Безпека в Європі вимагатиме фінансових поступок від громадян — Politico

02 квітня 2025 р. 11:06

02 квітня 2025 р. 11:06


В умовах війни в Україні та дедалі більш нестабільного геополітичного порядку безпека Європи стала пріоритетом для лідерів континенту. І протягом останніх тижнів саміти в Лондоні та Брюсселі призвели до нових зобов'язань щодо збільшення витрат на оборону, а також підтримки України.

Однак серед цієї метушні є ключове питання, яке вони ризикують випустити з уваги, а саме — забезпечення сталої громадської підтримки таких заходів, зазначає Катрін де Вріс, професорка Університету Бокконі в Мілані.

Переозброєння континенту коштує дорого, і громадяни повинні не лише розуміти, але й прийняти фінансові "жертви", які воно потягне за собою.

Якщо не залучити громадськість до цього процесу, існує ризик погіршення ставлення до нього. Виборці вже відчувають себе знехтуваними після років скорочення державних послуг, а невдоволення високими витратами на оборону може призвести до ще більшого обурення, що сприятиме перемозі ультраправих, проросійських популістів, додає професорка.

Вибори минулого року вже продемонстрували чітку тенденцію в цьому напрямку, коли праві популісти здобули перемогу у Франції, Португалії, Бельгії та Австрії. Їхній подальший успіх дестабілізує європейську безпеку так само, як нинішня адміністрація США порушує стратегічні зобов'язання Америки.

"Коли американська парасолька безпеки опинилася під сумнівом, Європа залишилася наодинці. І якщо ЄС хоче захистити свої цінності, інтереси і людей, йому доведеться серйозно поставитися до власної оборони", — пише де Вріс.

На щастя, ЄС вже робить рішучі кроки в цьому напрямку, знаменуючи собою радикальний відхід від фрагментарного прогресу в європейській політиці безпеки, який спостерігався після закінчення холодної війни. Якщо колись спільні закупівлі військової техніки вважалися далекою фантастикою, то тепер спільне фінансування оборони стало центральним європейським питанням.

Але в міру того, як ЄС виходить з тіні НАТО, політичні ставки зростають. Витрати на переозброєння і військову готовність матимуть прямі наслідки для європейських виборців, які традиційно надають пріоритет витратам на соціальний захист.

Пам'ять про жорстку економію вже нависла над ЄС. Лише минулого року ЄС запропонував скорочення бюджету на понад мільярд євро на ключові програми, а також подальші програми жорсткої економії, що передбачають скорочення на понад 100 мільярдів євро для досягнення цілей зі скорочення дефіциту.

Згідно з опитуванням Євробарометра, проведеним наприкінці 2023 року, лише 60% європейців схвалюють фінансування поставок озброєнь. Щобільше, дослідження, проведене Bertelsmann Stiftung, показало, що ентузіазм щодо поглиблення європейської оборонної співпраці згасає: В Іспанії підтримка впала з 92% на початку 2022 року до 83% наприкінці 2024 року; а у Франції за той же період вона знизилась з 87 до 71%.

Опитування Європейської ради з міжнародних відносин, проведене в середині 2024 року, підкріпило ці висновки, показавши, що більшість у Франції та Італії виступають проти збільшення оборонних витрат, якщо це відбувається коштом витрат на охорону здоров'я та освіту.

Однак це було до повернення президента США Дональда Трампа і його подальшого розвороту до ЄС. Відтоді світ змінився внаслідок мінливих рішень Трампа, і без американських запевнень потреба Європи в безпеці може схилити громадян до пріоритету переозброєння, зазначає професорка.

Колись автоматичний потік американської зброї до європейських союзників більше не гарантований, а оскільки ЄС готується покладатися на власну оборонну промисловість, європейські і американські виробники озброєнь, ймовірно, будуть жорстко конкурувати за світові ринки в найближчі роки.

Все це, можливо, вперше з часів Другої світової війни зробить Європу великою військовою потугою, але для цього потрібна широка електоральна підтримка.

Нагадаємо, що Трамп вимагає від європейських країн перейти до витрат на оборону в п’ять відсотків від ВВП. Чи реальна така його вимога, читайте у статті Миколи Гаврися "5% ВВП на оборону для європейських країн: наскільки така вимога Дональда Трампа є реалістичною".

Безпека в Європі вимагатиме фінансових поступок від громадян — Politico

Джерело: zn.ua (Політика)