Гугл, вайбер, телеграм... Мовознавиця пояснила, як писати назви сайтів, соцмереж та месенджерів українською

31 березня 2025 р. 19:28

31 березня 2025 р. 19:28


Філологиня Ольга Васильєва у рубриці « Главкома » « Мовне питання » пояснила, як правильно писати назви сайтів, соцмереж та месенджерів українською мовою.

«Правильно писати з подвоєнням – твіттер, бо походить від власної назви, а у власних назвах іншомовного походження подвоєння зберігаються. З однією літерою слово потрапило в електронну версію правопису, яку пізніше було вилучено з інтернету. Там само був і «ґуґл», натомість не було прикладів з іншомовним компонентом «смарт»..

Виправлене видання містить вже «твіттер» і «гугл», а також приклади зі «смарт»: «смартгодинник», «смарткарта». Тож «смартспеціалізація» треба писати разом», – розповіла Ольга Васильєва.

Філологиня радить друковану версію правопису від видавництва «Наукова думка» тим, хто працює із різного роду текстами.

«І щодо «твіттер»: це слово вже неактуальне. Тепер назва соцмережі – «Х», тобто «ікс», – додає мовознавиця.

За словами Васильєвої, §54 правопису визначає, «ікс» змінюється як і інші соцмережі. Згідно з ним назви сайтів, мереж, пошукових систем тощо без родового слова пишемо з малої букви, а назви з родовим словом пишемо з великої букви та в лапках: гугл, вайбер, вікіпедія, але пошукова система «Гугл», система обміну повідомленнями «Вайбер» та енциклопедія «Вікіпедія». «Отже, – зазначає мовознавиця. – Мережа «Ікс» або просто ікс, в іксі, як у гуглі».

Раніше літературна редакторка Ольга Васильєва пояснила, як правильно писати «Сектор Гази» чи «Сектор Газа» . Згідно з Інститутом української мови, який подає слово «сектор» з великої літери як частину топоніма і відмінює слово «Газа», правильним варіантом є Сектор Гази.

Також філологиня розповіла, що найбільше помилок українці роблять у виразах та словах : підкажіть, згідно з законом, відтак та наразі. Як пояснила Васильєва, часто українці помилково додають літеру «с» до слова «підкажіть». Літературна редакторка каже, ще однією проблемою є слова «згідно з» або «відповідно до», коли люди кажуть «згідно закону».

До слова, мовознавиця зауважила, що не всі запозичені слова потребують заміни . Наприклад, легко замінити «фідбек» на «зворотний зв’язок», але от із «лайфгаком» складніше.

Гугл, вайбер, телеграм... Мовознавиця пояснила, як писати назви сайтів, соцмереж та месенджерів українською

Джерело: Главком

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua