Крадіжка на 1,5 мільярда: НАБУ опублікувало розмови фігурантів схеми з "золотими яйцями" (відео)

02 квітня 2025 р. 16:28

02 квітня 2025 р. 16:28


Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура розповіли про деталі оборудки про яйця за 17 грн, до якої причетне Міністерство оборони. П'ятеро фігурантів, яким оголосили підозру, діяли у 2022-2023 роках. На записі, оприлюдненому правоохоронцями, чути, як підозрювані змовляються продати Збройним силам неякісні продукти за завищеними цінами.

Про деталі шахрайства в Міноборони у справі про "яйця за 17 грн" ідеться у повідомленні НАБУ на порталі відомства та на сторінці Facebook САП.

Яйця по 17 грн - пояснення НАБУ про шахрайство в Міноборони

Правоохоронці повідомили, що підозру отримали п'ятеро фігурантів:

  • екскерівник Департаменту Міноборони;
  • власниця компаній-постачальниць;
  • два керівники компаній-постачальниць;
  • громадянин, причетний до оборудки.

Як з'ясували слідчі, фігуранти обікрали державу на 733 млн грн та могли обікрасти у майбутньому на 788 млн: сумарно ідеться про 1,5 млрд грн. Правоохоронці встановили, що компанії-постачальниці пропонували Міноборони закупити продукти харчування для ЗСУ відповідно до каталогу з 409 позицій. При цьому малось на увазі, що купується відразу повний комплект у вказаній кількості.

Крадіжка відбувалась завдяки оборудкам з цінами: на затребувані продукти ціни підіймались у кілька разів, а на незатребувані — занижувались. Був ще один метод — махінації з цінами за рахунок сезонності. Таким чином переплачені державою кошти опинялись в кишенях зловмисників, пояснило НАБУ. На аудіоперехопленні чути, як махінатори обговорюють шахрайство на м'ясі: замість якісного продукту планують продати ЗСУ неякісний.

САП навела числа, які пояснили суть шахраювання:

  • за 40 позицій з 409 держава заплатила 1,2 млрд грн і це 50% від повної вартості набору продуктів. Вказані позиції купувались за завищеними цінами, як, наприклад, яйця по 17 грн за штуку;
  • за 27 позицій з 409 заплачено 3,6 млн грн і це 0,14% вартості набору;
  • аномально низькі ціни на черешню (8 грн/кг), полуницю (10 грн/кг), смородину (10 грн/кг). Порушення закону полягало в тому, що цих позицій взагалі не повинно бути у закупівлях для ЗСУ, уточнили в САП. Вказані продукти не входили в закупівлю, оскільки договори укладались після завершення сезону, додали прокурори.

Кошти, незаконно зароблені компанією-постачальницею, потім були виведені з України та, як припускає слідство, власниця використала їх на купівлю нерухомості у Хорватії.

Імена фігурантів розслідування НАБУ та САП не називає. Вказано, що їх підозрюють за трьома статтями Кримінального кодексу: ч. 5 ст. 191 (розтрата державних коштів), ч. 2 ст. 15 та ч. 5 ст. 191 (замах на розтрату), ч. 3 ст. 209 (легалізація незаконно зароблених коштів).

Яйця по 17 грн — деталі скандалу

Зазначимо, перші повідомлення про закупівлю яєць про 17 грн , яку проводить Міноборони, з'явились на початку 2023 року. Медіа опублікували дані про продукти, які мали надійти бійцям ЗСУ, при цьому держава чомусь платила у 2-3 рази більше, ніж мала б відповідно до цін у звичайних магазинах. Згодом розслідувачі встановили, що компанія спробувала заробити на ще одній позиції — на яблуках. Зокрема, замість ціни 17 грн/кг Міноборони купувало за 51 грн/кг, написала журналістка Тетяна Ніколаєнко. Вона ж назвала ім'я власниці компанії, яка підозрюється у шахраюванні — це Тетяна Глиняна, яка володіє ТОВ "Актив компані". Саме "Актив компані", а також пів десятка інших компаній, фігурували у розслідуванні , яке провів журналіст "Дзеркала тижня" Юрій Ніколов.

Нагадуємо, 3 лютого хорватські ЗМІ розповіли про пригоди Тетяни Глиняної в Хорватії, де у неї, ймовірно викрали сумку з 16 тис. євро.

Крадіжка на 1,5 мільярда: НАБУ опублікувало розмови фігурантів схеми з "золотими яйцями" (відео)

Джерело: focus.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua