Київ розпочав консультації з Вашингтоном щодо нової угоди про корисні копалини – Сибіга

01 квітня 2025 р. 13:01

01 квітня 2025 р. 13:01


Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга заявив, що Київ розпочав консультації з американською стороною щодо нового тексту угоди про корисні копалини.

«Міністерство закордонних справ 28 березня дипломатичними каналами отримало новий текст так званої угоди щодо мінеральних ресурсів від американської сторони. Як відомо, українська сторона була готова підписати раніше напрацьовану рамкову угоду. Зараз ми отримали пропозицію на розвиток і відповідно новий текст угоди», – сказав він під час спільного брифінгу з своїм литовським колегою Кястутісом Будрісом в Києві.

За його словами, відбувся вже один раунд цих консультацій.

«Українська сторона налаштована на укладення документа, який би відповідав обопільно національним інтересах як Сполучених Штатів, так і України. Ми також вважаємо, що текст угоди, який передбачатиме подальшу посилену присутність потужного, крупного американського бізнесу – це внесок у безпекову інфраструктуру України», – зазначив міністр.

Сибіга додав, що Київ буде працювати з американськими колегами для досягнення взаємоприйнятного тексту для підписання.

За даними агенції Bloomberg , Україна запропонує внести зміни до нового проєкту угоди про корисні копалини, зокрема обіцянку збільшити інвестиції США.

24 березня президент США Дональд Трамп заявив, що очікує, що незабаром буде підписано угоду з Україною щодо корисних копалин. Згодом український президент Володимир Зеленський підтвердив, що США готують новий проєкт угоди. За його словами, американська сторона запропонувала Києву «одразу велику угоду».

Газета Financial Times та агентство Bloomberg, які ознайомились із новим проєктом угоди, повідомили, що Сполучені Штати наполягають на укладенні нової угоди з Україною, яка поширюватиметься на всі природні ресурси, включаючи нафту та газ, а також основні енергетичні активи країни.

Згідно з документом, адміністрація президента США вимагає «права першої пропозиції» на інвестиції у всі інфраструктурні та ресурсні проекти. Якщо угоду буде підписано, США матимуть можливість контролювати інвестиції в інфраструктуру, пов’язану з експлуатацією природних ресурсів, у тому числі залізницю, порти, шахти, переробні заводи.

Київ повинен буде перераховувати до спеціального інвестиційного фонду 50 відсотків доходів від нових інфраструктурних проєктів та проєктів із розробки природних ресурсів. Згідно з проєктом угоди, США хочуть отримати право першими вимагати прибуток, що перераховується до цього фонду.

Вашингтон також вимагає, щоб Україна та США створили наглядову раду для контролю за спільним інвестиційним фондом. США зможуть призначити трьох із п’яти членів ради, що надасть Вашингтону повне право вето при ухваленні рішень.

Як зазначає FT, у цій угоді США не пропонують Києву жодних гарантій безпеки. Попередня версія угоди також не містила тих гарантій безпеки для України, на яких наполягав Зеленський.

Перед цим у березні Україна і США домовилися укласти угоду про розробку критичних мінеральних ресурсів України. Спроби підписати угоду провалилися 28 лютого після суперечки між Трампом і Зеленським у Білому домі.

19 березня Трамп і Зеленський домовилися працювати разом, щоб припинити війну Росії проти України під час телефонної розмови , яку Білий дім назвав «фантастичною».

Київ розпочав консультації з Вашингтоном щодо нової угоди про корисні копалини – Сибіга

Джерело: Радіо Свобода Україна

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua