Трудові відносини: чи можна звільнитися за власним бажанням під час тимчасової непрацездатності

29 березня 2025 р. 01:41

29 березня 2025 р. 01:41


В Україні трудові відносини між працівниками та роботодавцями регулюються відповідним законодавством. Бувають випадки, коли працівник хоче звільнитися за власним бажанням. Фахівці південно-східного міжрегіонального управління державної служби з питань праці розповіли , чи можливе звільнення працівника за власним бажанням під час тимчасової непрацездатності.

У Держпраці зазначили, що звільнення працівника за його бажанням під час тимчасової непрацездатності законодавством про працю не заборонено. Так, роботодавець має право звільнити працівника за власним бажанням під час тимчасової непрацездатності.

«Законодавство про працю чітко розрізняє звільнення з ініціативи роботодавця та звільнення з ініціативи працівника. За мирних часів, відповідно до ч. 3 ст. 40 Кодексу законів про працю України (КЗпПУ) не допускалось звільнення працівника з ініціативи роботодавця в період його тимчасової непрацездатності», – йдеться у повідомленні.

Але під час воєнного стану, відповідно до ст. 5 закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність.

У Держпраці додали, що звільнення в період тимчасової непрацездатності з інших підстав, які не мають відношення до ініціативи роботодавця, зокрема за власним бажанням ані за мирних часів, ані в період дії воєнного стану, законодавством про працю не заборонено.

Фахівці пояснили, що згідно з вимогами ст. 38 КЗпПУ, працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні.

«При цьому, у цій нормі чинного законодавства відсутня заборона на звільнення працівника у період його тимчасової непрацездатності. Якщо дата звільнення працівника припала на час перебування його на лікарняному, і працівник при цьому не відкликав свою заяву про звільнення, роботодавець звільняє працівника тією датою, яку працівник вказав у заяві про звільнення або ж після закінчення двотижневого строку попередження», – резюмували у Держпраці.

Раніше ми писали, як працівнику перевірити майбутнього роботодавця та на що звернути уваги при працевлаштуванні.

Трудові відносини: чи можна звільнитися за власним бажанням під час тимчасової непрацездатності

Джерело: zn.ua (Політика)