. 13:06