«Жодної такої міжнародної угоди ніколи в світі не було» – що (не) так із новою угодою про надра?

31 березня 2025 р. 23:36

31 березня 2025 р. 23:36


У березні 2025 року США запропонували Україні нову угоду щодо розробки та використання її природних ресурсів, зокрема рідкісноземельних мінералів. Ця пропозиція спричинила значний резонанс в українському суспільстві, серед експертів та політиків, оскільки її умови сприймаються як такі, що можуть обмежити суверенітет України та не враховують її національні інтереси. У відповідь на оголошені Володимиром Зеленським «червоні лінії» Дональд Трамп заявив про «великі проблеми» для українського президента у разі виходу з угоди.

Що може бути не так з новою угодою про українські надра та чи зможе Київ відстояти свої національні інтереси?

Після зірваного за наслідками суперечки між президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті підписання першої версії угоди про українські надра США запропонували Україні нову версію документа.

28 березня під час засідання уряду міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила , що Україна отримала нову пропозицію від американських партнерів та після ознайомлення із нею уряд оприлюднить свою позицію.

Юлія Свириденко

Ярослав Железняк

Газета Financial Times та агентство Bloomberg, теж ознайомившись із новим проєктом угоди, повідомили, що США наполягають на укладенні нової угоди, яка охоплюватиме всі природні ресурси , враховуючи нафту , газ та основні енергетичні активи країни. ЗМІ також наводили ключові пункти нової редакції.

  • Право першої пропозиції : США отримують пріоритетне право на інвестиції у всі інфраструктурні та ресурсні проєкти України.
  • Фінансові зобов’язання : Україна має перераховувати до спеціального інвестиційного фонду 50% доходів від нових інфраструктурних проєктів та розробки природних ресурсів. США, своєю чергою, отримують право першими вимагати прибуток із цього фонду. ​
  • Управління фондом : передбачається створення наглядової ради для контролю за спільним інвестиційним фондом, де США матимуть можливість призначати трьох із п’яти членів ради, що фактично надає Вашингтону право вето при ухваленні рішень.

Як зазначає FT, угода також не містить жодних гарантій безпеки для України , як і її попередня версія.

Володимир Зеленський відреагував на нову редакцію угоди, вказавши на «червоні лінії» для України. Зокрема, про «повернення» за рахунок угоди вже наданої адміністрацією попереднього президента США Джо Байдена допомоги.

Дональд Трамп, своєю чергою, сказав, що Зеленський хоче вийти з угоди про надра і, якщо він це зробить, «у нього будуть великі проблеми».

На думку Олександра Краєва , директора програми «Північна Америка» Ради зовнішньої політики «Українська призма», зазначає, що ініціатива виходить не лише від президента Трампа, але й від ключових відомств.

«Найскладніше Україні буде пройти якраз ось цей етап затвердження його з Міністерством фінансів США. Бо авторство цього неоколоніального тексту – це авторство Міністерства фінансів під керівництвом Скотта Бесента . А авторство викреслення звідти безпекової гарантії – це авторство Державного департаменту», – розповів Краєв в етері проєкту Радіо Свобода «Свобода.Ранок».

На думку Краєва, українській команді доведеться сильно попрацювати, адже потрібно буде доносити позицію України «до більш досвідчених й більш перевірених в дипломатичних боях працівників цих двох міністерств (Міністерства фінансів та Державного департаменту – ред.) ».

Це буде просто довготривалий важкий процес, який може супроводжуватися негативною риторикою зі сторони Дональда Трампа

Олександр Краєв

«Це буде просто довготривалий важкий процес, який може супроводжуватися негативною риторикою зі сторони Дональда Трампа. Але це не буде криза», – зазначив Краєв.

На думку засновниці Національної асоціації добувної промисловості України Ксенії Оринчак , читаючи умови ймовірних угод, важливо пам’ятати, що нині йдуть лише пропозиції та висування умов. В реальності ця угода мала б виглядати як декілька підписаних документів на рівнях американських та українських міністерств.

«Це має бути технічний, економічний, фінансовий і юридичний документи. Тобто, тут чотири міністерства щонайменше беруть участь в перемовинах. Я вже не говорю про віцепрем’єра Юлію Свириденко, яка цим опікується. Ці групи чиновників високого рівня разом із дипломатами повинні вже це все опрацювати й видати для народу України документ», – розповіла Ксенія Оринчак проєкту «Свобода.Ранок». ​

Також Оринчак нагадала, що це лише попередні редакції ймовірної майбутньої угоди, про які суспільство дізнається лише завдяки появі у ЗМІ, що може зашкодити переговорному процесу між Україною й США.

«Ті зливи редакцій угоди, які відбувалися, зокрема, про те, скільки має бути представників тощо, можуть зашкодити діалогу – жодної міжнародної угоди такої ніколи в світі не було. Тому що ми – все ж таки, суверенна держава. Звичайно, ми будемо відстоювати свої кордони. І тут не можна робити, скажімо, знижку на те, що спочатку нам надавали допомогу військову, потім її хочуть через цю угоду не давати», – розповіла Ксенія Оринчак проєкту «Свобода.Ранок». ​

Вона також зазначає, що іноземні інвестори вже мають можливість брати участь в аукціонах на надра в Україні:​

Міжнародні інвестори беруть участь в аукціонах на надра і досі

Ксенія Оринчак

«Насправді міжнародні інвестори беруть участь в аукціонах на надра і досі, і під час війни, за три роки дуже багато міжнародних компаній зайшло в надрокористування, будь ласка. Але ви ж розумієте, що Україна не є безрозмірна, для всіх тут не вистачить місця», – зазначила Оринчак.

За слів засновниці Національної асоціації добувної промисловості, український уряд поки що не звертався до асоціації з консультаціями стосовно майбутньої угоди. Щоправда, зверталася американська сторона.

Попри чимало критичних заяв з боку українських політиків та експертів стосовно нової редакції документа про розробку українських надр, Оринчак вважає потенційну угоду зі США корисною для України й для її безпеки.

Для нас будь-які інвестиції від американського уряду – це захист

«Для нас будь-які інвестиції від американського уряду – це захист. Навіть якщо не буде гарантій безпеки. Можливо, це непопулярна думка. Але річ у тім, що у нас буде стояти на лінії розмежування, умовно кажучи, в сірій зоні, за 10-20 кілометрів, декілька американських заводів, які будуть брати ресурс з українських надр, переробляти. Там будуть залучені українські громадяни, які будуть працювати, будуть прямі податки сплачуватися, буде сплачуватися оренда. Й, говорімо відверто, в кожному регіоні є надра. Повірте, для нас вже це є безпека. Тому що якщо брати навіть зараз мапу міжнародних компаній, де є переробна промисловість, де є добувна промисловість, то я бачу, що ці підприємства більш захищені – туди долітає десь поруч, але не в підприємство», – зазначила Оринчак.

Україна запропонує внести зміни до нового проєкту угоди про корисні копалини, зокрема обіцянку збільшити інвестиції США, повідомляє агентство Bloomberg із посиланням на джерела.

За даними співрозмовників агентства, 28 березня українські чиновники зателефонували своїм американським колегам, щоб отримати роз’яснення з приводу документа.

Раніше цього місяця Україна і США домовилися укласти угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України. Спроби підписати угоду провалилися 28 лютого після суперечки між Трампом і Зеленським у Білому домі.

19 березня Трамп і Зеленський домовилися працювати разом, щоб припинити війну Росії проти України під час телефонної розмови , яку Білий дім назвав «фантастичною».

«Жодної такої міжнародної угоди ніколи в світі не було» – що (не) так із новою угодою про надра?

Джерело: Радіо Свобода Україна