вологість:
тиск:
вітер:
«Наразі – на день по чайній ложці». Чи вдарить «розлючений» на Росію Вашингтон новими санкціями за (не)перемир’я?
Є всі ознаки того, що адміністрація Дональда Трампа все більше розлючена тим, що Росія не погоджується на перемир’я і не дотримується свого слова. Росія продовжує атакувати енергетичну інфраструктуру України і цивільні об’єкти, а Україна – меншою мірою – теж відповідає. В Сенаті США тим часом представили законопроєкт щодо нових санкцій проти Росії – причому ініціатива є двопартійною – порівну і республіканців, і демократів. А, між тим, у Вашингтоні все більше є усвідомлення того, що угоди про перемир’я може і не вдасться досягнути протягом кількох тижнів, а мова зараз іде радше про кілька місяців, що йде врозріз із обіцянками Трампа, який хотів припинити війну протягом перших 100 днів свого президентства.
Президент США Дональд Трамп нібито «розлючений» на російську владу за затягування переговорів про припинення бойових дій в Україні. Про це пишуть і американські видання, і окремі журналісти, посилаючись на джерела в команді Трампа.
«Є глибоке розчарування російським урядом щодо переговорів. Президент Трамп був чітким, коли говорив, що розгляне запровадження вторинних санкцій на всю нафту, яка виходить з Росії, якщо росіяни не будуть серйозними, щоб привести цей конфлікт до мирного вирішення», – сказав агенції Reuters речник Ради нацбезпеки США Джеймс Г’юїтт .
Річ у тім, що у Трампа були очікування, що вдасться досягнути перемир’я на Великдень, який цьогоріч припадає на 20 квітня. Це б вписалось в рамки, про які говорив Трамп раніше, що хоче припинити бойові дії між Росією та Україною протягом перших ста днів після вступу на посаду, а його інавгурація була 20 січня 2025 року.
Обіцянку ж «покласти край війні за 24 години», неодноразово зроблену ще під час виборчої кампанії, Трамп нещодавно назвав «саркастичною».
Україна 11 березня погодилася на повне перемир’я на 30 днів. Президент Володимир Зеленський ще раз підтвердив на початку квітня, що Україна готова до повне перемир’я – причому без передумов.
Але оскільки російський президент Володимир Путін в розмові з Трампом 18 березня не пристав на повне перемир’я на місяць, то Україна теж вважала за можливе наносити удари по російській енергетичній інфраструктурі, яка живить воєнну машину Росії.
Росія на початку квітня дві ночі поспіль не атакувала Київ безпілотниками – вперше за довгий-довгий час. Але, наприклад, з першого на друге квітня Росія керованими бомбами ударила по електричній підстанції на Сумщині, а потім з артилерії обстріляла лінію електропередачі на Дніпропетровщині (неподалік лінії фронту). Перед цим, наприкінці березня, були сильні удари безпілотниками по Харкову, а також інших регіонах, включно з Одесою.
Щодо морського перемир’я на Чорному морі, то Росія виставила умови – серед яких скасування обмежень на експорт її зерна та міндобрив, а також перепідключення «Россельхозбанку» до міжнародної платіжної системи SWIFT.
Журналістка телеканалу Fox News Джекі Гандріх написала в Х, що Трамп вважає, що Москва затягує переговори про припинення війни і що Білий дім розглядає варіант жорсткіших санкцій, які б вдарили, наприклад, по російському тіньовому флоту.
За її словами, дотримання санкцій нині оцінюють у Вашингтоні на три бали з десяти. Про «три з десяти» говорив раніше і радник Трампа з нацбезпеки Майк Волц .
«Чи три, чи п’ять балів із десяти – це питання дискусійне. А оскільки санкції вводять, вибачте, на день по чайній ложці, ну, і відповідна реакція саме така – слабка. Тобто, маю на увазі, наслідки цих санкцій мають поступовий, довгограючий характер, а не миттєвий ефект», – каже в інтерв’ю Радіо Свобода старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень Андрій Бутін .
За його словами, «політичні можливості щодо сильніших санкцій є, але наскільки вони зможуть оперативно вплинути на Росію, – то тут є сумніви. Тому що в принципі економічні заходи мають довготривалий ефект, скажімо так. Тобто, навіть якщо заходи будуть, то вони швидкого результату не дадуть. Це треба, щоб довше платівка грала».
Але сильніше «закрутити гайки» санкцій хоче не лише Білий дім. В Сенаті США представили законопроєкт, яким ще сильніше покарають Росію в разі відмови від перемир’я.
Причому ініціаторами законопроєкту є республіканець Ліндсі Грем (близький товариш Трампа) і сенатор-демократ Річард Блюменталь . Також співавторами є усього 50 сенаторів – причому навпіл – і республіканці, і демократи. Тобто двопартійний проєкт, який має усі шанси пройти затвердження в разі потреби (усього в Сенаті 100 сенаторів – по два від кожного штату).
У спільній заяві сенаторів говориться, що «Росія є агресором, і ця жахлива війна та агресія Путіна повинні припинитися зараз і стримуватися у майбутньому».
Що пропонується? Як первинні санкції (проти Росії), так і вторинні – проти тих, хто з нею торгує, пом’якшуючи ефект санкцій. Наприклад, санкції проти нафти, газу, урану та іншої стратегічної сировини Росії. Також 500-відсоткове (!) мито на імпортні товари з країн, які купують російські енергоносії та іншу сировину. Це набагато-набагато вище, аніж запропонований Трампом тариф у 25-50 відсотків, про який американський президент говорив минулої неділі.
Трамп раніше теж не виключав вторинних санкцій проти Росії в разі, коли б Путін «не справився зі своєю роботою». Але також Трамп висловлював і сподівання, що цього не станеться і перемир’я таки буде.
Також Трамп розізлився днями на Путіна за ідею кремлівського керманича щодо запровадження «зовнішнього управління» в Україні – можливо, з боку ООН. Цю ідею засудили і Київ, і ЄС, а тепер ще й невдоволення висловив Трамп в інтерв’ю останніх вихідних.
Але Трамп також попередив і Зеленського, щоб Київ не затягував з підписанням угоди про рідкісноземельні метали і корисні копалини, друга версія якої нині викликає багато запитань у Києві. Зокрема, й через те, що завеликий контроль над ресурсами та інфраструктурою України може заважати просуванню України до членства в ЄС.
Між тим до Вашингтону прямує глава Російського фонду прямих інвестицій (РФПІ) та спеціальний представник президента РФ з економічного співробітництва з іноземними державами Кирило Дмитрієв .
Він має зустрітися зі спецпредставником Трампа з питань Росії Стівом Віткоффом . Цікавий нюанс: Дмитрієв був в американському санкційному списку з перших днів вторгнення Росії в Україну. Але заради візиту США тимчасово призупинили санкції проти Дмитрієва.
Також була інформація, що наприкінці цього тижня може відбутися телефонна розмова Трампа з Путіним – вже третя з моменту приходу в Білий дім нової адміністрації США.
Як написав у фейсбуці депутат Верховної Ради Андрій Осадчук : «Якщо Трампу важлива його репутація, то таки варто зрозуміти, що Путіну потрібно не надзвонювати, а спершу впроваджувати санкції проти РФ і чекати, поки той сам набере».

Новини рубріки

Греція витратить 25 мільярдів євро на оборону протягом наступних 12 років
03 квітня 2025 р. 18:27

Є шанси змусити рф припинити вогонь у найближчі тижні чи місяці – Зеленський
03 квітня 2025 р. 18:25

Апеляційна палата пом'якшила вирок київському екссудді Чаусу
03 квітня 2025 р. 18:25