вологість:
тиск:
вітер:
Росія рідко віддає Україні справді депортованих та примусово переміщених дітей, щоб ті не свідчили у МКС — експертка
Є кілька держав-посередників, які допомагають повертати депортованих з України дітей, зокрема Ватикан і Катар. Таке бажання висловила й Південно-Африканська Республіка, розповіла експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська, додаючи, що їй поки невідомі випадки, коли ПАР сприяла цьому. Також на відповідному треку працює Міжнародна коаліція за повернення українських дітей — "це 41 держава і Європейський Союз" включно з державами й організаціями-спостерігачами.
"Щодо ролі Катару. Ця держава дійсно сприяла поверненню найбільшої кількості дітей. Але Україна не робить категоризації, яких дітей допоміг повернути Катар, а яких — неурядові організації. Марія Львова-Бєлова наполягає, що завдяки Катару було повернуто 98 дітей", — розповіла спікерка під час інтерв'ю редакторці відділу соціум ZN.UA Аллі Котляр.
За даними Міжнародної коаліції, тільки за 2024-й їй вдалося повернути 600 дітей — з депортації, примусово переміщених, але переважна більшість цих дітей перебувала в окупації, їх було вивезено з-під контролю РФ. Тож роль коаліції знецінювати не варто, наголошує спікерка.
"По-перше, це великі донори, що дають кошти нашим неурядовим організаціям і урядовим інституціям, за які ті організовують процеси повернення, реабілітації та реінтеграції дітей. По-друге, вони мають адвокаційні і комунікаційні важелі", — аргументувала Рашевська.
Ватикан зазвичай виступає у дуже важких кейсах — "коли росіяни по кілька разів затримували дітей на кордоні, не випускали і відмовлялися визнавати, що діти — під їхнім контролем". Приклад такого випадку — повернення Богдана Єрмохіна (на фото).
Близько 100 дітей торік вдалося повернути саме завдяки зусиллям Катару. Також країна фінансує деякі з операцій.
"Процес через Катар є двостороннім. Тобто дітей із російським громадянством, які не можуть повернутися до своїх родичів у Росії, ми також повертаємо через Катар, — пояснює Рашевська. — Так само це певні зусилля щодо моніторингу процесу, гарантій, що всі обіцяні до повернення діти опиняться в Україні. Катар організовував також реінтеграційні заходи, наприклад деякі діти були на реабілітації. Тож без Катару було б набагато важче".
Спікерка наголошує, що навіть в питанні повернення дітей Росія просто так ні на що не погоджується, намагаючись використати відповідний механізм взаємодії з Катаром виключно у своїх інтересах. Рашевська наводить приклад, що досить часто після чергових випадків повернення можна натрапити на публікацію Львової-Бєлової: мовляв, як і раніше, ми співпрацюємо "для возз'єднання родин, ніхто не був депортований". Але це маніпуляції, наголошує спікерка.
"Вони дуже нечасто повертають справді депортованих, примусово переміщених дітей, бо вони можуть свідчити про цей міжнародний злочин у Міжнародному кримінальному суді ", — пояснила Рашевська.
Більше в матеріалів Алли Котляр читайте на ZN.UA .

Новини рубріки

Єрмак наголосив, що Росія порушує енергетичне припинення вогню
31 березня 2025 р. 22:24

Нідерланди виділяють Україні 500 млн євро на розробку дронів
31 березня 2025 р. 22:24

Суд визнав винною Ле Пен у справі про працевлаштування фіктивних помічників у Європарламенті
31 березня 2025 р. 22:24