Росіяни навчилися глушити українські авіабомби ‒ Forbes

29 березня 2025 р. 10:17

29 березня 2025 р. 10:17


Українські засоби радіоелектронної боротьби  успішно перехоплюють сигнали супутникової навігації, збиваючи з курсу російські авіаційні бомби, що значно зменшує ефективність однієї з ключових переваг Росії – її чисельніших військово-повітряних сил та великого арсеналу керованих планерних бомб. Водночас російські війська адаптуються до цієї загрози, застосовуючи власні системи РЕБ, які ускладнюють наведення українських авіабомб із супутниковим керуванням.

Як повідомляє Forbes, посилаючись на українських військових блогерів, російські підрозділи розгорнули нові системи РЕБ, здатні суттєво перешкоджати ударам високоточної зброї.

"Вони дійсно можуть завадити нанесенню удару. GPS у бомб може вийти з ладу", – зазначив один із блогерів. Водночас він додав, що Україна має можливість адаптуватися, зокрема використовуючи боєприпаси з автономними системами наведення.

У виданні зазначають, що наразі залишається неясним, наскільки ефективним є російське глушіння у порівнянні з українськими системами РЕБ. Українські військові демонструють високу ефективність у цій сфері, оперативно розгортаючи сучасні системи, що можуть пригнічувати російський зв’язок і навігацію.

Однак посилення російських засобів РЕБ створює виклик для України, оскільки зменшує ефективність застосування високоточних боєприпасів, таких як французькі AASM Hammer та американські GBU-39 Small Diameter Bomb. Останнім часом українські Су-27 використовували подібне озброєння для ударів по мостах у Бєлгородській області, намагаючись перерізати шляхи постачання російських військ у прикордонних регіонах. У таких операціях точність бомбардувань може стати вирішальним фактором успіху.

Журналісти Forbes вказують, що у сучасній війні кожна технологія має свою протидію. Глушіння сигналів супутникової навігації є головним засобом боротьби з високоточними ударами, проте на заміну приходять автономні системи наведення. Одним із ключових рішень є інерційні навігаційні системи (ІНС), які не залежать від супутникових сигналів, а працюють завдяки гіроскопам та акселерометрам.

Українські високоточні авіабомби, такі як JDAM та AASM Hammer, оснащені резервними ІНС, що дає їм можливість зберігати точність навіть у разі активного радіоелектронного глушіння. Російські аналоги, за оцінками аналітиків, є менш точними. У 2022 році дослідник Марк Шнайдер дійшов висновку, що точність російських ракет значно поступається заявленим характеристикам виробників.

"Активне використання РЕБ обома сторонами змушує Україну і Росію переходити на боєприпаси, які не покладаються виключно на GPS-наведення. Якщо українські системи РЕБ і далі зберігатимуть технологічну перевагу, це може стати важливим фактором у протистоянні високоточної зброї", ‒ підсумували у Forbes.

Нагадаємо, у Forbes писали, що ще рік тому російські винищувачі-бомбардувальники щодня скидали сотню плануючих бомб по всій лінії фронту в Україні. Керовані супутником плануючі "чудо-зброєю" для росіян, а в українців "практично не було контрзаходів". Однак наразі ситуація змінилась і армія РФ втратила перевагу КАБів на полі бою.

Росіяни навчилися глушити українські авіабомби ‒ Forbes

Джерело: zn.ua (Політика)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua