вологість:
тиск:
вітер:
Без суржику: як сказати українською "юла"
Через повномасштабне вторгнення Росії багато наших громадян свідомо перейшли на українську мову . Іноді українці під час розмови роблять помилки. Зокрема, називають одну з дитячих іграшок "юла".
Для того, щоб збагатити свій словниковий запас, необхідно більше читати, а також відмовитися від використання суржикових слів та русизмів.
"Юла" – це типова калька з російської мови. В українській мові такого слова немає, а правильно говорити дзиґа.
"Дзиґа – дитяча іграшка у вигляді круга або кулі на осі, яка при швидкому обертанні утримується у вертикальному положенні. Це [коливання Місяця] щось на зразок тих коливань, яких зазнає вісь дитячої дзиґи (Наука і життя, 11, 1968, 10); * Образно. "А вам, Олимпські зубоскалки, Моргухи, дзиґи, фиглярки, Березової дам припарки, Що довго буде вам втямки.." (Іван Котляревський, I, 1952, 242); * У порівняннях. Лице суворе [у Мотрі], очі в якійсь задумі, а сама вертлява, як дзиґа (Степан Васильченко, II, 1959, 266)", – йдеться в Академічному тлумачному словнику української мови СУМ.
Лайфхаків, "як російськомовному перейти на українську", вже безліч. І всі, хто хотів, уже давно ними скористалися, хоча й не завжди вдало. Соціологи свідчать, що чимало українців в обставинах російської агресії свідомо почали спілкуватись українською. Як українці розв'язують мовне питання – читайте у матеріалі журналіста з Херсону, фрілансера у сфері поліграфії Володимира Шишкова "Перехідний вік мови" на ZN.UA.

Новини рубріки

Росія активізувала інформаційну операцію проти України – Служба зовнішньої розвідки
03 квітня 2025 р. 01:00

Трамп підписав указ про введення мит на імпорт для інших країн
03 квітня 2025 р. 00:41

У театрі Франка презентували нову виставу за твором Валер'яна Підмогильного
03 квітня 2025 р. 00:36